Fuqarolik jamiyati institutlari rivojlanmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi mablag‘larini boshqarish bo‘yicha Parlament komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Parlament komissiyasi raisi A.Saidov va boshqalar fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish, ularning ijtimoiy faolligini oshirish, ommaviy axborot vositalarining rolini kuchaytirish va davlat boshqaruvi organlari faoliyati ochiqligini ta’minlashning yangi mexanizmlari joriy etilayotganini ta’kidladi.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida bu borada muhim vazifalar belgilangan.
Parlament xuzuridagi Jamoat fondi har yili fuqarolik jamiyati institutlarining 250 dan ortiq loyihasini amalga oshirishga ko‘maklashmoqda. Xususan, 2016-yilda Parlament komissiyasining qarorlari asosida 12 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ davlat grantlari va ijtimoiy buyurtmalari shaklida ajratildi. Bu mablag‘lar nodavlat notijorat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari loyiha va dasturlarini moliyalashtirishga yo‘naltirildi.
Yig‘ilishda Parlament komissiyasi tomonidan joriy yilda davlat byudjetidan ajratilishi rejalashtirilgan mablag‘larni NNT, OAV va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari loyihalarini qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirish uchun yil davomida besh marta tanlov o‘tkazish ko‘zda tutilgani ma’lum qilindi.

Развиваются институты гражданского общества
Состоялось очередное заседание Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан.
Председатель парламентской комиссии А.Саидов и другие отметили, что внедряются новые механизмы развития институтов гражданского общества, повышения их социальной активности, усиления роли средств массовой информации и обеспечения открытости деятельности органов государственного управления.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах определены важные задачи и в этом направлении.
Общественный фонд при парламенте ежегодно содействует реализации более 250 проектов институтов гражданского общества. В частности, в 2016 году на основе решений Парламентской комиссии более 12 миллиардов сумов были выделены в виде государственных грантов и социальных заказов. Эти средства были направлены на финансирование проектов и программ негосударственных некоммерческих организаций, средств массовой информации и других институтов гражданского общества.
На заседании было объявлено, что Парламентской комиссией в целях поддержки проектов ННО, СМИ и других институтов гражданского общества с учетом выделяемых из государственного бюджета средств в течение текущего года будут проведены пять конкурсов.