2017-01-26 | Siyosat
25-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Deputatlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining 2016-yildagi faoliyati yakunlarini va jamiyat hayotining turli sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlarni chuqurlashtirishga qaratilgan bir qator qonun loyihalarini ko‘rib chiqdilar.
Parlament quyi palatasi majlisining kun tartibiga kiritilgan masalalar oldindan siyosiy partiyalar fraksiyalari va O‘zbekiston Ekologik harakati deputatlar guruhining majlislarida muhokama qilingan edi.
Parlament quyi palatasi a’zolari o‘z ishlarini O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining 2016-yildagi faoliyati yakunlarini muhokama qilishdan boshladilar. Palataning hisobot davridagi faoliyati tanqidiy baholandi, deputatlarning qonun ijodkorligi va parlament nazorati kabi muhim yo‘nalishlardagi faoliyatini yanada takomillashtirishga doir chora-tadbirlar belgilandi.
O‘tgan yilda mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy hayotini huquqiy jihatdan ta’minlashga qaratilgan bir qator qonunlar qabul qilinganligi ta’kidlandi. Xususan, “Parlament nazorati to‘g‘risida”gi, “Buxgalteriya hisobi to‘g‘risida”gi, “Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida”gi, “Ichki ishlar organlari to‘g‘risida”gi, “Hayvonot dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida”gi, “O‘simlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida”gi, “Mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risida”gi, “Keksalar, nogironlar va aholining boshqa ijtimoiy ehtiyojmand toifalariga ijtimoiy xizmatlar to‘g‘risida”gi, “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi va boshqa qonunlar qabul qilindi.
Nazoratga oid vakolatlarni amalga oshirish yuzasidan muayyan ishlar bajarildi. Hokimiyat ijro etuvchi tarmog‘i vakillarining, shu jumladan, vazirliklar, davlat qo‘mitalari, idoralar va mahalliy davlat hokimiyati organlari bir qator rahbarlarining bajarilgan ishlari va istiqbolga mo‘ljallangan rejalari to‘g‘risidagi axborotining eshituvlari o‘tkazildi.
Deputatlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2016-yil 14-dekabrda Oliy Majlis palatalarining qo‘shma majlisida hamda Vazirlar Mahkamasining mamlakatimizni 2016-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yakunlari va 2017-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan kengaytirilgan majlisida belgilab bergan vazifalarni amalga oshirish kelgusida Qonunchilik palatasining joriy faoliyatida ustuvor yo‘nalish bo‘lishini ta’kidladilar. Tanqidiy tahlil, qat’iy tartib-intizom va shaxsiy javobgarlik deputatlar korpusi faoliyatining asosiy prinsiplari bo‘ladi. Shuningdek, ishlarning holatini shaxsan o‘rganish va aholining zaruriy ehtiyojlarini hal qilishda amaliy yordam ko‘rsatish maqsadida deputatlarning joylardagi faoliyatiga alohida e’tibor qaratiladi.
Parlament quyi palatasi deputatlari o‘z ishlarini “O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi qonun loyihasini birinchi o‘qishda muhokama qilish bilan davom ettirdilar.
Deputatlar ta’kidlaganlaridek, qonun loyihasi O‘zbekiston Respublikasida tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta’minlash, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilish va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir kompleks chora-tadbirlar dasturini ijro etish maqsadida ishlab chiqilgan.
Ushbu qonun loyihasida O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga davlat organlarining ish yurituvida bo‘lgan ayrim ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarning ko‘rib chiqilishini sudlar vakolatiga o‘tkazishni nazarda tutuvchi o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritilmoqda. Ushbu qonun loyihasining qabul qilinishi tadbirkorlik subyektlarining manfaatlari va huquqlarini himoya qilishda sud hokimiyatining rolini oshirishga, ma’muriy ishlarning ushbu toifalarini ko‘rib chiqish chog‘ida beg‘arazlik va xolislikni ta’minlashga xizmat qiladi.
Shundan so‘ng deputatlar e’tiboriga “Bankrotlik to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuniga o‘zgartishlar kiritishni nazarda tutuvchi qonun loyihasi birinchi o‘qishda taqdim etildi. Qayd etilganidek, hozirgi vaqtda bankrotlik to‘g‘risidagi ishda kelishmovchiliklarni ko‘rib chiqish natijalari yuzasidan xo‘jalik sudining apellatsiya instansiyasi chiqargan qarorlar kassatsiya va nazorat tartibida qayta ko‘rib chiqilmaydi. Bu esa, o‘z navbatida, kreditorlar va qarzdorlarning yuqori turuvchi instansiyalarga sudlarning qarori ustidan shikoyat qilish borasidagi huquqlarini cheklaydi. Ushbu qonun loyihasining qabul qilinishi mazkur cheklovni bartaraf etish imkonini beradi hamda kreditor va qarzdorlarga o‘z huquq va manfaatlarini himoya qilishda ko‘proq erkinlik beradi. Muhokamadan so‘ng deputatlar qonun loyihalarini birinchi o‘qishda qabul qildilar.
Majlisda parlament a’zolari Qonunchilik palatasi vakolatlariga taalluqli boshqa masalalarni ham ko‘rib chiqdilar.

Депутаты обсудили вопросы реализации принципиально важных реформ
Депутаты рассмотрели итоги деятельности Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан за 2016 год и ряд законопроектов, направленных на углубление реформ, осуществляемых в различных сферах общественной жизни.
Вопросы, включенные в повестку дня заседания нижней палаты парламента, ранее обсуждены на заседаниях фракций политических партий и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана.
Члены нижней палаты парламента начали работу с обсуждения итогов деятельности Законодательной палаты Республики Узбекистан за 2016 год. Была критически оценена деятельность палаты за отчетный период, намечены меры по дальнейшему совершенствованию деятельности депутатов в таких важных направлениях, как законотворчество и парламентский контроль.
Отмечалось, что в прошлом году принят ряд законов, направленных на правовое обеспечение общественно-политической и социально-экономической жизни страны. В частности, такие как «О парламентском контроле», «О бухгалтерском учете», «О государственной молодежной политике», «Об органах внутренних дел», «Об охране и использовании животного мира», «Об охране и использовании растительного мира», «Об охране труда», «О социальных услугах для престарелых, инвалидов и других социально уязвимых категорий населения», «О противодействии коррупции» и другие.
Проделана определенная работа по осуществлению контрольных полномочий. Проведены заслушивания представителей исполнительной ветви власти, в том числе ряда руководителей министерств, государственных комитетов, ведомств и органов государственной власти на местах о проделанной работе и планах на перспективу.
Депутаты отметили, что в дальнейшем приоритетным направлением в текущей деятельности Законодательной палаты будет реализация задач, обозначенных Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым на совместном заседании палат Олий Мажлиса 14 декабря 2016 года и расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2016 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2017 год. Критический анализ, жесткая дисциплина и персональная ответственность будут основными принципами работы депутатского корпуса. Также будет уделяться особое внимание работе депутатов на местах в целях личного изучения положения дел и оказания практической помощи в решении насущных вопросов населения.
Депутаты нижней палаты парламента продолжили свою работу обсуждением в первом чтении проекта закона «О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности».
Как отметили депутаты, законопроект разработан во исполнение Программы комплексных мер по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата в Республике Узбекистан.
Данным законопроектом вносятся изменения и дополнения в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности, предусматривающие передачу в компетенцию судов рассмотрение дел об административных правонарушениях, которые находятся в ведении государственных органов. Принятие данного законопроекта будет способствовать повышению роли судебной власти в защите интересов и прав субъектов предпринимательства, обеспечению беспристрастности и объективности при рассмотрении данных категорий административных дел.
После этого вниманию депутатов в первом чтении был представлен проект закона, предусматривающий внесение изменений в Закон Республики Узбекистан «О банкротстве». Как было отмечено, в настоящее время вынесенные апелляционной инстанцией решения хозяйственного суда по результатам рассмотрения разногласий в деле о банкротстве не пересматриваются в кассационном и надзорном порядке. Это в свою очередь ограничивает права кредиторов и должников в обжаловании решения судов в вышестоящие инстанции. Принятие данного законопроекта позволит устранить данное ограничение и предоставит кредиторам и должникам большую свободу в защите своих прав и интересов. После обсуждения депутаты приняли законопроекты в первом чтении.
На заседании парламентарии рассмотрели и другие вопросы, относящиеся к полномочиям Законодательной палаты.