Shavkat Mirziyoyev: uyi borning o‘yi yo‘q
Prezidentimiz Qarshi tumanidagi "Nukrobod" qishloq fuqarolar yig‘inining Yakka yog‘och massivida yangilangan namunaviy loyihalar asosida barpo etilgan arzon uy-joylarni borib ko‘rdi.
Odamlar hayotini yanada farovonlashtirish maqsadida mamlakatimizning barcha hududida yangi loyihadagi arzon, zamonaviy, shinam uy-joylar qurilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2016-yil 21-oktabrdagi “2017-2021-yillarda qishloq joylarda yangilangan namunaviy loyihalar bo‘yicha arzon uy-joylar qurish dasturi to‘g‘risida”gi qarori bu boradagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tarmoqda.
Ushbu qarorga muvofiq Yakka yog‘och massivida yer uchastkasi 2 sotix bo‘lgan uch xonali uylar qurildi. Bu uylarning foydalanish maydoni 63,5 kvadrat metr bo‘lib, unda ikkita yotoqxona, mehmonxona, oshxona, yuvinish xonalari va qozonxona mavjud. Hovlisida xo‘jalik binolari qurilgan.
Ikki qavatli 16 xonadonli turar-joy binolari ikki va uch xonali qilib qurilgan. Uylarda yotoqxona, mehmonxona, oshxona va yuvinish xonalari hududning iqlim sharoiti, sanitariya va xavfsizlik talablari, xalqimizning milliy hayot tarziga oid barcha jihatlar hisobga olingan holda barpo etilgan.
O‘z uy-joyiga ega bo‘lish har bir inson hayotida qanchalik muhim ekanini barchamiz yaxshi bilamiz, dedi Prezidentimiz. Xalqimiz uyi borning o‘yi yo‘q, deb bekorga aytmagan. Buning chuqur ma’nosi bor. Bunday uy-joylar taqsimotida xalqimizga xos haqiqat va adolat mezonlariga qat’iy rioya etilishi kerak.
Qurilish materiallarining tannarxini kamaytirish hisobiga uylarning narxini yanada arzonlashtirish, tashqi injenerlik tarmoqlari – ichimlik suvi, ichki yo‘llar, elektr energiyasi va tabiiy gaz bilan ta’minlash, atroflarini obodonlashtirish bo‘yicha zarur ko‘rsatmalar berildi.
Prezidentimiz yangi uy sohiblaridan biri Alisher Ahmedov xonadonida bo‘lib, bu yerda yashash uchun yaratilgan qulay sharoitlar bilan tanishdi, dildan suhbatlashdi. Yosh oila a’zolari davlatimiz rahbariga e’tibori va g‘amxo‘rligi uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Shavkat Mirziyoyev Mirmiron massividagi yangilangan namunaviy loyihalar asosida qurilgan uylarda istiqomat qiluvchi aholi uchun issiqxona tashkil etish loyihasi bilan tanishdi.
Ushbu issiqxona 25 gektar maydonda metal, taxta, plyonka va boshqa mahalliy qurilish materiallaridan foydalanilgan holda barpo etiladi. Bu yerda limon, mandarin va papayya kabi sitrus mevalar, pomidor, bodring, gulkaram, har xil ko‘katlar yetishtirilishi rejalashtirilgan. Ushbu loyiha amalga oshirilishi natijasida issiqxonada yiliga 3 milliard so‘mlik mahsulot yetishtiriladi. Ularning bir qismi ichki bozor talablarini qondirsa, qolgani eksportga yo‘naltiriladi. Natijada aholi qish mavsumida ham arzon meva-sabzavot mahsulotlari bilan ta’minlanadi. 229 ish o‘rni yaratilishi aholi turmush farovonligining ortishiga xizmat qiladi.
Prezidentimiz bunday issiqxonalarni qurish va ulardan foydalanishda zamonaviy texnologiyalarni qo‘llash, ishga malakali mutaxassislar bilan birga kollej bitiruvchilarini ham keng jalb etish borasida zarur ko‘rsatmalar berdi.

Президент нашей страны ознакомился с построенными по обновленным проектам домами
Глава нашего государства ознакомился с домами, возведенными по обновленным типовым проектам на массиве Якка-ёгоч схода граждан села “Нукробод” Каршинского района.
Во всех регионах нашей страны с целью дальнейшего повышения благополучия населения по новым проектам строятся доступные и комфортные дома. Эту работу на новый уровень вывело постановление Президента страны “О Программе по строительству доступных жилых домов по обновленным типовым проектам в сельской местности на 2017-2021 годы” от 21 октября 2016 года.
В соответствии с постановлением на массиве Якка-ёгоч возведены трехкомнатные дома с земельными участками в 2 сотки. Полезная площадь домов составляет 63,5 квадратных метра, в них две спальни, гостиная, кухня, санузел и есть котельная.
Здесь также построены двухэтажные дома с 16 двух- и трехкомнатными квартирами. Дома возведены с учетом климатических условий региона, особенностей образа жизни нашего народа, в соответствии с требованиями санитарии и безопасности.
Всем нам хорошо известно, насколько важно для человека иметь свой дом, сказал Президент нашей страны. Поэтому при распределении этих домов необходимо строго руководствоваться принципами справедливости и объективности.
Даны указания по удешевлению стоимости домов за счет снижения себестоимости строительных материалов, подключению домов к внешним инженерным сетям – водо-, электро- и газоснабжения, обустройству внутренних дорог, благоустройству массива.
Президент нашей страны побывал в гостях у семьи Алишера Ахмедова - одного из хозяев новых домов, ознакомился с созданными условиями для жизни, побеседовал с домочадцами. Молодая семья искренне поблагодарила главу государства за внимание и заботу.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом теплицы, которую могут использовать жители домов, возведенных по обновленным типовым проектам на массиве Мирмирон.
25-гектарная теплица построена с использованием местных строительных материалов. Здесь будет возможно выращивать лимоны, мандарины, папайю, помидоры, огурцы, цветную капусту и другие сельхозкультуры - в общей сложности на 3 миллиарда сумов в год. Часть урожая будет направляться на внутренний рынок, часть – на экспорт. Здесь намечено создать 229 рабочих мест, что послужит повышению благосостояния населения.
Президент нашей страны дал необходимые указания по использованию современных технологий при строительстве и эксплуатации таких теплиц, привлечению к работе в них не только квалифицированных специалистов, но и выпускников колледжей.