Shavkat Mirziyoyev: uyi borning o‘yi yo‘q
Prezidentimiz Qarshi tumanidagi "Nukrobod" qishloq fuqarolar yig‘inining Yakka yog‘och massivida yangilangan namunaviy loyihalar asosida barpo etilgan arzon uy-joylarni borib ko‘rdi.
Odamlar hayotini yanada farovonlashtirish maqsadida mamlakatimizning barcha hududida yangi loyihadagi arzon, zamonaviy, shinam uy-joylar qurilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2016-yil 21-oktabrdagi “2017-2021-yillarda qishloq joylarda yangilangan namunaviy loyihalar bo‘yicha arzon uy-joylar qurish dasturi to‘g‘risida”gi qarori bu boradagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tarmoqda.
Ushbu qarorga muvofiq Yakka yog‘och massivida yer uchastkasi 2 sotix bo‘lgan uch xonali uylar qurildi. Bu uylarning foydalanish maydoni 63,5 kvadrat metr bo‘lib, unda ikkita yotoqxona, mehmonxona, oshxona, yuvinish xonalari va qozonxona mavjud. Hovlisida xo‘jalik binolari qurilgan.
Ikki qavatli 16 xonadonli turar-joy binolari ikki va uch xonali qilib qurilgan. Uylarda yotoqxona, mehmonxona, oshxona va yuvinish xonalari hududning iqlim sharoiti, sanitariya va xavfsizlik talablari, xalqimizning milliy hayot tarziga oid barcha jihatlar hisobga olingan holda barpo etilgan.
O‘z uy-joyiga ega bo‘lish har bir inson hayotida qanchalik muhim ekanini barchamiz yaxshi bilamiz, dedi Prezidentimiz. Xalqimiz uyi borning o‘yi yo‘q, deb bekorga aytmagan. Buning chuqur ma’nosi bor. Bunday uy-joylar taqsimotida xalqimizga xos haqiqat va adolat mezonlariga qat’iy rioya etilishi kerak.
Qurilish materiallarining tannarxini kamaytirish hisobiga uylarning narxini yanada arzonlashtirish, tashqi injenerlik tarmoqlari – ichimlik suvi, ichki yo‘llar, elektr energiyasi va tabiiy gaz bilan ta’minlash, atroflarini obodonlashtirish bo‘yicha zarur ko‘rsatmalar berildi.
Prezidentimiz yangi uy sohiblaridan biri Alisher Ahmedov xonadonida bo‘lib, bu yerda yashash uchun yaratilgan qulay sharoitlar bilan tanishdi, dildan suhbatlashdi. Yosh oila a’zolari davlatimiz rahbariga e’tibori va g‘amxo‘rligi uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Shavkat Mirziyoyev Mirmiron massividagi yangilangan namunaviy loyihalar asosida qurilgan uylarda istiqomat qiluvchi aholi uchun issiqxona tashkil etish loyihasi bilan tanishdi.
Ushbu issiqxona 25 gektar maydonda metal, taxta, plyonka va boshqa mahalliy qurilish materiallaridan foydalanilgan holda barpo etiladi. Bu yerda limon, mandarin va papayya kabi sitrus mevalar, pomidor, bodring, gulkaram, har xil ko‘katlar yetishtirilishi rejalashtirilgan. Ushbu loyiha amalga oshirilishi natijasida issiqxonada yiliga 3 milliard so‘mlik mahsulot yetishtiriladi. Ularning bir qismi ichki bozor talablarini qondirsa, qolgani eksportga yo‘naltiriladi. Natijada aholi qish mavsumida ham arzon meva-sabzavot mahsulotlari bilan ta’minlanadi. 229 ish o‘rni yaratilishi aholi turmush farovonligining ortishiga xizmat qiladi.
Prezidentimiz bunday issiqxonalarni qurish va ulardan foydalanishda zamonaviy texnologiyalarni qo‘llash, ishga malakali mutaxassislar bilan birga kollej bitiruvchilarini ham keng jalb etish borasida zarur ko‘rsatmalar berdi.

The Head of State inspected new houses, built on a renewed standard design in the Yakka-yog'och housing estate of the Nukrobod community in Karshi district.
Affordable and comfortable houses, based on new designs, are under construction in all regions of our country to further increase the prosperity of population. The resolution of the President of the country «On programme of construction of affordable houses on renewed standard designs in rural areas for 2017-2021» on 21 October 2016 has elevated these efforts to a new level.
In line with the resolution, three-room houses with a 200 sq meters land plot have been built in the Yakka-yog'och housing estate. The houses have 63,5 square meters of usable floor space and comprises two bedrooms, a living room, a kitchen, a bathroom and a boiler room.
Also, two-storey houses with 16 two and three-room apartments have been built here. The houses have been built considering the climate conditions of the region, particularities of the way of life of our people, in line with the sanitary and safety requirements.
We all know well to what degree having an own house is important for a man, the President remarked. Therefore, the principles of justice and impartiality should be observed in allocating these houses.
The instructions have been given to lower the price of houses through reducing the cost of construction materials, to connect houses to external engineering networks- water, electricity, gas supply systems, building internal roads, beautification of the housing estate.
Shavkat Mirziyoyev called on the new house of the family of Alisher Ahmedov, reviewed the created conditions for living, talked to the new house owners. The young family sincerely thanked the Head of state for the attention and care.
Shavkat Mirziyoyev inspected the design of the greenhouse, which might be used by the residents of the houses, built on a renewed standard design in Mirmiron housing estate.
25 ha greenhouse is built with local construction materials. Here it is possible to grow lemons, papaya, tomatoes, carrots, cauliflower and other vegetables – in total for 3 billion soums annually. A part of the harvest will be sent to a domestic market and a part will be exported. 229 new jobs are expected to be created here, which will serve in raising the well-being of the population.
The President of our country provided instructions on using modern technologies in constructing such greenhouses, attracting to work not only qualified specialists, but also recent college graduates.