Muhim siyosiy jarayonga puxta taraddud
Joriy yilning 29-mart kuni bo'lib o'tadigan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovining xalqaro standartlar va saylov to'g'risidagi milliy qonunchilik talablari asosida ochiq-oshkora o'tishi hamda saylovchilarning faol ishtirokini ta'minlash borasida Toshkent viloyatida ham muayyan ishlar amalga oshirilmoqda.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o'tkazuvchi 10-Toshkent viloyati okrug saylov komissiyasida 872 saylov uchastkasi tuzilib, saylovchilarning ovoz berishi uchun barcha zarur sharoitlar yaratilmoqda.
– Saylovga tayyorgarlik milliy qonunchiligimiz talablari va Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tasdiqlangan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko'rish hamda uni o'tkazish bo'yicha tadbirlar dasturi asosida olib borilmoqda, – deydi viloyat okrug saylov komissiyasi raisi Nurmuhammad Abdullayev. – Komissiya a'zolari avvalgi saylovlarda tajriba to'plagan, obro'li vakillardan iborat tarkibda shakllantirildi. Ularning ro'yxati, manzili va telefon raqami matbuotda e'lon qilindi. Viloyat okrug saylov komissiyasining samarali faoliyat ko'rsatishi uchun ajratilgan xonalar zamonaviy axborot-kommunikatsiya vositalari, mebellar, zarur adabiyotlar bilan ta'minlandi. Mavjud komputerlarning internet tarmog'iga ulangani tezkor axborot almashish imkonini beradi.
Saylov komissiyasi joylashgan bino foyyesida tashkil etilgan ko'rgazmali vositalar orqali ovoz beruvchilar saylovga doir huquqiy asoslar, tartib-qoidalar, saylov komissiyasi faoliyatiga oid tegishli ma'lumotlardan xabardor bo'lishi mumkin.
Joylarda saylov uchastkalarining moddiy-texnik ta'minoti hamda saylovchilar uchun qulayliklar yaratish bilan bog'liq bir qator tashkiliy ishlar amalga oshirilmoqda. Saylovga tayyorgarlik ko'rish, saylov bilan bog'liq jarayonlar xususida jamoatchilikni xabardor qilib borish, aholi, ayniqsa, saylovda ilk bor qatnashadigan yoshlarning bu boradagi bilim va tushunchalarini kengaytirish, targ'ibot-tashviqot ishlariga alohida e'tibor qaratilayotir.

Подготовка к важному политическому процессу
В Ташкентской области также проводится работа по обеспечению организации предстоящих 29 марта текущего года выборов Президента Республики Узбекистан в соответствии с международными стандартами и требованиями национального избирательного законодательства, на основе принципов открытости и гласности, а также при активном участии избирателей.
В Ташкентском областном избирательном округе №10 по выборам Президента Республики Узбекистан образовано 872 избирательных участка, в них создаются все условия для голосования.
-Подготовка к выборам осуществляется в соответствии с требованиями национального законодательства и на основе утвержденной Центральной избирательной комиссией Программы основных мероприятий по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан, - говорит председатель областной окружной избирательной комиссии Нурмухаммад Абдуллаев. - Комиссия состоит из опытных, уважаемых представителей общественности. Списки с их именами, адресами и телефонными номерами опубликованы в прессе. Помещения, выделенные для эффективной деятельности областной окружной избирательной комиссии, обеспечены современными информационно-коммуникационными средствами, мебелью, литературой. Компьютеры подключены к сети интернет, что способствует оперативному обмену информацией.
В фойе здания, где расположена избирательная комиссия, размещены наглядные средства, информирующие избирателей об избирательном законодательстве, правилах выборов, деятельности избирательной комиссии.
На местах проводится организационная работа по материально-техническому обеспечению избирательных участков и созданию удобств для избирателей. Особое внимание уделяется информированию общественности о ходе подготовки к выборам, повышению знаний населения, особенно впервые участвующей в выборах молодежи, проведению агитационной работы.