Mamlakatlarimiz hamkorligi tarixidagi muhim sana – O‘zbekiston Respublikasi va Yaponiya o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 25-yilligi munosabati bilan O‘zbekiston xalqi va shaxsan o‘z nomimdan Sizni va butun Yaponiya xalqini samimiy tabriklayman.
O‘tgan yillarda mamlakatlarimiz ikki va ko‘p tomonlama o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishda salmoqli yutuqlarga erishganini katta mamnuniyat bilan qayd etmoqchiman.
O‘zbekiston Yaponiya bilan samimiy do‘stlik aloqalarini, strategik sheriklik va hamkorlikni yuksak qadrlaydi.
Sizning 2015-yil oktabr oyida mamlakatimizga rasmiy tashrifingiz O‘zbekiston – Yaponiya munosabatlari tarixida muhim voqea bo‘ldi, siyosiy, savdo-iqtisodiy, moliyaviy, investitsiyaviy, texnologik, ilmiy va madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalarimizni yanada rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etdi.
25-yillik hamkorligimiz davomida munosabatlarimizning mustahkam huquqiy bazasi yaratildi. Bu borada 2002-yilda imzolangan O‘zbekiston Respublikasi bilan Yaponiya o‘rtasida do‘stlik, strategik sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi qo‘shma bayonot muhim o‘rin tutadi. Sizning O‘zbekistonga tashrifingiz davomida imzolangan O‘zbekiston Respublikasi va Yaponiya o‘rtasida strategik sheriklikni chuqurlashtirish va kengaytirish to‘g‘risidagi qo‘shma bayonot o‘zaro munosabatlarimizni yangi bosqichga ko‘tardi, mamlakatlarimiz o‘zaro aloqalarni izchil rivojlantirishdan manfaatdor ekanini namoyon etdi.
Tomonlar xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik ko‘plab dolzarb muammolarga nisbatan o‘xshash qarashlar va yondashuvlarga ega.
O‘zbekiston o‘tgan yillarda hamkorlikning samarali mexanizmlari yaratilganidan mamnun.
Parlamentlararo forum, Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Yaponiya va Yaponiya – O‘zbekiston qo‘mitalarining qo‘shma yig‘ilishlari, Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlar, "Markaziy Osiyo + Yaponiya" muloqoti, Akademik forum va boshqa ko‘plab hamkorlik institutlari mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarning izchil va bosqichma-bosqich rivojlanishiga xizmat qilmoqda.
Bugun O‘zbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya qilish va mamlakatimizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish borasida Yaponiya bizning eng muhim va ustuvor sheriklarimizdan biridir.
Yaponiyalik hamkorlarimizdan ko‘rsatilayotgan ko‘mak uchun minnatdormiz, investitsiyaviy, moliyaviy-texnikaviy hamkorlikni yanada kengaytirish, O‘zbekiston va Yaponiya ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar va samarali hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdormiz.
Madaniyat va ilm-fan sohalaridagi aloqalar biz uchun alohida ahamiyatga ega. Ayniqsa, 2016-yil avgust oyida rafiqangiz Akie Abe xonim boshchiligida Yaponiya ijtimoiy-siyosiy va madaniyat namoyandalaridan iborat delegatsiyaning O‘zbekistonga tashrifi bu boradagi hamkorlikni rivojlantirishda muhim qadam bo‘ldi.
Ta’lim sohasida hamkorligimiz yuksak darajaga ko‘tarilganini alohida qayd etishni istardim. Yaponiya tomonidan bu borada ko‘rsatilayotgan ko‘makni yuksak qadrlaymiz hamda O‘zbekiston – Yaponiya yoshlar innovatsiya markazining to‘liq faoliyat ko‘rsatishi yuqori malakali kadrlar tayyorlash sohasida birgalikdagi harakatlarimizga qo‘shimcha sur’at baxsh etishiga umid bog‘laymiz.
Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston Yaponiya bilan hamkorlikni izchil rivojlantirish va kengaytirishning tarafdori ekanini yana bir bor tasdiqlamoqchiman. Biz strategik sheriklik munosabatlarimizni sifat jihatdan mustahkamlash va yangi amaliy mazmun bilan boyitishga intilamiz.
Mamlakatlarimizning mushtarak qadriyatlari va uzoq muddatli manfaatlari asosida O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik aloqalari bundan buyon ham xalqlarimizning farovonligi yo‘lida rivojlanib borishiga ishonaman.
Ushbu qulay imkoniyatdan foydalanib, Siz, Janobi Oliylariga mustahkam sog‘lik, Yaponiya xalqiga yanada yuksalish va farovonlik tilayman.

To His Excellency Mr Shinzo Abe, Prime Minister of Japan
Let me congratulate you and the entire friendly nation of Japan sincerely on behalf of the Uzbek people and me personally on a significant date – the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Uzbekistan and Japan.
I would like to note with a feeling of deep contentment that over the past period, our countries achieved significant progress in extending mutually advantageous cooperation on the bilateral and multilateral levels.
The mutual relations of genuine friendship, strategic partnership and cooperation with Japan are highly valued in the Republic of Uzbekistan.
Your official visit to Uzbekistan in October 2015 was the most important event in the history of the Uzbek-Japanese relations and gave even greater dynamism to the further development of our relations in the political, trade-economic, financial-investment, technological, scientific and cultural-humanitarian spheres.
Over the 25 years of cooperation, we were able to create a solid law-based foundation for our relations, the basic element of which is the 2002 Joint Declaration on Friendship, Strategic Partnership and Cooperation. The joint statement, signed during your visit to Uzbekistan, on extending and expanding the strategic partnership between the Republic of Uzbekistan and Japan took our relationship to a higher level and showed the sides’ deep mutual understanding and firm political will to expand the bilateral ties.
The sides’ views on and approaches to many topical international and regional issues coincide.
Uzbekistan is satisfied with the mechanism of interaction created over the years of cooperation.
The inter-parliamentary forum, joint sessions of the Uzbek-Japanese and the Japanese-Uzbek committees for economic cooperation, political consultations between the ministries of foreign affairs, the Central Asia + Japan Dialogue, academic forums and many other joint institutions ensure the phased and consistent development of the Uzbek-Japanese relations.
Today Japan is one of our country’s most significant and priority partners in the economic modernization and socio-economic development of the country.
We are grateful to our Japanese partners for the help being provided, and are interested in the further expansion of the investment and financial-technical cooperation, the extension of direct contacts and fruitful interaction between the business circles of Uzbekistan and Japan.
Ties in the sphere of cultural and scientific-academic exchanges are of special significance to our country. The visit of a delegation of socio-political circles and culture officers led by your wife, Ms Akie Abe, to Uzbekistan in August 2016 was an important event in the development of cooperation in this sphere.
I would like to emphasise specifically the high level of cooperation in the educational sphere. We highly value the help being provided by Japan in this sphere and hope that the full functioning of the Uzbek-Japanese youth innovation centre will give an additional impetus to our joint work in the sphere of training highly-qualified personnel.
Making use of this opportunity, I would like to reaffirm Uzbekistan’s firm adherence to the policy of the consistent extension and dynamic expansion of cooperation with Japan. We are willing to qualitatively strengthen the strategic partnership relations and to give them new practical substance.
I express confidence that on the basis of common values shared by our countries and long-terms interests, the traditional friendly ties between Uzbekistan and Japan will continue to develop in every way possible for the good of the peoples of the two countries.
Making use of this pleasant opportunity, I genuinely wish Your Excellency robust health and wellbeing, and wish the Japanese people further progress and prosperity.