Toshkentda O‘zbekiston – AQSh savdo forumi bo‘lib o‘tdi
Poytaxtimizdagi Xalqaro hamkorlik markazida Amerika – O‘zbekiston savdo palatasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ikki mamlakatning tashqi iqtisodiy aloqalar, bank-moliya, neft-gaz, mashinasozlik, savdo-sanoat, sarmoya, transport va transport kommunikatsiyalari, logistika, geologiya va mineral resurslar, metallurgiya, kimyo va oziq-ovqat sanoati, sayyohlik, qishloq va suv xo‘jaligi, elektron mahsulotlar ishlab chiqarish, yuqori texnologiyalar, ta’lim hamda axborot texnologiyalari kabi sohalar uchun mas’ul vazirlik va idoralari, kompaniya va konsernlari rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vaziri Elyor G‘aniyev O‘zbekiston bilan AQSh o‘rtasidagi aloqalar barcha jabhalarda, jumladan, savdo-iqtisodiy sohada ham izchil rivojlanib borayotgani, ushbu majlis o‘zaro hamkorlikning yangi imkoniyatlarini ishga solishga xizmat qilishini alohida ta’kidladi.
Mamlakatimiz iqtisodiyoti, xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan imtiyozlar bugun eng taraqqiy topgan davlatlar e’tiborini tortmoqda. Jumladan, Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan hamkorlik izchil rivojlanmoqda.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro savdo aylanmasi yil sayin oshib bormoqda. 2016-yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 454 million dollarni tashkil qildi. Mamlakatimizda amerikalik sarmoyadorlar bilan hamkorlikda tuzilgan qo‘shma korxonalar faoliyat ko‘rsatmoqda, AQSh firma va kompaniyalari yurtimizda vakolatxonalarini ochgan. Ular avtomobilsozlik, neft-kimyo, to‘qimachilik va yengil sanoat, oziq-ovqat sanoati, qurilish materiallari ishlab chiqarish, savdo va xizmat ko‘rsatish kabi sohalarga ixtisoslashgan.
O‘zaro munosabatlarda savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik ustuvor ahamiyatga ega. AQShning “Coca-Cola International”, “General Electric”, “CNH Industrial”, “Honeywell”, “US Inc.” kabi ko‘plab kompaniyalari O‘zbekistonda yirik investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirib kelmoqda. Bunda mamlakatimizda xorijiy sarmoyadorlar bilan hamkorlikda ish yuritish uchun yaratilgan qulay sarmoyaviy muhit, keng imkoniyat, imtiyoz va preferensiyalar muhim omil bo‘lmoqda.
O‘zbekiston bilan AQSh o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy aloqalarning kengayishida Amerika – O‘zbekiston savdo palatasi muhim o‘rin tutadi. 1993-yili tashkil etilgan ushbu palata ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-sarmoyaviy aloqalarni rivojlantirish maqsadida ko‘ngilli asosda tuzilgan nohukumat notijorat tashkilotdir. Unga a’zo kompaniyalar xedj fondlardan tortib yuridik firmalar, qishloq xo‘jaligi korxonalari, mehmonxonalar va internet xizmati provayderlarigacha bo‘lgan turli biznes jabhalarida faoliyat yuritadi.
Amerika – O‘zbekiston savdo palatasining asosiy maqsadi AQSh firma va kompaniyalarini O‘zbekiston iqtisodiyotining turli tarmoqlariga jalb etish, xususan, mamlakatimizdagi sarmoyaviy muhit bilan ularni yaqindan tanishtirish barobarida, investitsiya kiritish va hamkorlikda istiqbolli qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga chorlash, tadbirkorlarning biznes rejalarini qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
Amerika – O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm O‘zbekistonda makroiqtisodiy barqarorlik hamda yalpi ichki mahsulot o‘sishining yuqori sur’ati ta’minlanayotganini alohida qayd etdi.
– O‘zbekiston bilan o‘zaro samarali hamkorlik mamlakatlarimiz xalqlari manfaatlariga xizmat qilayotir, – dedi K.Lemm. – Mamlakatdagi barqaror vaziyat, yuksak makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar va yuqori malakali kadrlar O‘zbekistonga xorijiy sarmoya kiritish istagi va imkoniyatlarini tobora oshirmoqda. Anjumanda ishtirok etgan Amerika kompaniyalari O‘zbekiston bilan o‘zaro sarmoyaviy va savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor. Mazkur majlis natijalari ikki tomonlama faol va istiqbolli hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Anjumanda O‘zbekiston bilan AQSh o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarning joriy holati va istiqbollari, bu borada hamkorlikning keng ko‘lamli yo‘nalishlarini rivojlantirish yuzasidan atroflicha fikr almashildi. Xususan, neft-gaz, kimyo sanoati, avtomobilsozlik, aviasozlik, energetika va energiya tejash, farmatsevtika, elektr texnikasi, oziq-ovqat sanoati sohalaridagi sarmoyaviy loyihalar uchun AQSh sarmoyasi va texnologiyasini jalb qilishda hamkorlikni rivojlantirish, ichki va tashqi bozorlarda talabgor bo‘lgan mahsulotlarni ishlab chiqaruvchi qo‘shma korxonalar tashkil qilish masalalari muhokama qilindi.
Amerikalik ishbilarmonlar mamlakatimizda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar samaralarini yuksak baholadi. O‘zbekiston yuksak iqtisodiy o‘sish ko‘rsatkichlariga erishayotgani, mamlakatimizda barpo etilayotgan erkin iqtisodiy zonalar soni va faoliyati ko‘lami oshib borayotgani xorijiy sarmoyadorlarning mamlakatimiz bilan hamkorlikka qiziqishini tobora orttirayotgani ta’kidlandi.
Tadbirda AQShning o‘ttizdan ziyod yirik kompaniyalaridan vakillar ishtirok etgani ham ushbu mamlakatning O‘zbekiston bilan hamkorlikni rivojlantirishga qiziqishi katta ekanidan dalolat beradi.
– Qishloq xo‘jaligi, qurilish, konchilik kabi sohalarda foydalaniladigan texnika vositalari va mashinalar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan kompaniyamiz O‘zbekistonda 2001-yili o‘z faoliyatini boshlagan, – dedi “Katerpillar” kompaniyasining Yevropa va MDH mamlakatlari bo‘yicha direktori S.Berkebile. – Kompaniyamizning Toshkent, Zarafshon va Qarshidagi filiallarida ishlab chiqarilayotgan asbob-uskunalar uchun zarur ko‘plab butlovchi qismlarni O‘zbekistondan olmoqdamiz. Mamlakatingizdagi ijtimoiy va iqtisodiy omillar ishlab chiqarish jarayonining takomillashishiga, faoliyatimizning jadal rivojlanishiga katta hissa qo‘shmoqda. O‘zbekistondagi biznesimizni yanada kengaytirishdan manfaatdormiz.
AQSh delegatsiyasi, shuningdek, turli vazirlik va idoralarda savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni mustahkamlash yuzasidan muzokaralar o‘tkazdi.

В Ташкенте состоялся Американо-Узбекский торговый форум
В столичном Международном бизнес-центре состоялось очередное заседание Американо-Узбекской торговой палаты.
В мероприятии приняли участие руководители министерств и ведомств, компаний и концернов двух стран, ответственных за такие сферы, как внешние экономические связи, банки и финансы, нефтегазовая, машиностроительная промышленность, торговля, инвестиции, транспорт и транспортные коммуникации, логистика, геология и минеральные ресурсы, металлургическая, химическая, пищевая промышленность, туризм, сельское и водное хозяйство, производство электротехнической продукции, образование, информационные технологии.
Министр внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан Элёр Ганиев особо отметил, что связи между Узбекистаном и США последовательно развиваются во всех сферах, в частности, в торгово-экономической сфере, и нынешнее очередное заседание придаст новый импульс задействованию имеющихся возможностей двустороннего сотрудничества.
Экономика нашей страны и предоставляемые иностранным инвесторам льготы сегодня привлекают внимание самых развитых стран. Последовательно развивается сотрудничество с Соединенными Штатами Америки.
Объем взаимной торговли между двумя странами по итогам 2016 года составил 454 миллиона долларов. В нашей стране действуют совместные предприятия, созданные в партнерстве с американскими инвесторами. В Узбекистане открыты представительства фирм и компаний США, специализирующихся в сферах автомобилестроения, нефтехимической, текстильной и легкой, пищевой промышленности, производства строительных материалов, торговли и услуг.
Приоритетом в двусторонних отношениях является торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество. Компании США “Coca-Cola International”, “General Electric”, “CNH Industrial”, “Honeywell”, “US Inc.” и другие реализуют в Узбекистане масштабные инвестиционные проекты. Важным фактором при этом служат предоставляемые широкие возможности, льготы, преференции и созданная в нашей стране благоприятная инвестиционная среда для взаимодействия с иностранными инвесторами.
В расширении взаимовыгодных торгово-экономических связей между Узбекистаном и США важную роль играет Американо-Узбекская торговая палата. Эта негосударственная некоммерческая организация была создана в 1993 году на добровольной основе с целью развития торгово-инвестиционных связей между двумя государствами. Члены компании действуют во всех сферах бизнеса - от хедж-фондов до юридических фирм, сельскохозяйственных предприятий, гостиниц и провайдеров интернет-услуг.
Американо-Узбекская торговая палата решает важные задачи по привлечению фирм и компаний США в различные отрасли экономики Узбекистана, их ознакомлению с инвестиционной средой нашей страны, разработке и реализации перспективных совместных проектов, поддержке бизнес-планов предпринимателей.
Председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм особо отметила макроэкономическую стабильность и обеспечение в Узбекистане устойчиво высоких темпов роста валового внутреннего продукта.
– Эффективное сотрудничество с Узбекистаном служит интересам народов наших стран, - сказала К.Лэмм. – Стабильная обстановка в стране, высокие макроэкономические показатели и высококвалифицированные кадры повышают заинтересованность во вложении инвестиций в Узбекистан. Итоги заседания будут служить дальнейшему укреплению двустороннего активного и взаимовыгодного сотрудничества.
На мероприятии состоялся обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах развития торгово-экономических отношений между Узбекистаном и США, выявлении новых их направлений. В частности, обсуждались вопросы привлечения инвестиций и технологий США для инвестиционных проектов в сферах нефтегазовой, химической промышленности, автомобилестроения, авиастроения, энергетики и энергосбережения, фармацевтики, электротехники, пищевой промышленности, создания совместных предприятий по производству востребованной на рынке продукции.
Представители деловых кругов Америки высоко оценили результаты проводимых в нашей стране экономических реформ, отметили, что достижение Узбекистаном высоких показателей роста экономики, увеличение числа создаваемых в стране свободных экономических зон и их деятельность повышают интерес иностранных инвесторов к сотрудничеству с нашей страной.
Об этом свидетельствует, в частности, участие в мероприятии представителей более тридцати крупных компаний США.
– Наша компания, специализирующаяся на производстве технических средств и машин для сельского хозяйства, строительства и горного дела, действует в Узбекистане с 2001 года, - говорит директор по Европе и СНГ компании “Катерпиллар” С.Беркебиле. – В Ташкентском, Зерафшанском и Каршинском филиалах нашей компании используются комплектующие, произведенные в самом Узбекистане. Социальные и экономические условия в стране способствуют совершенствованию процесса производства, активному развитию нашей деятельности. Мы заинтересованы в расширении бизнеса в Узбекистане.
Делегация США также провела переговоры по вопросу укрепления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества в различных министерствах и ведомствах Узбекистана.