Aholi bilan yuzma-yuz
Samarqandda “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili talablarining bajarilishida jamoat tashkilotlarining rolini oshirish” mavzucida respublika amaliy seminari o‘tkazildi.
O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi tomonidan tashkil etilgan seminarda tarmoq va hududiy kasaba uyushmalari tashkilotlari birlashmalari, Respublika Xotin-qizlar qo‘mitasi, “Nuroniy” jamg‘armasi, “Mahalla” xayriya jamoat fondi, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati hamda boshqa davlat va jamoat tashkilotlari, ularning hududiy bo‘limlari rahbar va mutasaddilari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Seminar ishtirokchilari dastlab guruhlarga bo‘lingan holda Samarqand shahri va Kattaqo‘rg‘on tumanidagi 1 ming 200 ga yaqin aholi xonadonida bo‘lib, oilalardagi ijtimoiy-iqtisodiy ahvol, turmush tarzi, oila a’zolarining bandlik darajasi, daromadini oshirish bo‘yicha rejalari, farzandlar tarbiyasiga salbiy ta’sir etishi mumkin bo‘lgan holatlarga yo‘l qo‘ymaslik masalalari haqida suhbatlashdi. Farhod shaharchasidagi 118-maktabgacha ta’lim muassasasi, 57-umumta’lim maktabi, 6-madaniyat va aholi dam olish markazi, Kattaqo‘rg‘on tumanidagi Mo‘minxo‘ja mahalla markazi, qishloq vrachlik punkti, savdo va maishiy xizmat ko‘rsatish shoxobchalari, Kattaqo‘rg‘on iqtisodiyot va servis kasb-hunar kolleji faoliyati bilan tanishdi.
– Muloqotlar davomida aholining hududdagi ta’lim, tibbiyot, madaniyat va sport muassasalari, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari, savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlari, banklar faoliyati haqidagi fikr-mulohazalari, takliflarini eshitdik, – deydi “Nuroniy” jamg‘armasi Farg‘ona viloyati bo‘limi raisi Topvoldi Xoldorov. – Mahallalardagi ijtimoiy himoyaga muhtoj, boquvchisini yo‘qotgan, farzandlari oliy o‘quv yurtida o‘qiyotgan oilalar, imkoniyati cheklangan kishilar, keksalar bilan suhbatlar chog‘ida qayd etilgan muammo va kamchiliklar yuzasidan hokimliklar va mutasaddi idoralar vakillari bilan fikrlashdik, o‘z tavsiyalarimizni berdik. Qaysi xonadonga kirgan bo‘lsak, oila a’zolarining biror-bir mushkulini oson qilish, duch kelayotgan muammolariga imkon qadar yechim topishga intildik. Xonadonma-xonadon kirib yurish asnosida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yilga Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb nom berishining mohiyatini yana bir bor angladik. Qachonki xalq ichiga kirib borsak, ular bilan dildan suhbatlashsakkina yurtdoshlarimiz turmush tarzi, maqsad-o‘ylari haqida tasavvurga ega bo‘lamiz.
Umuman, ikki kunlik o‘rganish natijalari asosida Samarqand shahri va Kattaqo‘rg‘on tumanidagi mahallalarda aholiga ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish, maktabgacha ta’lim muassasalari moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, kommunal sohadagi muammolarni bartaraf etish, ichki yo‘llar ta’miri va bandlik masalasiga alohida e’tibor qaratish, joylarda ma’naviy targ‘ibot ishlarini kuchaytirish yuzasidan mutasaddi tashkilotlar tomonidan aniq muddatli chora-tadbirlar ishlab chiqilib, mas’ullar belgilandi.
Seminarning yakuniy anjumanida O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi raisi Q.Rafiqov, Respublika “Nuroniy” jamg‘armasi raisi Sh.Jalilov va boshqalar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Konstitutsiyamiz qabul qilinganligining 24-yilligi munosabati bilan o‘tkazilgan tantanali marosimdagi va Vazirlar Mahkamasining yil yakunlariga bag‘ishlangan majlisidagi ma’ruzalarida belgilab berilgan vazifalar, xalq bilan ochiq muloqotga kirishish va xalqimizga xizmat qilish nafaqat davlat organlari, balki jamoat tashkilotlari faoliyatining ham asosiy yo‘nalishini tashkil etishi lozimligi ta’kidlandi.
Bugun jamiyatimiz hayotida shiddat bilan yuz berayotgan yangilanish va o‘zgarishlar zamirida inson manfaatlari va uning qadr-qimmati turgani, barcha sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlardan maqsad aholi turmush sifati va darajasini oshirishga qaratilgani bilan yanada ahamiyatli ekani qayd etildi.
Ikki kun davomida ishchi guruhlar tomonidan joylarda oilalar bilan o‘tkazilgan muloqotlarda o‘rganilgan masalalar, aniqlangan muammolar, ularni bartaraf etish bo‘yicha mutasaddi tashkilotlar chora-tadbirlari, ular ijrosi yuzasidan jamoatchilik nazoratini yo‘lga qo‘yish mexanizmlari to‘g‘risida tahliliy taqdimotlar o‘tkazildi.
Anjuman yakunida O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Xotin-qizlar qo‘mitasi, “Nuroniy” jamg‘armasi, “Mahalla” xayriya jamoat fondi va “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati o‘rtasida xalq bilan muloqotlar orqali oilalardagi ijtimoiy-ma’naviy muhit, turmush darajasi, iqtisodiy ahvolni xolis o‘rganish va yechimini kutayotgan masalalarni aniqlash bo‘yicha hamkorlik memorandumi imzolandi.

Открытый диалог с людьми
В Самарканде прошел республиканский практический семинар “Повышение роли общественных организаций в выполнении мероприятий Года диалога с народом и интересов человека”.
В семинаре, организованном Федерацией профсоюзов Узбекистана, приняли участие руководители и ответственные лица отраслевых и региональных объединений профсоюзных организаций, Комитета женщин Узбекистана, фонда “Нуроний”, благотворительного общественного фонда “Махалла”, общественного движения молодежи “Камолот”, других государственных и общественных организаций, их региональных отделений, работники средств массовой информации.
Участники семинара посетили около 1,2 тысячи семей в Самарканде и Каттакурганском районе, ознакомились с их социально-экономическим положением, образом жизни, занятостью, обсудили вопросы дополнительных источников пополнения семейного бюджета, воспитания детей. Затем гости побывали в дошкольном образовательном учреждении №118, общеобразовательной школе №57, центре культуры и досуга населения поселка Фарход, в гузаре, сельском врачебном пункте, пунктах торговли и бытового обслуживания махалли "Муминхужа" Каттакурганского района, Каттакурганском профессиональном колледже экономики и сервиса.
– В ходе общения с населением мы выслушали мнения и предложения о работе образовательных, медицинских, культурных и спортивных учреждений, органов самоуправления граждан, объектов торговли и обслуживания, деятельности банков, – говорит председатель Ферганского областного отделения фонда “Нуроний” Топволди Холдоров. – Поговорили с представителями хокимиятов и ответственных ведомств о волнующих людей проблемах и недостатках, поделились своими советами по их устранению. Посещая семьи, мы старались по мере возможности облегчить их заботы, помочь в решении проблем, с которыми они сталкиваются. При этом мы в очередной раз осознали значимость объявления Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым 2017 года Годом диалога с народом и интересов человека. Только путем подобных встреч с народом, прямого общения с людьми можно получить полное представление о жизни, заботах и целях наших соотечественников.
В целом в ходе двухдневного изучения были разработаны конкретные, с указанием сроков и ответственных за исполнение, меры по повышению качества оказываемых услуг в махаллях Самарканда и Каттакурганского района, укреплению материально-технической базы дошкольных образовательных учреждений, устранению проблем в коммунальной сфере, ремонту внутренних дорог и обеспечению занятости, усилению разъяснительной работы на местах.
Подводя итоги семинара, председатель Совета Федерации профсоюзов Узбекистана К.Рафиков, председатель Республиканского фонда “Нуроний” Ш.Жалилов и другие отметили, что выполнение задач, определенных в докладах Президента нашей страны Шавката Мирзиёева на торжественном собрании в честь 24-летия Конституции и заседании Кабинета Министров по итогам года, открытый диалог с народом и служение ему должны стать основным смыслом деятельности не только государственных органов, но и общественных организаций.
Отмечалось, что главной целью происходящих сегодня в нашем обществе процессов преобразований и обновления являются интересы, честь и достоинство человека, повышение уровня и качества жизни населения.
В рамках семинара прошли презентации предстоящей работы ответственных организаций по устранению проблем, выявленных рабочими группами в ходе двухдневного изучения, механизмам осуществления общественного контроля за ходом этой работы.
В завершение мероприятия между Федерацией профсоюзов, Комитетом женщин Узбекистана, Фондом “Нуроний”, благотворительным общественным фондом “Махалла” и общественным движением молодежи “Камолот” был подписан меморандум о сотрудничестве в целях объективного изучения общественно-духовной обстановки, образа жизни, экономического положения в семьях и выявления ожидающих своего решения вопросов путем диалога с народом.