Elim deb, yurtim deb yashaganlar hech qachon unutilmaydi
Xalqning tinch va farovon hayoti, yorug‘ kelajagi uchun umrini bag‘ishlagan insonlar nomi abadiyatga daxldordir.
Mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Karimov ana shunday saodatga musharraf bo‘lgan, xalqimizning mehrini qozongan, millionlab odamlarning qalbidan mangu joy olgan tarixiy shaxs edi.
Shu kunlarda mamlakatimizning barcha hududlarida Buyuk Yo‘lboshchimiz tavallud topgan kun – 30-yanvar sanasini nishonlashga tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Ta’lim muassasalari, harbiy qismlar, mehnat jamoalari va mahallalarda ushbu sana munosabati bilan turli madaniy-ma’rifiy tadbirlar, xotira kechalari o‘tkazilayotir.
Tadbirlarni bayramona ruhda tashkil etishda Respublika Ma’naviyat targ‘ibot markazi, Milliy g‘oya va mafkura ilmiy-amaliy markazi, O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati, “Mahalla” xayriya jamoat fondi, Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi kabi turli davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, professor-o‘qituvchilar, ma’naviyat targ‘ibotchilari, olimlar, yozuvchi va shoirlar faol ishtirok etmoqda.
Poytaxtimizning Sergeli tumanidagi Habibiy nomidagi mahalla fuqarolar yig‘ini va Sergeli tibbiyot kollejida bo‘lib o‘tgan tadbirlarda Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning Vatanimiz mustaqilligi, xalqimiz ozodligini ta’minlash yo‘lidagi ulkan xizmatlarini yoshlar ongu qalbiga singdirish tarbiyaviy ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi.
Islom Karimov mustaqil O‘zbekiston davlatining asoschisi, uni zamonaviy asosda taraqqiy ettirish strategiyasini ishlab chiqqan, jahon miqyosida katta obro‘-e’tibor qozongan buyuk davlat va siyosat arbobi sifatida Vatanimiz tarixida mangu qoladi. Xalqimiz tarixan qisqa muddat – 25-yilda erishgan barcha yutuq va marralarni haqli ravishda Birinchi Prezidentimiz nomi bilan bog‘laydi.
– Bugun yoshlarimiz tinch va osoyishta osmon ostida, ota-onasi bag‘rida emin-erkin ulg‘aymoqda. Ular istiqlolni ko‘z qorachig‘idek asrab-avaylash, uning qadriga yetish zarurligini, bu yorug‘ va saodatli kunlarimiz, baxtiyor hayotimiz xalqimizning fidoyi insonlari chekkan mashaqqatlar evaziga kelganini bilishi kerak, – deydi Habibiy nomidagi mahalla fuqarolar yig‘ini raisi Husniddin Begmatov. – Buyuk Yo‘lboshchimiz tavalludi munosabati bilan o‘tkazilayotgan tadbirlarda xalqimizga, ayniqsa, yoshlarga bu haqda atroflicha hikoya qilib bermoqdamiz.
Samarqand davlat universitetida o‘tkazilgan ana shunday tadbirda Islom Karimov hayoti va faoliyati, boy ma’naviy merosi haqida so‘z yuritildi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining maslahatchisi M.Quronov, “O‘zbekiston ovozi” – “Golos Uzbekistana” gazetalari bosh muharriri S.Ostonov va boshqalar yigirma besh yil ichida O‘zbekistonning dunyoda o‘z munosib o‘rniga ega bo‘lgani, jadal iqtisodiy taraqqiy etishi, aholi turmush darajasining muttasil o‘sib borishi Birinchi Prezidentimiz faoliyati, puxta va uzoqni ko‘zlab olib borgan siyosati bilan bog‘liq ekanligini ta’kidladi. Ayniqsa, tarixiy haqiqatning qaror topishi, zaminimizdan yetishib chiqqan buyuk allomalarimiz nomini abadiylashtirish va ular merosini asrab-avaylash, keng targ‘ib etish borasidagi ishlar xalqimiz ma’naviy hayotini butunlay yangilab, yangi davlat, yangi jamiyat barpo etishning mustahkam poydevori bo‘ldi.
– Mustaqillikning dastlabki yillarida Islom Karimov tomonidan ishlab chiqilgan mashhur besh tamoyil qisqa davrda hayotda o‘zini oqlab, dunyo davlatlari, xalqaro tashkilotlar tomonidan taraqqiyotning “o‘zbek modeli” sifatida e’tirof etildi, – deydi Toshkent davlat yuridik universiteti dotsenti Eshmuhammad Qodirov. – Ko‘plab davlatlar bu tamoyillardan namuna olishga, uni o‘z siyosatiga targ‘ib etishga intildi. Ta’lim tizimidagi islohotlar, qishloq joylarda aholi turmush farovonligini oshirish borasida amalga oshirilgan chora-tadbirlar, bozor iqtisodiyotiga o‘tish jarayonida kuchli ijtimoiy siyosat olib borilishi mamlakatimiz erishgan muvaffaqiyatlarning muhim omillari hisoblanadi.

Память о великих сынах народа всегда будет жить в наших сердцах
Имена людей, посвятивших жизнь служению во имя счастья и благополучия Родины, навсегда остаются в народной памяти.
Первый Президент страны Ислам Каримов был такой исторической личностью, удостоившейся высокого признания и любви нашего народа, навсегда оставшейся в сердцах людей.
В эти дни во всех регионах нашей страны идет подготовка к дню рождения основателя нашей независимости - 30 января. В связи с этим в образовательных учреждениях, трудовых коллективах и махаллях проводятся различные культурно-просветительские мероприятия, вечера памяти.
В организации этих мероприятий на высоком уровне принимают активное участие представители различных государственных и общественных организаций - Республиканского центра духовности, Научно-практического центра национальной идеи и идеологии, Фонда по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана "Нуроний", общественного движения молодежи "Камолот", общественного благотворительного фонда "Махалла", Совета Федерации профсоюзов, преподаватели, пропагандисты духовности, ученые, поэты и писатели.
На мероприятиях, состоявшихся в махаллинском сходе граждан имени Хабиби Сергелийского района столицы и в Сергелийском медицинском колледже, отмечалось, что осознание молодежью значения огромных заслуг Первого Президента страны Ислама Каримова в достижении независимости нашей Родины, обеспечении свободы нашего народа играет важную воспитательную роль.
Ислам Каримов навсегда останется в истории Родины как основоположник нашего независимого государства, выдающийся государственный и политический деятель, разработавший стратегию развития страны на современной основе, завоевавший большой международный авторитет. Наш народ справедливо связывает все достигнутые за исторически короткий срок - 25 лет успехи с именем Первого Президента.
– Сегодня наша молодежь живет под мирным небом, в окружении своих близких и родных. Она должна осознавать, что необходимо как зеницу ока беречь нашу независимость, уметь ценить ее, знать о том, какие трудности и страдания выпали на долю истинных патриотов, боровшихся за эти светлые и счастливые дни, - говорит председатель махаллинского схода граждан имени Хабиби Хусниддин Бегматов. – На мероприятиях, посвященных дню рождения нашего великого лидера, об этом подробно говорится, и в первую очередь для молодежи.
На состоявшемся в Самаркандском государственном университете мероприятии речь шла о жизни и деятельности, богатом духовном наследии Ислама Каримова.
Советник Премьер-министра Республики Узбекистан М.Куронов, главный редактор газет “Ўзбекистон овози” – “Голос Узбекистана” С.Остонов и другие отметили, что за двадцать пять лет независимости Узбекистан обрел свое достойное место в мире, демонстрирует устойчиво высокие темпы экономического развития и роста уровня жизни населения, что непосредственно связано с деятельностью Первого Президента нашей страны, его тщательно продуманной и дальновидной политикой. Особое внимание Ислам Каримов уделял работе по утверждению исторической справедливости, увековечению имен родившихся на этой священной земле великих мыслителей и сохранению их богатого научного и творческого наследия, что полностью обновило духовную жизнь нашего народа и стало надежным фундаментом строительства подлинно независимого государства, нового общества.
– Разработанные Исламом Каримовым в первые годы независимости и успешно реализованные пять известных принципов за короткий срок доказали свою высокую результативность и получили признание мирового сообщества как "узбекская модель" развития, - говорит доцент Ташкентского государственного юридического университета Эшмухаммад Кодиров. - Многие страны стремятся брать эти принципы за образец, применять их на практике. Реализуемые в сфере образования реформы, меры по повышению уровня жизни в сельской местности, проведение сильной социальной политики в процессе перехода к рыночной экономике являются важными факторами достигнутых нашей страной успехов.