Mamlakatlarimiz hamkorligi tarixidagi muhim sana – O‘zbekiston Respublikasi va Yaponiya o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 25-yilligi munosabati bilan O‘zbekiston xalqi va shaxsan o‘z nomimdan Sizni va butun Yaponiya xalqini samimiy tabriklayman.
O‘tgan yillarda mamlakatlarimiz ikki va ko‘p tomonlama o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishda salmoqli yutuqlarga erishganini katta mamnuniyat bilan qayd etmoqchiman.
O‘zbekiston Yaponiya bilan samimiy do‘stlik aloqalarini, strategik sheriklik va hamkorlikni yuksak qadrlaydi.
Sizning 2015-yil oktabr oyida mamlakatimizga rasmiy tashrifingiz O‘zbekiston – Yaponiya munosabatlari tarixida muhim voqea bo‘ldi, siyosiy, savdo-iqtisodiy, moliyaviy, investitsiyaviy, texnologik, ilmiy va madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalarimizni yanada rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etdi.
25-yillik hamkorligimiz davomida munosabatlarimizning mustahkam huquqiy bazasi yaratildi. Bu borada 2002-yilda imzolangan O‘zbekiston Respublikasi bilan Yaponiya o‘rtasida do‘stlik, strategik sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi qo‘shma bayonot muhim o‘rin tutadi. Sizning O‘zbekistonga tashrifingiz davomida imzolangan O‘zbekiston Respublikasi va Yaponiya o‘rtasida strategik sheriklikni chuqurlashtirish va kengaytirish to‘g‘risidagi qo‘shma bayonot o‘zaro munosabatlarimizni yangi bosqichga ko‘tardi, mamlakatlarimiz o‘zaro aloqalarni izchil rivojlantirishdan manfaatdor ekanini namoyon etdi.
Tomonlar xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik ko‘plab dolzarb muammolarga nisbatan o‘xshash qarashlar va yondashuvlarga ega.
O‘zbekiston o‘tgan yillarda hamkorlikning samarali mexanizmlari yaratilganidan mamnun.
Parlamentlararo forum, Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Yaponiya va Yaponiya – O‘zbekiston qo‘mitalarining qo‘shma yig‘ilishlari, Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlar, "Markaziy Osiyo + Yaponiya" muloqoti, Akademik forum va boshqa ko‘plab hamkorlik institutlari mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarning izchil va bosqichma-bosqich rivojlanishiga xizmat qilmoqda.
Bugun O‘zbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya qilish va mamlakatimizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish borasida Yaponiya bizning eng muhim va ustuvor sheriklarimizdan biridir.
Yaponiyalik hamkorlarimizdan ko‘rsatilayotgan ko‘mak uchun minnatdormiz, investitsiyaviy, moliyaviy-texnikaviy hamkorlikni yanada kengaytirish, O‘zbekiston va Yaponiya ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar va samarali hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdormiz.
Madaniyat va ilm-fan sohalaridagi aloqalar biz uchun alohida ahamiyatga ega. Ayniqsa, 2016-yil avgust oyida rafiqangiz Akie Abe xonim boshchiligida Yaponiya ijtimoiy-siyosiy va madaniyat namoyandalaridan iborat delegatsiyaning O‘zbekistonga tashrifi bu boradagi hamkorlikni rivojlantirishda muhim qadam bo‘ldi.
Ta’lim sohasida hamkorligimiz yuksak darajaga ko‘tarilganini alohida qayd etishni istardim. Yaponiya tomonidan bu borada ko‘rsatilayotgan ko‘makni yuksak qadrlaymiz hamda O‘zbekiston – Yaponiya yoshlar innovatsiya markazining to‘liq faoliyat ko‘rsatishi yuqori malakali kadrlar tayyorlash sohasida birgalikdagi harakatlarimizga qo‘shimcha sur’at baxsh etishiga umid bog‘laymiz.
Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston Yaponiya bilan hamkorlikni izchil rivojlantirish va kengaytirishning tarafdori ekanini yana bir bor tasdiqlamoqchiman. Biz strategik sheriklik munosabatlarimizni sifat jihatdan mustahkamlash va yangi amaliy mazmun bilan boyitishga intilamiz.
Mamlakatlarimizning mushtarak qadriyatlari va uzoq muddatli manfaatlari asosida O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik aloqalari bundan buyon ham xalqlarimizning farovonligi yo‘lida rivojlanib borishiga ishonaman.
Ushbu qulay imkoniyatdan foydalanib, Siz, Janobi Oliylariga mustahkam sog‘lik, Yaponiya xalqiga yanada yuksalish va farovonlik tilayman.

Его Превосходительству господину Синдзо Абэ, Премьер-министру Японии
Позвольте от имени узбекского народа и себя лично искренне поздравить Вас и весь дружественный народ Японии со знаменательной юбилейной датой – 25-летней годовщиной со дня установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Японией.
С чувством глубокого удовлетворения хочу отметить, что за прошедший период наши страны достигли значительного прогресса в углублении взаимовыгодного сотрудничества на двустороннем и многостороннем уровнях.
В Республике Узбекистан дорожат взаимоотношениями искренней дружбы, стратегического партнерства и сотрудничества с Японией.
Ваш официальный визит в Узбекистан в октябре 2015 года стал важнейшим событием в истории узбекско-японских отношений, придал еще больший динамизм дальнейшему развитию наших связей в политической, торгово-экономической, финансово-инвестиционной, технологической, научной и культурно-гуманитарной сферах.
За 25 лет сотрудничества нам удалось создать солидную правовую основу наших отношений, базовым элементом которой выступает Совместное заявление о дружбе, стратегическом партнерстве и сотрудничестве от 2002 года. Подписание в ходе Вашего визита в Узбекистан Совместного заявления об углублении и расширении стратегического партнерства между Республикой Узбекистан и Японией вывело наше взаимодействие на более высокий уровень и продемонстрировало наличие у сторон глубокого взаимопонимания и твердой политической воли расширять двусторонние связи.
Стороны имеют совпадающие взгляды и подходы по многим актуальным международным и региональным проблемам.
В Узбекистане удовлетворены созданными за годы сотрудничества механизмами взаимодействия.
Межпарламентский форум, совместные заседания Узбекско-Японского и Японско-Узбекского комитетов по экономическому сотрудничеству, политические консультации между министерствами иностранных дел, Диалог “Центральная Азия + Япония”, Академический форум и многие другие совместные институты обеспечивают поэтапное и последовательное развитие узбекско-японских отношений.
Сегодня Япония стала для нас одним из наиболее значимых и приоритетных партнеров в модернизации экономики и социально-экономическом развитии страны.
Мы признательны японским партнерам за оказываемое содействие и заинтересованы в еще большем расширении инвестиционного и финансово-технического сотрудничества, углублении прямых контактов и плодотворного взаимодействия между деловыми кругами Узбекистана и Японии.
Особое значение представляют для нас связи в сфере культуры и научно-академического обмена. Важным событием в развитии сотрудничества в данной сфере стал визит в Узбекистан делегации общественно-политических кругов и деятелей культуры во главе с Вашей супругой госпожой Акиэ Абэ в августе 2016 года.
Хотелось бы отдельно подчеркнуть высокий уровень сотрудничества в сфере образования. Мы высоко ценим оказываемое японской стороной содействие в этой области и надеемся, что полноценная деятельность Узбекско-Японского молодежного центра инноваций придаст дополнительный импульс нашей совместной работе в сфере подготовки высококвалифицированных кадров.
Пользуясь возможностью, хотел бы вновь подтвердить твердую приверженность Узбекистана курсу на последовательное углубление и динамичное расширение сотрудничества с Японией. Мы настроены на качественное укрепление и наполнение отношений стратегического партнерства новым практическим содержанием.
Выражаю уверенность, что на основе разделяемых нашими странами общих ценностей и долгосрочных интересов традиционно дружеские связи между Узбекистаном и Японией будут и впредь всемерно развиваться во благо народов двух стран.
Пользуясь этой приятной возможностью, искренне желаю Вашему Превосходительству крепкого здоровья и благополучия, а японскому народу – дальнейшего прогресса и процветания.