O‘zbekiston-Xitoy siyosiy maslahatlashuvlari
2017-yilning 24-yanvar kuni Pekin shahrida O‘zbekiston-Xitoy vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining navbatdagi raundi bo‘lib o‘tdi. Xitoy tomonidan XXR tashqi ishlar vaziri yordamchisi Li Hueylay boshchiligidagi delegatsiya ishtirok etdi.
Muzokaralar davomida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi munosabatlarning holati va ularni chuqurlashtirish istiqbollari hamda Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning 2016-yil 21-22-iyundagi O‘zbekistonga tashrifi doirasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish jarayoni batafsil muhokama qilindi.
Uchrashuvda bo‘lajak yuqori va oliy darajadagi tashriflarga tayyorgarlik jarayoni ko‘rib chiqildi.
Shu kunning o‘zida Pekin shahrida Hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Xitoy hukumatlararo qo‘mitasining xavfsizlik sohasida hamkorlik bo‘yicha quyi qo‘mitasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tib, unda mazkur sohadagi hamkorlik sarhisob qilindi va istiqbollari belgilab olindi, xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan fikr almashildi.

Узбекско-китайские политические консультации
24 января 2017 года в г.Пекине состоялись очередные узбекско-китайские межмидовские политические консультации. Китайскую сторону представляла делегация во главе с помощником министра иностранных дел КНР Ли Хуэйлаем.
В ходе переговоров подробно обсуждены состояние и перспективы углубления отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других областях, ход реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина в Республику Узбекистан 21-22 июня 2016г.
На встрече рассмотрен ход подготовки к предстоящим визитам на высшем и высоком уровнях.
В этот же день в г.Пекине состоялось очередное заседание Подкомитета по сотрудничеству в области безопасности Узбекско-китайского межправительственного комитета по сотрудничеству, в ходе которого стороны подвели итоги и наметили перспективы взаимодействия в данной сфере, а также обменялись мнениями по международной и региональной проблематике.