O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, yirik loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 10-fevral kuni Surxondaryo viloyatiga tashrif buyurdi.
Surxondaryo viloyati iqtisodiy salohiyati, tabiiy boyliklari bilan mamlakatimiz taraqqiyotida alohida ahamiyatga ega. Mustaqillik yillarida ana shu salohiyat va imkoniyatlarni xalqimiz manfaatlari yo‘lida ishlatish bo‘yicha ulkan ishlar amalga oshirildi. Viloyat iqtisodiyoti barqaror sur’atlar bilan rivojlanmoqda. Buning tasdig‘ini 2016-yilda yalpi hududiy mahsulot hajmi 8 foiz o‘sgani misolida ham ko‘rish mumkin.
To‘palang gidroelektrostansiyasi, Jarqo‘rg‘on neftni qayta ishlash zavodi, “Sharg‘un ko‘mir”, “Xo‘jaikon tuz” aksiyadorlik jamiyatlari, “Xonjizza” kon-boyitish majmuasi kabi yirik korxonalar viloyat sanoatida yetakchi o‘rin tutmoqda.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohasi ham jadal rivojlanmoqda. Mazkur sohaning yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi 75,3 foizni tashkil etmoqda. Mehnat bilan band aholining 80 foizdan ziyodi ayni shu sohada ish yuritmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Surxondaryoga tashrifi davomida o‘zining saylovoldi dasturida viloyatni iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish bo‘yicha belgilangan rejalar ijrosi, shahar va tumanlarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Dastlab davlatimiz rahbari Termiz tumanidagi “Gold Agro Fresh” agrofirmasi faoliyati bilan tanishdi.
Xalqimiz farovonligi, yurtimiz bozorlarining qishin-yozin to‘kinligiga Surxondaryo fermer va dehqonlari ham munosib hissa qo‘shmoqda. Mamlakatimizdagi ekin maydonlarining 7 foizi mazkur viloyatga to‘g‘ri keladi. Voha dehqonlari yurtimizda yetishtiriladigan paxta va g‘allaning 8-9 foizini, meva va sabzavotning 11 foizdan ziyodini yetkazib bermoqda.
Keyingi yillarda paxta maydonlari qisqartirilib, qishloq xo‘jaligi tarkibiy o‘zgartirilayotgani natijasida meva-sabzavot yetishtirish ko‘paymoqda, ularni qayta ishlash sanoati rivojlanmoqda.
“Gold Agro Fresh” agrofirmasi sabzavot mahsulotlari yetishtirish va ularni eksport qilishga ixtisoslashgan istiqbolli loyihalardan biridir. Qiymati 35 million AQSh dollari bo‘lgan korxonaning zamonaviy issiqxonalarida yiliga 30 million dollarlik mahsulot eksport qilish, shuningdek, 1000 ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan. Hozir 20 gektarlik 15 blokda pomidor, gulkaram, brokkoli, rukkolo va yalpizning xaridorgir navlari o‘stirilmoqda. 70 blokning barchasi ishga tushgach, issiqxonalarning umumiy maydoni 100 gektardan oshadi. Bundan tashqari, 434 gektar yerda mavsumiy ekinlar ekilib, 23 million dollarlik mahsulot eksport qilish, 2 ming 100 kishini ish bilan ta’minlash, kelgusida 100 gektar yerda intensiv bog‘ yaratish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz bu yerda yetishtiriladigan mahsulotlar turini kengaytirish, 5 ming gektarda anor, 5 ming gektarda limon yetishtirishni yo‘lga qo‘yish, odamlarning daromadini ko‘paytirish zarurligini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari shu yerning o‘zida meva-sabzavot yetishtirish, parrandachilik, chorvachilik kabi tarmoqlardagi istiqbolli loyihalar bilan ham tanishdi.
Angor tumanida qurilayotgan meva-sabzavot yetishtirish, saqlash va qayta ishlashga ixtisoslashtirilgan "Angor Gold Fruits" mas’uliyati cheklangan jamiyati loyihasiga muvofiq 530 gektar intensiv bog‘, uch ming tonna meva-sabzavotni saqlash imkoniyatiga ega muzxona qurilishi ko‘zda tutilmoqda.
Jarqo‘rg‘on tumanida qurilishi rejalashtirilayotgan “Fabullo stroy servis” mas’uliyati cheklangan jamiyati ham meva-sabzavot yetishtirish, saqlash va qayta ishlashga ixtisoslashtirilgan. Mazkur loyiha amalga oshirilishi natijasida 150 ish o‘rni yaratiladi. Zamonaviy issiqxonada 600 tonna meva-sabzavot va poliz mahsulotlari yetishtiriladi va eksport qilinadi. Sig‘imi 2 ming tonna bo‘lgan zamonaviy muzlatgichda yil davomida 6 ming tonna mahsulot aylanadi. Meva-sabzavot mahsulotlarini quritish uskunasining quvvatini yiliga 8 ming tonnaga yetkazish mo‘ljallanmoqda.
Prezidentimiz bu boradagi ishlar samaradorligini oshirish, meva-sabzavotlarning noan’anaviy turlarini ko‘proq ekish va qayta ishlash, eksportni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Qiziriq tumanida ikki ming bosh qoramol boqishga mo‘ljallangan zamonaviy chorva kompleksi barpo etilmoqda. 762 gektar maydonda qurilayotgan va qiymati 11,5 milliard so‘m bo‘lgan ushbu majmuada yiliga to‘rt ming tonna sut, ikki yuz tonna go‘sht yetishtiriladi. 2,5 milliard so‘mlik zamonaviy asbob-uskunalar bilan ta’minlanadigan korxonada yuzdan ortiq kishi mehnat qiladi.
Prezidentimiz chorvachilik komplekslari bilan birgalikda agrofirmalar tashkil etib, sut va go‘shtni qayta ishlash, raqobatbardosh mahsulotlar tayyorlab, eksportga yo‘naltirish zarurligini ta’kidladi.
Muzrabot tumanida parrandachilik kompleksi tashkil etilmoqda. Loyiha qiymati 5,5 million dollar bo‘lgan mazkur majmuada yiliga 59,1 million dona tuxum, 1,4 million jo‘ja va 198 tonna tovuq go‘shti yetishtirish, 100 ish o‘rni yaratish ko‘zda tutilgan. Sentabr oyida ishga tushirilishi mo‘ljallanayotgan ushbu kompleksning umumiy maydoni 15 gektar bo‘lib, uning 2,5 gektarida ishlab chiqarish binolari joylashadi.
Majmua rahbarlari bilan uchrashuvda odamlarga jo‘ja va yem yetkazib berib, oilalar farovonligini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shavkat Mirziyoyev “Sherobod paxta tozalash” aksiyadorlik jamiyatida ingichka tolali paxtani qayta ishlash korxonasi, zararkunandalarga qarshi kurashishga qaratilgan ishlanmalar, limon va pista yetishtirishga ixtisoslashgan plantatsiyalar loyihalarini ko‘zdan kechirdi.
Davlatimiz rahbari Hakim at-Termiziy maqbarasini ziyorat qildi. Bu yerda olib borilayotgan rekonstruksiya va obodonlashtirish ishlari bilan tanishdi.
Prezidentimiz Termiz tumanida tashkil etiladigan baliqchilik kompleksi loyihasini amalga oshirish ishlarini borib ko‘rdi.
Mamlakatimizda aholi farovonligini yanada oshirish, xalqimizni sifatli oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash maqsadida chorvachilik, baliqchilik, parrandachilik kabi sohalar rivojiga katta e’tibor qaratilmoqda. Barcha hududlarda shu yo‘nalishlarga ixtisoslashgan yangi korxona va xo‘jaliklar ishga tushirilmoqda.
Bugungi kunda Surxondaryo viloyatida 186 baliqchilik xo‘jaligi faoliyat yuritmoqda. Endi ular safiga «Termiz agro fish eksport» agrofirmasi ham qo‘shiladi. Bu yerda baliq yetishtirish bilan birga, baliq uchun ozuqa ishlab chiqarish, baliq mahsulotlarini eksportga yo‘naltirish ishlari ham amalga oshiriladi.
Korxonada Vetnam texnologiyalari asosida Afrika laqqasi, karp kabi baliqlar yetishtiriladi. Ilg‘or usullari bilan ajralib turuvchi ushbu texnologiya baliq yetishtirish samaradorligini besh barobarga oshirishi bilan ahamiyatlidir. Kompleksda 500 tonna baliqni qayta ishlash, 105 ish o‘rni tashkil etish rejalashtirilgan.
Xalqimiz baliqni luqmai halol deb atashida katta hikmat bor, dedi Prezidentimiz. Uning tarkibida inson salomatligi uchun juda muhim bo‘lgan elementlar, vitaminlar serob. Surxondaryo baliqchilik uchun zarur tabiiy iqlim, suv zaxiralariga ega. Bundan unumli foydalanish, tarmoqni yanada rivojlantirish uchun maxsus dastur ishlab chiqish kerak. Baliqchilikni chuqur o‘zlashtirgan mutaxassislar tayyorlash maqsadga muvofiqdir.
Davlatimiz rahbari Surxondaryo viloyatida suv resurslaridan samarali foydalanish loyihasi bilan tanishdi.
Loyihada viloyatdagi gidrotexnika inshootlari, kanal va boshqa suv tarmoqlarini rekonstruksiya qilish, yangilarini qurishga qaratilgan 122,7 million dollarlik chora-tadbirlarni amalga oshirish ko‘zda tutilmoqda. Uning 89,5 million dollari Islom taraqqiyot bankining krediti hisobiga qoplanadi. Natijada viloyatning Sherobod, Sariosiyo, Denov, Oltinsoy, Sho‘rchi, Boysun, Qumqo‘rg‘on tumanlaridagi 103,5 ming gektar maydonda suv ta’minotini yaxshilashga erishiladi.
Prezidentimiz O‘zbekiston Respublikasi Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashiga qarashli «Termiz marvaridi sanatoriyasi» mas’uliyati cheklangan jamiyatida amalga oshirilayotgan rekonstruksiya ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Uchqizil suv ombori bo‘yidagi bahavo hududda joylashgan ushbu sihatgohda bemorlar fizioterapiya va ma’danli suv, qum va quyosh nurlari bilan davolanadi.
Bugungi kunda sihatgohning 80 o‘rinli binosi to‘liq rekonstruksiya qilindi. Keyingi bosqichda 60 o‘rinli yangi bino qurish va uni ilg‘or tibbiy uskunalar bilan jihozlash, qozonxonalarni modernizatsiya qilish, hududda bolalar maydonchasi, futbol, voleybol, basketbol, qo‘l to‘pi va boshqa sport turlari bilan shug‘ullanishga mo‘ljallangan stadion va maydonchalar barpo etish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga mazkur hududda tom ma’nodagi zamonaviy dam olish kompleksini bunyod etish bo‘yicha tegishli topshiriqlar berdi.
Shavkat Mirziyoyev Angor tumanida Xitoy bilan hamkorlikda tashkil etish rejalashtirilgan “Huashen Silkworm Pro” mas’uliyati cheklangan jamiyati shaklidagi qo‘shma korxona loyihasi bilan tanishdi. Joriy yilda foydalanishga topshiriladigan ushbu korxona ipak qurti yetishtirishga ixtisoslashtirilgan bo‘lib, bu yerda 3 ming 700 dan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Surxondaryo viloyati ipakchilik sohasida katta tajribaga ega. 2016-yili 3 ming 394 fermer xo‘jaligi tomonidan qariyb 1 ming 553 tonna pilla yetishtirildi.
Davlatimiz rahbari mazkur loyiha bilan tanishar ekan, Surxon vohasi mahsuldor ipak qurti parvarishlash uchun qulay tabiiy iqlim sharoitiga ega ekanini ta’kidladi.
Yangi korxona mamlakatimiz yengil sanoatini sifatli xomashyo bilan ta’minlash, voha aholisi uchun yangi ish o‘rinlari yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Prezidentimiz Surxondaryo viloyatiga safari davomida Angor tumanidagi Zang gilambob qishlog‘ida Shodi bobo Xushboqov xonadonida bo‘ldi. Shavkat Mirziyoyev Shodi bobo va u kishining umr yo‘ldoshi Salomat momo bilan oilaning kundalik hayoti, farzandlar kasb-kori va nabiralar tarbiyasi to‘g‘risida suhbatlashdi.
Sizlar kabi ko‘pni ko‘rgan, yuzidan nur yog‘ilib turgan otaxon va onaxonlar jamiyatimizning mustahkam zamini, yurtimizning fayzu barakasidir, dedi Prezidentimiz.
Erdan unumli foydalanilsa, Surxondaryo sharoitida yilda uch martagacha hosil olish mumkinligi, harakat qilgan odam o‘zini ham, xalqini ham boy qilishi ta’kidlandi. Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar, istiqboldagi reja va ezgu maqsadlar haqida so‘z yuritildi.
Xonadon egalari davlatimiz rahbari xalq ichiga kirib, odamlarning fikrini o‘rganayotganidan yurtdoshlarimiz juda mamnun bo‘layotganini ta’kidladi. Odamlar og‘irini yengil qilish, turmushini yanada farovon etish borasidagi ulkan, tizimli ishlari uchun Prezidentimizga samimiy minnatdorlik bildirdi.
Shavkat Mirziyoyev Sherobod tumanidagi “G‘urjak-1” massivida yangilangan namunaviy loyihalar asosida barpo etilgan uy-joylar, bu yerda aholi uchun yaratilgan sharoit bilan tanishdi.
Mamlakatimizda izchil amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari xalqimizga, avvalo, farzandlarimizga hech kimdan kam bo‘lmagan imkoniyatlar yaratmoqda. Davlatimiz rahbarining 2016-yil 21-oktabrdagi “2017-2021-yillarda qishloq joylarda yangilangan namunaviy loyihalar bo‘yicha arzon uy-joylar qurish dasturi to‘g‘risida”gi qarori bu boradagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tarishda muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Mazkur qarorga muvofiq Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida Surxon vohasida 1009 arzon va zamonaviy uy-joy barpo etilayotir. Sherobod tumanidagi “G‘urjak-1” massivida qisqa muddatda 32 xonadondan iborat 2 qavatli ikkita, xo‘jalik imoratlari va hovlisi bo‘lgan bir qavatli o‘nta shinam uy bunyod etilib, foydalanishga topshirildi.
Zamonaviy va milliy me’morlik andozalari asosida qurilgan yangi massivda ijtimoiy infratuzilma obyektlari, servis va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari bunyod etilgan. Uylar tabiiy gaz, toza ichimlik suvi va elektr energiyasi bilan ta’minlangan.
Davlatimiz rahbari yosh oila – O‘ktam Abdullayev va Malohat Jumayeva xonadonida bo‘lib, ularni yangi uyga ko‘chib o‘tgani bilan tabrikladi. Yangi uyda yosh oila baxtiyor va farovon yashashi uchun yaratilgan qulayliklar bilan qiziqdi. 3 xonali uyning hovlisida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ekish uchun tomorqa bor. Xonadon sohibining buvisi Karomat momo Abdullayeva ko‘rkam, obod va shinam uylar olishda keng imkoniyatlar yaratilayotgani, bu yosh oilalarni qo‘llab-quvvatlash, ularning manfaatlarini ta’minlashga xizmat qilayotganini aytib, davlatimiz rahbarini duo qildi.
Shavkat Mirziyoyev 16 xonadondan iborat ikki qavatli uyda yashayotgan uy sohiblari bilan ham suhbatlashdi. Xalqimizning tobora o‘sib borayotgan talab va ehtiyojlarini qondirish, ular uchun munosib hayot sharoiti yaratib berish bugungi kundagi asosiy vazifalardan ekanini alohida qayd etdi. Mutasaddilarga viloyatning qishloq massivlarida aholiga shahardagidan qolishmaydigan turmush sharoitlari yaratish, yakka tartibda uy-joy qurish ko‘lamini yanada kengaytirish yuzasidan tegishli tavsiyalar berdi.
Prezidentimiz Sherobod tumanidagi Abu Iso Muhammad at-Termiziy ziyoratgohida amalga oshirilayotgan qurilish va obodonlashtirish ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Buyuk ajdodimiz hadis to‘plashdan tashqari huquqshunoslik, tabiatshunoslik, tabobat, ilmi nujum, tilshunoslik, axloq va boshqa ko‘plab sohalarda ham asarlar yaratgan. Musulmon olamida buyuk muhaddislardan biri sifatida mashhur bo‘lgan ulug‘ allomaning bebaho merosi bugungi kunda ham keng o‘rganilmoqda.
Shu kunlarda bu yerda keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Majmua yonidagi qabriston obodonlashtirildi, 4,5 kilometr yo‘lga asfalt yotqizildi, suv, elektr energiyasi va gaz tarmoqlari tortildi.
Davlatimiz rahbari majmuani yanada obod maskanga aylantirish, qulay sharoitlar yaratish ziyoratchilar oqimini ko‘paytirish imkonini berishini ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sherobod tumanida “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyati tomonidan barpo etilayotgan sement zavodi qurilishi bilan tanishdi.
Surxondaryo viloyatida iqtisodiyotning yetakchi tarmoqlarini modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, sanoat korxonalarini texnik va texnologik yangilash, yangi ishlab chiqarish quvvatlari barpo etish yuzasidan qator istiqbolli loyihalar amalga oshirilmoqda. Mamlakatimizda bunyodkorlik ko‘lami kengaygani, iqtisodiyotning mazkur tarmog‘iga ehtiyoj tobora ortib borayotgani qurilish materiallari ishlab chiqaradigan yangi korxonalar barpo etishni taqozo etmoqda. Shu ma’noda ushbu zavodning ishga tushirilishi ayni muddao bo‘ladi.
Tumandagi “Vandob” qishloq fuqarolar yig‘ini hududida bunyod etiladigan sement zavodi qurilish sanoatini zamon talablari darajasida rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Loyiha qiymati 212,8 million dollar bo‘lgan ushbu sanoat korxonasida yiliga 1,5 million tonna portlandsement ishlab chiqarish ko‘zda tutilgan. Korxona ishga tushirilgach, bu yerda mingdan ziyod ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari ushbu zavod nafaqat viloyat, balki mamlakatimiz iqtisodiyotida muhim o‘rin tutishini ta’kidladi. Loyihachi va quruvchilar bilan suhbatda qurilish sur’atlarini jadallashtirish, sifat va muddatga alohida e’tibor qaratish zarurligi qayd etildi.
Termiz shahrida Surxondaryo viloyati faollari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi turmush darajasini yanada oshirish, yosh avlodni tarbiyalash va ish bilan ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Развитие регионов – основа процветания всей страны
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, реализуемыми крупными проектами на местах, диалога с народом 10 февраля прибыл в Сурхандарьинскую область.
Сурхандарьинская область своим экономическим потенциалом, природными ресурсами имеет особое значение для развития нашей страны. В годы независимости проведена колоссальная работа по задействованию этого потенциала и возможностей во имя интересов нашего народа. Экономика области развивается динамичными темпами. Подтверждением этого является рост в 2016 году объема валового регионального продукта на 8 процентов.
Такие крупные предприятия, как Тупалангская ГЭС, Джаркурганский нефтеперерабатывающий завод, акционерные общества “Шаргун кумир”, “Хужаикон туз”, горно-обогатительный комплекс “Хонжиза”, играют ведущую роль в промышленности области.
Последовательно развиваются малый бизнес и частное предпринимательство. Доля данного сектора в валовом региональном продукте составляет 75,3 процента. Более 80 процентов занятого населения трудится в этой сфере.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Сурхандарьинскую область ознакомился с исполнением задач, намеченных в своей предвыборной программе по социально-экономическому развитию области, осуществляемой в городах и районах созидательной работой.
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью агрофирмы “Gold Agro Fresh” в Термезском районе.
Сурхандарьинские фермеры и дехкане вносят достойный вклад в обеспечение благополучия народа, достатка и изобилия на рынках нашей страны круглый год. 7 процентов посевных площадей страны приходится на эту область. Земледельцы оазиса поставляют 8-9 процентов выращиваемого в стране хлопка и зерна, более 11 процентов плодоовощной продукции.
В результате сокращения в последние годы хлопковых площадей и структурных преобразований в сельском хозяйстве увеличиваются объемы выращивания фруктов и овощей, развивается перерабатывающая промышленность.
Агрофирма “Gold Agro Fresh” – один из перспективных проектов по выращиванию и экспорту овощной продукции. Современная теплица предприятия стоимостью 35 миллионов долларов США позволит экспортировать продукцию на 30 миллионов долларов в год и создать тысячу рабочих мест. В настоящее время в 15 блоках на 20 гектарах выращиваются пользующиеся большим спросом сорта помидоров, цветной капусты, броколли, рукколы и мяты. После запуска всех 70 блоков площадь теплиц составит более 100 гектаров. Кроме того, на 434 гектарах намечено посадить сезонные культуры, с них экспортировать продукцию на 23 миллиона долларов, обеспечить работой 2 тысячи 100 человек, а в будущем разбить интенсивный сад на 100 гектарах.
Президент нашей страны отметил необходимость расширения видов выращиваемой здесь продукции, налаживания выращивания граната на пяти тысячах гектарах, лимона – на пяти тысячах гектарах, благодаря этому – увеличить доходы населения.
Глава нашего государства здесь же ознакомился с перспективными проектами в таких отраслях, как плодоовощеводство, птицеводство, животноводство.
Согласно проекту строящегося в Ангорском районе ООО “Angor Gold Fruits”, которое будет заниматься выращиванием, хранением и переработкой плодоовощной продукции, предусмотрено создание на 530 гектарах интенсивного сада, хладохранилища вместимостью до 3 тысяч тонн фруктов и овощей.
Планируемое к строительству в Джаркурганском районе ООО “Фабулло строй сервис” также специализируется на выращивании, хранении и переработке плодоовощной продукции. В результате реализации проекта будет создано 150 рабочих мест. В современной теплице намечается выращивать 600 тонн плодоовощной и бахчевой продукции. А на морозильном складе вместимостью 2 тысячи тонн будет поэтапно храниться 6 тысяч тонн продукции. Здесь будет установлено сушильное оборудование для переработки 8 тысяч тонн продукции в год.
Президент нашей страны дал поручения по повышению эффективности проводимой работы, севу и переработке нетрадиционных, пользующихся большим спросом видов фруктов и овощей, расширению экспорта.
В Кызырыкском районе возводится современный животноводческий комплекс, где будут содержаться две тысячи голов крупного рогатого скота. В создаваемом на площади в 762 гектара животноводческом комплексе стоимостью 11,5 миллиарда сумов будет заготавливаться 4 тысячи тонн молока, 200 тонн мяса в год. На предприятии, которое будет оснащено современным оборудованием на 2,5 миллиарда сумов, появится возможность трудоустроить более ста человек.
Президент нашей страны подчеркнул необходимость организации рядом с животноводческими комплексами агрофирм по переработке, заготовке и экспорту конкурентоспособной мясо-молочной продукции.
В Музрабадском районе создается птицеводческий комплекс. В этом комплексе проектной стоимостью 5,5 миллиона долларов предусматривается заготовка в год 59,1 миллиона штук яиц, 198 тонн диетического мяса, выведение 1,4 миллиона цыплят, создание 100 рабочих мест. Общая площадь птицеводческого комплекса, задействование которого намечается на сентябрь текущего года, составляет 15 гектаров, из них на 2,5 гектара разместятся производственные корпуса.
В ходе встречи с руководителями комплекса даны указания по поставке людям цыплят для дальнейшего выращивания и корма, повышению благосостояния семей.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами предприятия по переработке тонковолокнистого хлопка в акционерном обществе "Шеробод пахта тозалаш", создания плантаций по выращиванию лимонов и фисташек, разработками по борьбе с сельхозвредителями.
Глава нашего государства посетил комплекс Хакима ат-Термизи, где ознакомился с проводимой работой по реконструкции и благоустройству.
Президент нашей страны ознакомился с работой по реализации проекта строительства рыбоводческого комплекса в Термезском районе.
В нашей стране в целях дальнейшего повышения благосостояния населения, обеспечения его качественными продуктами питания уделяется большое внимание развитию животноводства, рыбоводства, птицеводства и других отраслей. Во всех регионах вводятся в строй новые предприятия и хозяйства.
В настоящее время в Сурхандарьинской области действуют 186 рыбоводческих комплексов. Их ряды вскоре пополнит агрофирма “Термиз агро фиш экспорт”. Наряду с выращиванием рыбы здесь будет налажено производство корма для рыб. Рыбная продукция будет экспортироваться.
На предприятии намечено выращивать африканского сома, карпа и другие виды рыбы по вьетнамской технологии. Эта технология позволяет выращивать в пять раз больше рыбы, чем при использовании обычных технологий. В комплексе намечено перерабатывать 500 тонн рыбы и создать 105 рабочих мест.
Сурхандарьинская область обладает благоприятными природно-климатическими условиями и достаточными водными ресурсами для развития рыбоводства, отметил Президент нашей страны. Необходимо эффективно пользоваться этими возможностями, разработать специальную программу по дальнейшему развитию отрасли. Целесообразно готовить специалистов, хорошо освоивших современные технологии рыбной промышленности.
Глава нашего государства ознакомился с проектом эффективного управления водными ресурсами в Сурхандарьинской области.
Проект стоимостью 122,7 миллиона долларов предусматривает реализацию мер, направленных на реконструкцию существующих и строительство новых гидротехнических сооружений, каналов и других водных сетей. 89,5 миллиона долларов кредита выделит Исламский банк развития на этот проект. В результате улучшится водоснабжение 103,5 тысячи гектаров площадей Шерабадского, Сариасийского, Денауского, Алтынсайского, Шурчинского, Байсунского и Кумкурганского районов области.
Президент нашей страны ознакомился также с ходом реконструкции санатория “Термиз марвариди” при Совете Федерации профсоюзов Узбекистана.
В санатории, расположенном у Учкизилского водохранилища, осуществляется лечение пациентов физиотерапией, минеральными водами, песчаными и солнечными ваннами.
В настоящее время завершена реконструкция корпуса на 80 мест. На следующем этапе намечено построить новый корпус на 60 мест, обеспечить его современным медицинским оборудованием, модернизировать котельные, построить на территории санатория детскую площадку, футбольный стадион, площадки для игры в волейбол, баскетбол, гандбол и других видов спорта.
Глава нашего государства дал поручения ответственным руководителям по строительству здесь современного комплекса для отдыха.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом реализации совместного с Китаем проекта по организации общества с ограниченной ответственностью "Huashen Silkworm Pro" в Ангорском районе. Предприятие, пуск которого намечен на текущий год, будет специализироваться на выращивании тутового шелкопряда, здесь будет создано более 3 тысяч 700 рабочих мест.
В Сурхандарьинской области накоплен большой опыт в шелководстве. В 2016 году 3 тысячи 394 фермерских хозяйства заготовили почти 1 тысячу 553 тонны коконов.
Знакомясь с проектом, глава нашего государства отметил, что Сурханский оазис обладает благоприятными природно-климатическими условиями для выращивания продуктивных гусениц шелкопряда.
Новое предприятие будет способствовать обеспечению отечественной легкой промышленности качественным сырьем, созданию новых рабочих мест для жителей региона.
Президент нашей страны в ходе поездки в Сурхандарьинскую область побывал в доме Шоди-бобо Хушбокова, проживающего в селе Занг гиламбоб Ангорского района. Шавкат Мирзиёев побеседовал с аксакалом Шоди-бобо и его супругой Саломат-момо о жизни семьи, воспитании детей и внуков.
Такие как вы, повидавшие многое на своем веку почтенные аксакалы и матери, являетесь богатством и гордостью нашего общества, крепкой опорой и счастьем семей, сказал Президент нашей страны.
Отмечалось, что эффективное использование каждой пяди земли в условиях Сурхандарьи дает возможность получать до трех урожаев в год, предприимчивый и трудолюбивый человек обогатит и себя, и свой народ. Говорилось об осуществляемых в нашей стране преобразованиях, планах на перспективу.
Хозяева дома отметили, что наши соотечественники очень рады и довольны тем, что глава нашего государства общается с народом, интересуется мнениями людей. Выразили искреннюю признательность Президенту нашей страны за большую системную работу по облегчению условий жизни и быта людей, дальнейшему повышению их благосостояния.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с современными домами, возведенными по обновленным проектам на массиве Гуржак-1 Шерабадского района, созданными здесь условиями для населения.
Последовательно осуществляемая в нашей стране широкомасштабная созидательная работа направлена на создание ни в чем и никому не уступающих условий для нашего народа, прежде всего подрастающего поколения. Постановление главы нашего государства "О Программе по строительству доступных жилых домов по обновленным типовым проектам в сельской местности на 2017-2021 годы" от 21 октября 2016 года служит важным руководством к действию в поднятии на новый уровень работы в этом направлении.
Согласно этому постановлению в Год диалога с народом и интересов человека в Сурхандарьинской области строятся 1009 доступных и современных домов. На массиве Гуржак-1 в Шерабадском районе за короткие сроки построены и сданы в эксплуатацию 2 двухэтажных дома на 32 квартиры, 10 одноэтажных домов с хозяйственными постройками и двором.
На новом массиве, построенном на основе современных архитектурных решений и традиций национального зодчества, возведены объекты социальной инфраструктуры, пункты сервиса и услуг. Проложены газопроводная, водопроводная сети, линии электропередачи.
Глава нашего государства побывал в доме молодой семьи Уктама Абдуллаева и Малохат Жумаевой, поздравил их с новосельем. Поинтересовался условиями и удобствами для счастливой и комфортной жизни молодой семьи в новом доме. Во дворе трехкомнатного дома имеется приусадебный участок. Бабушка хозяина дома Каромат-момо Абдуллаева, говоря о создаваемых широких возможностях для приобретения современных, комфортных домов, отметила, что это направлено на обеспечение интересов молодых семей, искренне поблагодарила и благословила Президента нашей страны.
Шавкат Мирзиёев также побеседовал с новоселами двухэтажного дома на 16 квартир. Особо подчеркнул, что удовлетворение все более растущих потребностей населения, создание для них достойных условий сегодня является одной из основных задач. Глава нашего государства дал должностным лицам соответствующие рекомендации по созданию для сельчан условий, ни в чем не уступающих городским, дальнейшему расширению масштабов строительства индивидуального жилья на селе.
Президент нашей страны ознакомился с работой по строительству и благоустройству, осуществляемой в месте поклонения Абу Исо Мухаммаду ат-Термизи в Шерабадском районе.
Наш великий предок наряду с собиранием хадисов также написал множество произведений по правоведению, естествознанию, медицине, астрологии, языкознанию, этике и других. Бесценное наследие нашего великого предка, известного в мусульманском мире как выдающийся мухаддис, и сегодня широко изучается.
В эти дни здесь масштабно продолжается созидательная работа. Благоустроено кладбище рядом с комплексом, проложен асфальт на дороге протяженностью 4,5 километра, водо-, электро- и газопроводные сети.
Глава нашего государства дал рекомендации по превращению комплекса в благоустроенную местность, созданию благоприятных условий для посетителей.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом цементного завода, строящегося в Шерабадском районе акционерным обществом “Алмалыкский горно-металлургический комбинат”.
В Сурхандарьинской области реализуется ряд перспективных проектов по модернизации и диверсификации ведущих отраслей экономики области, техническому и технологическому обновлению промышленных предприятий, строительству новых производственных мощностей. Расширение масштабов строительства в области, дальнейший рост потребности в данной отрасли экономики требует возведения новых предприятий по производству строительных материалов. В этом смысле станет весьма своевременным пуск в эксплуатацию данного завода.
Цементный завод, который будет построен на территории сельского схода граждан “Вандоб” этого района, будет иметь важное значение в развитии строительной отрасли в оазисе на уровне современных требований.
На данном промышленном предприятии проектной стоимостью 212,8 миллиона долларов предусмотрено производство 1,5 миллиона тонн портландцемента в год. С пуском в строй предприятия здесь будет создано более 1000 рабочих мест.
Глава нашего государства отметил, что новый завод займет важное место в экономике не только области, но и всей страны. В беседе с проектировщиками и строителями была отмечена необходимость ускорения темпов строительства, обращения особого внимания на качество выполняемых работ и своевременную сдачу объекта.
В городе Термезе состоялась встреча с активом Сурхандарьинской области. На собрании было уделено особое внимание вопросам социально-экономического развития области, дальнейшего повышения уровня жизни населения, воспитания молодого поколения и обеспечения его занятости.