Prezidentimiz Iso Termiziy ziyoratgohida bo‘ldi
Buyuk vatandoshimiz huquqshunoslik, tabiatshunoslik, tabobat, ilmu nujum, tilshunoslik, axloq va boshqa ko‘plab sohalarda asarlar yaratgan. Musulmon olamida buyuk muhaddislaridan biri sifatida mashhur bo‘lgan ulug‘ ajdodimizning bebaho merosi bugungi kunda ham keng o‘rganilmoqda.
2016-yil oktabr oyida Shavkat Mirziyoyev mazkur ziyoratgohga tashrif buyurib, amalga oshirilayotgan qurilish va obodonlashtirish ishlari bilan tanishib, quruvchilarga tegishli ko‘rsatmalar bergan edi.
Ayni paytda bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari keng miqyosda davom etmoqda. Majmua yonidagi qabriston obodonlashtirildi, 4,5 kilometr yo‘lga asfalt yotqizildi, suv, elektr energiyasi va gaz tarmoqlari tortildi.
Davlatimiz rahbari bunyodkorlik ishlari bilan tanishar ekan, majmuani obod maskanga aylantirish, ziyoratchilarga qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha tavsiyalar berdi.

President went to Iso Termiziy place of worship
During his trip to Surkhandarya region, President of our country Shavkat Mirziyoyev reviewed the construction and embossing works, being carried out at the Abu Iso Mukhammad at-Termiziy (Tirmidhi) worship place in Sherobod district.
Our great compatriot wrote numerous masterpieces in the field of law, natural sciences, medicine, astrology, linguistics, ethics and others. A priceless heritage of our great ancestor, known in the Muslim world as a prominent Hadith scholar, is widely studied up to now.
In October 2016 Shavkat Mirziyoyev, having been in this holy place, got acquainted with the ongoing construction and improvement works, gave corresponding instructions to builders.
At present large-scale construction works are underway. A cemetery next to the complex has been landscaped, new asphalt has been laid down on the road with a length of 4.5 kilometers, the complex has been connected to water, electricity and gas networks.
The Head of state, getting acquainted with the creative works, made recommendations to turn the complex into a landscaped scenic area, creating favourable conditions for visitors.