2015-02-11 | Jamiyat
Poytaxtimizda «Kamolot» yoshlar ijtimoiy harakati Toshkent shahar bo'limi tomonidan shahar hokimligi, xalq ta'limi, o'rta maxsus, kasb-hunar ta'limi boshqarmalari bilan hamkorlikda boshlang'ich tashkilot yetakchilarining mintaqaviy forumi tashkil etildi.
Davlatimiz rahbarining 2014-yil 6-fevraldagi "O'zbekiston Respublikasida yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishga qaratilgan qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi qarori ijrosi doirasida uyushtirilgan forumda 2014-yilda amalga oshirilgan ishlar tahlil etildi.
Tadbirda Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida yoshlarning zamon talablari darajasida ta'lim-tarbiya olishi, sport bilan shug'ullanishi, salomatligini mustahkamlashi, bilim va salohiyatini namoyon etishi uchun barcha sharoit va imkoniyatlar yaratilayotgani alohida ta'kidlandi.
Mamlakatimizda yoshlarning manfaatlarini har tomonlama himoya qilish, hech kimdan kam bo'lmagan holda ta'lim-tarbiya olishi, kasb-hunar egallashi uchun shart-sharoit yaratish eng muhim vazifa sifatida belgilangan. Ushbu jarayonda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli ishlar navqiron avlodni har tomonlama sog'lom va barkamol, o'z so'zida sobit, mustahkam ishonchga loyiq etib tarbiyalashga xizmat qilmoqda. Bu "Kamolot" ijtimoiy harakati faoliyatining asosini tashkil etadi.
"Kamolot" bo'limlari barcha umumta'lim maktablari, akademik litsey, kasb-hunar kollejlari, oliy o'quv yurtlari, mehnat jamoalari, harbiy qismlarda yoshlarning ezgu orzu-intilishlari, rejalarini qo'llab-quvvatlab, ularni rag'batlantirmoqda. Mazkur sa'y-harakatlar samarasida yosh avlodning mustaqil fikrlaydigan, mustahkam hayotiy pozitsiyaga ega, ma'naviy yetuk insonlar bo'lib ulg'ayishi, ularning siyosiy va huquqiy madaniyat darajasini yuksaltirish yo'lida tizimli ishlar amalga oshirilayotir.
"Kamolot" tomonidan hayotga tatbiq etilayotgan "Yurtimni obod etaman", "Siz qonunni bilasizmi?", "Yurt kelajagi", "Yoshlar giyohvandlikka qarshi", "Biz sog'lom turmush tarzi tarafdorimiz", "Yoshlar ekohayotni tanlaydi" tadbirlari, "Bunyodkor" yoshlar mehnat harakati, "Munozara" to'garagi, "Yozni "Kamolot" bilan", "Kamolot" kubogi va boshqa sport, salomatlik, ekologiyaga oid loyihalar, tanlovlar yoshlarimiz orasida tobora keng ommalashmoqda.
Ushbu tadbirlardan ko'zlangan asosiy maqsad navqiron avlod salohiyatini mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ezgu ishlarga safarbar etish, ularning bandligini ta'minlash, siyosiy-huquqiy bilimini oshirish, iqtidorli yoshlarni qo'llab-quvvatlashdan iborat. O'tgan yili o'tkazilgan yetti mingdan ortiq ana shunday tadbirga poytaxtimizdagi 668 boshlang'ich tashkilot tizimida faoliyat yuritayotgan bir milliondan ziyod yigit-qiz qamrab olindi.
– Yurtimiz yoshlarini birlashtirish, jamiyatda munosib o'rin egallashlari uchun ko'maklashish, huquq va manfaatlarini himoyalash, ularni sog'lom turmush talablari asosida tarbiyalash muhim vazifamizdir, – deydi "Kamolot" YoIH Toshkent shahar kengashi boshlang'ich tashkilotlar bilan ishlash bo'limi boshlig'i Bobur Mirzayev. – Ularning ezgu g'oyalarini ro'yobga chiqarish yo'lida boshlang'ich tashkilotlar faoliyati muhim ahamiyatga ega.
Mazkur forum boshlang'ich tashkilotlar yetakchilarining yoshlar bilan ishlash borasida bilim va ko'nikmalarini oshirish, eng yaxshi boshlang'ich tashkilotlarning ilg'or tajribalarini targ'ib qilishga qaratildi. Yetakchilarga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlardan kelib chiqqan holda istiqboldagi vazifalar va o'z faoliyatidagi ustuvor yo'nalishlarni belgilashga oid ma'lumotlar berildi. Eng faol boshlang'ich tashkilotlar yetakchilari rag'batlantirildi.

2015-02-11 | Общество
В столице Ташкентским городским советом общественного движения молодежи "Камолот" совместно с хокимиятом города, городскими управлениями народного образования, среднего специального, профессионального образования организован региональный форум лидеров первичных организаций ОДМ.
На форуме, организованном в соответствии с постановлением главы государства "О дополнительных мерах, направленных на осуществление в Республике Узбекистан государственной молодежной политики" от 6 февраля 2014 года, была проанализирована проведенная в 2014 году работа.
На мероприятии особо отмечалось, что под руководством Президента Ислама Каримова создаются все условия и возможности для того, чтобы молодежь получала образование на уровне современных требований, занималась спортом, укрепляла здоровье, проявляла свои знания и потенциал.
В нашей стране вопросы всесторонней защиты интересов молодежи, ее воспитания в никому и ни в чем не уступающих условиях, приобретения профессии определены в качестве важнейшей задачи. Проводимая в этом процессе широкомасштабная работа способствует воспитанию молодого поколения гармонично развитыми личностями. Это составляет основу деятельности общественного движения молодежи "Камолот".
"Камолот" поддерживает инициативы и стремления учащихся общеобразовательных школ, академических лицеев, профессиональных колледжей, вузов, молодых работников предприятий и организаций, военнослужащих. В результате принимаемых мер проводится системная работа по воспитанию молодежи независимо мыслящими, обладающими активной жизненной позицией, духовно развитыми личностями, повышению их политической и правовой культуры.
Организованные ОДМ "Камолот" мероприятия "Благоустроим нашу страну", "Знаете ли вы закон?", "Будущее страны", "Молодежь против наркомании", "Мы – за здоровый образ жизни", трудовое движение молодежи "Бунёдкор", кружок "Мунозара", соревнования "Лето с "Камолотом" и другие проекты и конкурсы в области спорта, здравоохранения, экологии набирают популярность среди молодежи.
Основная цель этих мероприятий заключается в активизации участия молодого поколения в проводимых в нашей стране реформах, обеспечении занятости молодежи, повышении политико-правовых знаний, поддержке одаренных юношей и девушек. В проведенных в минувшем году более 7 тысячах таких мероприятий приняли участие более одного миллиона членов 668 первичных организаций ОДМ, действующих в столице.
- Объединение молодежи страны, содействие в занятии ею достойного места в обществе, защита ее прав и интересов, утверждение здорового образа жизни являются важными нашими задачами, - говорит начальник отдела Ташкентского городского совета ОДМ "Камолот" по работе с первичными организациями Бабур Мирзаев. - Деятельность первичных организаций играет важную роль в реализации благих идей молодежи.
Форум был посвящен повышению знаний и навыков лидеров первичных организаций по работе с молодежью, популяризации передового опыта лучших первичных организаций. Были обсуждены перспективные задачи на будущее. Также были поощрены лидеры самых активных первичных организаций.