Surxondaryo viloyati faollari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Termizda 2016-yil yakunlari va 2017-yilda Surxondaryo viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlariga bag‘ishlangan faollar yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimizni 2016-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yakunlari va 2017-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlashga alohida e’tibor qaratildi. Hisobot davrida viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yuzasidan amalga oshirilgan ishlar natijalari va yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar atroflicha tahlil qilindi.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, yangi loyihalarni ishga tushirish, korxonalarni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik yangilash yuzasidan olib borilayotgan ishlar viloyat iqtisodiyotining barcha sohalarida izchil o‘sish sur’atlarini ta’minlash imkonini berdi. Qurilish, yengil sanoat, qishloq xo‘jaligi tarmoqlarida tarkibiy o‘zgarishlar yuz berdi. Yalpi hududiy mahsulot, jumladan, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish, qurilish-montaj ishlari hajmi ortdi. Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, rivojlantirish, ularning huquqiy manfaatlarini himoya qilishga qaratilayotgan e’tibor samarasida sohaning yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi va eksport salohiyati yuksaldi.
Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida viloyatda bir qator yangi loyihalar amalga oshirilishi, jumladan, sanoat salohiyatini yanada yuksaltirish ko‘zda tutilgan. Servis va xizmat ko‘rsatish sifatiga alohida ahamiyat qaratiladi. Qishloq joylarda toza ichimlik suvi va tabiiy gaz ta’minoti yaxshilanadi. Yangilangan namunaviy loyihalar asosida mingdan ziyod zamonaviy uy-joy bunyod etiladi. 150 dan ortiq ta’lim, tibbiyot muassasalari, bolalar sporti inshootlari va boshqa ijtimoiy soha obyektlari kapital ta’mirlanadi, rekonstruksiya qilinadi, yangidan quriladi.
Yig‘ilishda erishilgan natijalar bilan birga, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar ham atroflicha tahlil qilindi. Kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan aniq chora-tadbirlar belgilab olindi.

В духе критического анализа
В Термезе состоялось собрание актива, посвященное итогам 2016 года и основным направлениям социально-экономического развития Сурхандарьинской области на 2017 год.
На собрании было уделено особое внимание обеспечению исполнения задач, намеченных в докладе Президента страны Шавката Мирзиёева на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2016 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2017 год. Были всесторонне проанализированы результаты осуществленной в отчетный период работы по социально-экономическому развитию области, а также допущенные недостатки.
Проводимая работа по поддержке малого бизнеса и частного предпринимательства, реализации новых проектов, модернизации, техническому и технологическому обновлению предприятий способствовала обеспечению динамичных темпов роста во всех отраслях экономики области. Произошли структурные изменения в сфере строительства, легкой промышленности, сельского хозяйства. Увеличились объемы валового регионального продукта, в частности, производства промышленной продукции, выращивания сельхозкультур, выполнения строительно-монтажных работ. В результате всемерной поддержки развития малого бизнеса и частного предпринимательства, усиления защиты их прав и законных интересов выросла доля частного сектора в валовом региональном продукте и экспорте.
В Год диалога с народом и интересов человека в области предусмотрена реализация ряда новых проектов, в частности, направленных на дальнейшее повышение ее промышленного потенциала. Будет уделено особое внимание повышению качества услуг и сервиса. В сельской местности улучшится обеспечение питьевой водой и природным газом. Будет построено более тысячи современных домов по обновленным типовым проектам. Намечены строительство, капитальный ремонт и реконструкция свыше 150 образовательных, медицинских учреждений, детских спортивных сооружений и других объектов социальной сферы.
На собрании наряду с достигнутыми результатами также были детально проанализированы и допущенные недостатки. Намечены конкретные меры по устранению просчетов и ошибок.