Istiqbolli loyihalar ishlab chiqarishga
Qoraqalpog‘iston Respublikasida hududni ijtimoiy-iktisodiy rivojlantirish dasturi asosida joriy yilda sanoatda 365, qishloq xo‘jaligida 686, xizmat ko‘rsatish sohasida 1 ming 184 loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Bu borada o‘tgan yili 194,6 milliard so‘m va 7,5 million dollarlik investitsiyalar o‘zlashtirilib, 2 ming 17 loyiha amalga oshirildi. 9 ming 956 yangi ish o‘rni yaratildi. Nukus shahrida “Kardar ishlab chiqarish mahsulotlari” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan 500 million so‘m evaziga briket mahsulotlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Ellikqal’a tumanidagi “El rozi Nur” mas’uliyati cheklangan jamiyatida 250 million so‘mlik investitsiya hisobidan vermikulit qayta ishlanib, issiqlik saqlovchi quruq qurilish materiallari tayyorlanmoqda. Mahalliy xomashyodan tayyorlanayotgan bu mahsulotga talab ortmoqda.
Amudaryo tumanidagi "Jumurtau ideal" korxonasida umumiy qiymati 930 million so‘mlik investitsiya o‘zlashtirilib, qurilish ashyosi – shag‘al ishlab chiqarishni kengaytirish loyihasi amalga oshirildi.
– Bu jarayon joriy yilda ham izchil davom ettirilib, 2 ming 235 loyiha amalga oshirilishi, 15,3 mingga yaqin yangi ish o‘rni yaratish rejalashtirilmoqda, – deydi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi bo‘lim boshlig‘i o‘rinbosari Mahmud Qo‘shimbetov. – Bular asosan sanoatni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, xomashyoni chuqur qayta ishlash va yuqori sifatli mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish orqali amalga oshiriladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasida sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohalarini rivojlantirish bo‘yicha hududiy kompleks dasturga asosan bir necha yirik zamonaviy korxonalar qurilib, foydalanishga topshirilishi ko‘zda tutilmoqda. Joriy yilning avgust oyida Nukus shahrida yiliga 8 ming tonna polietilen va polipropilen granulalarni qayta ishlab, turli diametrli quvur va qoplar ishlab chiqarish, quvvati 6 (10) kV.li komplekt transformator podstansiyalari ishlab chiqaruvchi korxonalar ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
“Nukus med tex” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan 35,5 milliard so‘mlik investitsiya kiritish hisobidan yiliga 250 million dona shpris va infuzion sistema ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Shumanay tumanida yiliga 3 ming 500 tonna ip-kalava ishlab chiqaradigan “Shumanay eko teks” zamonaviy to‘qimachilik korxonasi barpo etiladi.
Bu loyihalarning amalga oshirilishi aholi, ayniqsa, yoshlarni doimiy ish bilan ta’minlash barobarida, mamlakatimiz iqtisodiyotini yuksaltirish, turmushimiz farovonligini oshirishga xizmat qiladi.

Перспективные проекты - в производство
В Республике Каракалпакстан на основе программы социально-экономического развития в этом году запланирована реализация 365 проектов в промышленности, 686 - в сельском хозяйстве, 1 тысячи 184 - в сфере услуг.
В прошлом году здесь было освоено 194,6 миллиарда сумов и 7,5 миллиона долларов инвестиций, реализовано 2 тысячи 17 проектов. Создано 9 тысяч 956 новых рабочих мест. Обществом с ограниченной ответственностью “Кардар ишлаб чикариш махсулотлари” города Нукуса за счет привлеченных 500 миллионов сумов налажено производство угольных брикетов. В обществе с ограниченной ответственностью “Эл рози Нур” Элликкалинского района за счет 250 миллионов сумов инвестиций на основе переработки вермикулита изготавливаются теплоизоляционные строительные материалы. Растет спрос на эту продукцию, изготовленную из местного сырья.
На предприятии "Jumurtau ideal" Амударьинского района реализован проект по расширению производства строительного сырья - гравия за счет освоения инвестиций в размере 930 миллионов сумов.
– Этот процесс будет последовательно продолжен и в этом году, намечается реализация 2 тысяч 235 проектов, создание 15,3 тысячи новых рабочих мест, – говорит заместитель начальника отдела Министерства экономики Республики Каракалпакстан Махмуд Кушимбетов. – Эти проекты в основном будут направлены на модернизацию и диверсификацию производства, глубокую переработку сырья и налаживание производства высококачественной продукции.
В Республике Каракалпакстан на основе территориальной комплексной программы по развитию промышленности, сельского хозяйства и сферы услуг предусматривается строительство и сдача в эксплуатацию нескольких крупных современных предприятий. В августе этого года в Нукусе планируется задействование предприятий по переработке 8 тысяч тонн полиэтиленовых и полипропиленовых гранул, изготовлению труб различного диаметра и мешков, комплекта трансформаторных подстанций мощностью 6 (10) кВт.
В ООО “Nukus med tex” за счет использования инвестиций в размере 35,5 миллиарда сумов будет налажено производство 250 миллионов штук шприцев и инфузионных систем в год. В Шуманайском районе будет построено современное текстильное предприятие “Шуманай эко текс” мощностью 3 тысячи 500 тонн пряжи в год.
Реализация таких проектов наряду с обеспечением занятости населения, особенно молодежи, способствует развитию экономики страны, повышению благосостояния народа.