Eksport shartnomalari imzolandi
Mamlakatimiz tadbirkorlari Germaniya poytaxti Berlin shahrida o‘tkazilayotgan “Yashil hafta – 2017” qishloq xo‘jaligi mahsulotlari xalqaro yarmarkasida o‘z mahsulotlari va xizmatlari bilan ishtirok etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 5-oktabrdagi “Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta’minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni tadbirkorlarga yanada keng yo‘l ochdi. Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksport faoliyati har tomonlama qo‘llab-quvvatlanmoqda. Tadbirkorlarimiz chet ellarda o‘tkazilayotgan yirik xalqaro yarmarkalar, biznes-forum va kooperatsion birjalarda ishtirok etib, mahsulot va xizmatlarini sotmoqda.
“Yashil hafta – 2017” qishloq xo‘jaligi sohasidagi yirik xalqaro yarmarkalardan biridir. Unda 66 mamlakatdan 1 ming 650 firma va kompaniya ishtirok etmoqda. Mazkur forumda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari, ularni yetishtirish va qayta ishlashga oid eng so‘nggi yutuqlar namoyish etilayotir.
O‘zbekiston bu borada ulkan salohiyatga ega. Mamlakatimiz o‘rik, olxo‘ri, uzum, yong‘oq, karam va boshqa ko‘plab meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha dunyodagi o‘nta yetakchi davlat qatorida turadi. Bugungi kunda 180 turdan ziyod meva-sabzavot va ularni qayta ishlash asosida tayyorlangan mahsulotlar dunyo bozorlariga eksport qilinayotir. So‘nggi uch yilda tashqi bozorga yo‘naltirilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari hajmi uch barobardan oshdi.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasidan ma’lum qilishlaricha, tadbirkorlarimiz mazkur xalqaro forumda 23-yanvargacha Germaniya, Avstriya, Turkiya kabi davlatlarning firma va kompaniyalari bilan jami 11,8 million dollarlik eksport shartnomalari imzolagan.
O‘zbekiston kompaniyalari xalqaro yarmarka ishtirokchilari bilan o‘zaro aloqa o‘rnatish va hamkorlikni rivojlantirishga oid muzokaralar olib bormoqda. Tadbir qatnashchilari O‘zbekiston milliy stendida mamlakatimizning qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish borasidagi salohiyati va imkoniyatlari, sohada taklif etilayotgan xizmatlar bilan tanishmoqda.
Yarmarka doirasida Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi bilan Germaniya – O‘zbekiston savdo vakolatxonasi o‘rtasida Germaniyada mazkur jamg‘arma vakolatxonasini ochishga oid bitim imzolandi.

Достигнуты договоренности об экспорте
Предприниматели нашей страны со своей продукцией и услугами участвуют в проходящей в столице Германии Берлине международной ярмарке сельскохозяйственной продукции “Зеленая неделя-2017”.
Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата” от 5 октября 2016 года открыл новые широкие возможности для предпринимателей. Всемерно поддерживается экспортная деятельность субъектов малого бизнеса. Предприниматели нашей страны участвуют в крупных международных ярмарках, бизнес-форумах и кооперационных биржах, проводимых за рубежом, реализуют на экспорт свои товары и услуги.
“Зеленая неделя” является одной из крупных международных ярмарок в сфере сельского хозяйства. В мероприятии 2017 года участвуют 1650 фирм и компаний из 66 стран. На форуме демонстрируются сельхозпродукция, последние достижения в области ее выращивания и переработки.
Узбекистан обладает огромным потенциалом в аграрной сфере, входит в десятку мировых лидеров по экспорту абрикосов, сливы, винограда, орехов, капусты и многих других видов плодоовощной продукции. Сегодня наша страна поставляет за рубеж более 180 видов фруктов, овощей и продукции их переработки. За последние три года объем экспорта сельхозпродукции вырос более чем в три раза.
Как сообщают в Фонде поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, представители Узбекистана по состоянию на 23 января достигли с фирмами и компаниями Германии, Австрии, Турции и других стран договоренностей об экспорте продукции на 11,8 миллиона долларов.
Компании Узбекистана ведут с участниками международной ярмарки переговоры об установлении и развитии сотрудничества. На национальном стенде Узбекистана посетители знакомятся с потенциалом и возможностями нашей страны по выращиванию сельхозпродукции, предложениями и спросом отрасли.
В рамках ярмарки между Фондом поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства и Немецко-Узбекским торговым представительством подписано соглашение об открытии представительства фонда в Германии.