Aholi bilan yuzma-yuz
Samarqandda “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili talablarining bajarilishida jamoat tashkilotlarining rolini oshirish” mavzucida respublika amaliy seminari o‘tkazildi.
O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi tomonidan tashkil etilgan seminarda tarmoq va hududiy kasaba uyushmalari tashkilotlari birlashmalari, Respublika Xotin-qizlar qo‘mitasi, “Nuroniy” jamg‘armasi, “Mahalla” xayriya jamoat fondi, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati hamda boshqa davlat va jamoat tashkilotlari, ularning hududiy bo‘limlari rahbar va mutasaddilari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Seminar ishtirokchilari dastlab guruhlarga bo‘lingan holda Samarqand shahri va Kattaqo‘rg‘on tumanidagi 1 ming 200 ga yaqin aholi xonadonida bo‘lib, oilalardagi ijtimoiy-iqtisodiy ahvol, turmush tarzi, oila a’zolarining bandlik darajasi, daromadini oshirish bo‘yicha rejalari, farzandlar tarbiyasiga salbiy ta’sir etishi mumkin bo‘lgan holatlarga yo‘l qo‘ymaslik masalalari haqida suhbatlashdi. Farhod shaharchasidagi 118-maktabgacha ta’lim muassasasi, 57-umumta’lim maktabi, 6-madaniyat va aholi dam olish markazi, Kattaqo‘rg‘on tumanidagi Mo‘minxo‘ja mahalla markazi, qishloq vrachlik punkti, savdo va maishiy xizmat ko‘rsatish shoxobchalari, Kattaqo‘rg‘on iqtisodiyot va servis kasb-hunar kolleji faoliyati bilan tanishdi.
– Muloqotlar davomida aholining hududdagi ta’lim, tibbiyot, madaniyat va sport muassasalari, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari, savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlari, banklar faoliyati haqidagi fikr-mulohazalari, takliflarini eshitdik, – deydi “Nuroniy” jamg‘armasi Farg‘ona viloyati bo‘limi raisi Topvoldi Xoldorov. – Mahallalardagi ijtimoiy himoyaga muhtoj, boquvchisini yo‘qotgan, farzandlari oliy o‘quv yurtida o‘qiyotgan oilalar, imkoniyati cheklangan kishilar, keksalar bilan suhbatlar chog‘ida qayd etilgan muammo va kamchiliklar yuzasidan hokimliklar va mutasaddi idoralar vakillari bilan fikrlashdik, o‘z tavsiyalarimizni berdik. Qaysi xonadonga kirgan bo‘lsak, oila a’zolarining biror-bir mushkulini oson qilish, duch kelayotgan muammolariga imkon qadar yechim topishga intildik. Xonadonma-xonadon kirib yurish asnosida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yilga Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb nom berishining mohiyatini yana bir bor angladik. Qachonki xalq ichiga kirib borsak, ular bilan dildan suhbatlashsakkina yurtdoshlarimiz turmush tarzi, maqsad-o‘ylari haqida tasavvurga ega bo‘lamiz.
Umuman, ikki kunlik o‘rganish natijalari asosida Samarqand shahri va Kattaqo‘rg‘on tumanidagi mahallalarda aholiga ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish, maktabgacha ta’lim muassasalari moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, kommunal sohadagi muammolarni bartaraf etish, ichki yo‘llar ta’miri va bandlik masalasiga alohida e’tibor qaratish, joylarda ma’naviy targ‘ibot ishlarini kuchaytirish yuzasidan mutasaddi tashkilotlar tomonidan aniq muddatli chora-tadbirlar ishlab chiqilib, mas’ullar belgilandi.
Seminarning yakuniy anjumanida O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi raisi Q.Rafiqov, Respublika “Nuroniy” jamg‘armasi raisi Sh.Jalilov va boshqalar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Konstitutsiyamiz qabul qilinganligining 24-yilligi munosabati bilan o‘tkazilgan tantanali marosimdagi va Vazirlar Mahkamasining yil yakunlariga bag‘ishlangan majlisidagi ma’ruzalarida belgilab berilgan vazifalar, xalq bilan ochiq muloqotga kirishish va xalqimizga xizmat qilish nafaqat davlat organlari, balki jamoat tashkilotlari faoliyatining ham asosiy yo‘nalishini tashkil etishi lozimligi ta’kidlandi.
Bugun jamiyatimiz hayotida shiddat bilan yuz berayotgan yangilanish va o‘zgarishlar zamirida inson manfaatlari va uning qadr-qimmati turgani, barcha sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlardan maqsad aholi turmush sifati va darajasini oshirishga qaratilgani bilan yanada ahamiyatli ekani qayd etildi.
Ikki kun davomida ishchi guruhlar tomonidan joylarda oilalar bilan o‘tkazilgan muloqotlarda o‘rganilgan masalalar, aniqlangan muammolar, ularni bartaraf etish bo‘yicha mutasaddi tashkilotlar chora-tadbirlari, ular ijrosi yuzasidan jamoatchilik nazoratini yo‘lga qo‘yish mexanizmlari to‘g‘risida tahliliy taqdimotlar o‘tkazildi.
Anjuman yakunida O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Xotin-qizlar qo‘mitasi, “Nuroniy” jamg‘armasi, “Mahalla” xayriya jamoat fondi va “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati o‘rtasida xalq bilan muloqotlar orqali oilalardagi ijtimoiy-ma’naviy muhit, turmush darajasi, iqtisodiy ahvolni xolis o‘rganish va yechimini kutayotgan masalalarni aniqlash bo‘yicha hamkorlik memorandumi imzolandi.

Face to face with people
A republican practical seminar has been conducted in Samarqand on the subject of “Raising the role of public organizations in carrying out tasks of the Year of Dialogue with the People and Human Interests”.
The seminar arranged by the Uzbekistan Trade Unions Federation was attended by leaders and officials of sectorial and territorial trade unions associations, the Women’s Committee of the republic, the Nuroniy (veteran) foundation, the Mahalla (neighbourhood) public charity foundation, the Kamolot public youth movement and other state and public organizations, their territorial departments and employees of mass media.
The seminar’s participants divided into groups and then visited nearly 1 thousand 200 people’s homes and held conversations with them about the socio-economic condition of their families, their way of life, the extent of their family members’ employment, income augmentation and the prevention of things that could negatively affect their children’s upbringing. They also familiarized themselves with the work of pre-school day care establishment No 118, general education school No 57 and cultural and recreational centre No 6 in the township of Farhod, the Mominkhoja neighbourhood centre in Kattaqorghon District, a rural medical station, trade and services facilities there and the Kattaqorghon economics and services vocational college.
“During that dialogue, we heard people express their opinions and suggestions on the work of educational, medical and sport facilities in the territory, citizens’ self-governing bodies, trade and services sites and banks. During conversations with families in need of social protection, those with no breadwinner, those whose children are studying at higher educational establishments and people with limited abilities, we exchanged views with representatives of hokimiyats (governorates) and relevant offices on problems and shortcomings that had been noted, and we gave them our recommendations. In every household that we visited, we strove to find solutions to at lease some of their problems and alleviate their difficulties in every way possible. While visiting those homes, we better understood the significance of the year 2017 being declared the Year of Dialogue with the People and Human Interests. If we go to common people and hold open conversations with them we will have an idea about their way of life and thoughts,” says the chairman of the Farghona Regional department of the Nuroniy foundation, Topvoldi Holdorov.
As a result of this two-day familiarization visit, relevant organizations worked out measures to raise the quality of services being provided for the local population, to strengthen the material and technical base of those pre-school day care establishments, to tackle problems in the utilities sphere there, to pay special attention to road repair work and the issue of employment and to step up moral propagation in those localities, and also set a specific time-frame for the implementation of these measures.
During the final gathering of the seminar, the chairman of the council of the Uzbekistan Trade Unions Federation, Q.Rafiqov; the chairman of the Nuroniy foundation, Sh.Jalilov; and others said that the tasks specified in speeches of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on the 24th anniversary of the adoption of the country’s Constitution and at the session of the Cabinet of the Ministers on results of the year 2016, including holding open dialogue with people and serving the nation, should be the main area of the work of not only government departments but also that of public organizations.
Human interests and honour and dignity are at the forefront of today’s rapid changes in the life of the country’s society. And more significantly, it was said that the goal of reforms being implemented in every sphere was to improve the population’s living standards and quality of life.
Presentations were given on mechanisms for establishing public monitoring of the implementation of measures by relevant organizations to tackle problems identified during conversations held by working groups with families in localities over these two days.
At the conclusion of the seminar, a memorandum was signed among the Uzbekistan Trade Unions Federation, the Women’s Committee, the Nuroniy foundation, the Mahalla public charity foundations and the Kamolot public youth movement on cooperation in objectively studying the moral climate in families and their living standards and economic situation and in identifying outstanding issues.