Vazifalar belgilab olindi
Qashqadaryoda "Kamolot" yoshlar ijtimoiy harakati viloyat kengashining 2014-yil yakunlariga bag'ishlangan yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Harakatning viloyat kengashi tasarrufida o'n uchta tuman, bitta shahar kengashi faoliyat ko'rsatmoqda. Viloyatda "Kamolot"ning 1 ming 458 boshlang'ich tashkiloti bo'lib, ular 398 ming 150 nafar o'g'il-qizni birlashtirgan.
O'tgan yili Qashqadaryoda "Kamolot"chilar tomonidan keng ko'lamli ishlar amalga oshirildi. Jumladan, yoshlarning ijtimoiy-siyosiy faolligini yuksaltirish, demokratik huquqiy davlat qurish va fuqarolik jamiyatini shakllantirish jarayonida faol ishtirokini ta'minlash maqsadida "Hokim va yoshlar", "Sud, huquq va yoshlar", "Deputat va yoshlar", "Konsepsiya – islohot va istiqbol", "O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi – mamlakat taraqqiyoti va jamiyat farovonligining huquqiy kafolati" mavzularida targ'ibot loyihalari, "Soliq bilimdoni", "Siz qonunni bilasizmi?", "Tafakkur sinovlari", "Eng namunali boshlang'ich tashkilot" kabi ko'rik-tanlovlar o'tkazildi.
Aprel-may oylarida k asb-hunar kollejlari bitiruvchilarini tadbirkorlik faoliyatiga jalb etish va shu orqali ularning bandligini ta'minlashga qaratilgan "Mening biznes g'oyam" tanlovi o'tkazildi. Tanlov yakuniga ko'ra 31 nafar bitiruvchiga 373 million 400 ming so'mlik imtiyozli kredit olish huquqi berildi. "Yosh tadbirkor – yurtga madadkor" tanlovining viloyat bosqichida 22 nafar yosh tadbirkor g'olib chiqib, 512 million 600 ming so'm imtiyozli kreditga ega bo'ldi. Tijorat banklaridan imtiyozli kredit olgan yigit-qizlar o'z biznesini yo'lga qo'yib, ko'plab tengdoshlarini doimiy ish bilan ta'minladi.
Faol va iqtidorli yoshlarning ijodiy faolligini qo'llab-quvvatlash maqsadida o'tkazilgan "Yurt kelajagi" iqtidorli yoshlar respublika tanlovi ham yoshlarda katta taassurot qoldirdi.

2015-02-13 | Общество
В Кашкадарье состоялось заседание, посвященное итогам работы областного совета общественного движения молодежи "Камолот" в 2014 году.
В области действуют тринадцать районных, один городской советы движения, а также 1458 первичных организаций "Камолот", которые объединяют 398150 человек.
В прошедшем году в Кашкадарье в целях повышения социально-политической активности молодежи, обеспечения ее активного участия в процессе строительства демократического правового государства и гражданского общества проводились пропагандистские проекты "Хоким и молодежь", "Суд, право и молодежь", "Депутат и молодежь", "Концепция – реформы и перспективы", "Конституция Республики Узбекистан – правовой гарант развития страны и повышения благосостояния общества", смотры-конкурсы "Знаток налоговой системы", "Знаете ли вы закон?", "Проверка мышления", "Лучшая первичная организация".
В апреле-мае проводился конкурс "Моя бизнес-идея", направленный на привлечение выпускников профессиональных колледжей к предпринимательской деятельности и обеспечение их занятости. По итогам конкурса 31 выпускнику было предоставлено право на получение льготного кредита, всего на эти цели было выделено 373 миллиона 400 тысяч сумов. На областном этапе конкурса "Молодой предприниматель – поддержка страны" победили 22 молодых предпринимателя и получили льготные кредиты в общей сложности на 512 миллионов 600 тысяч сумов. Молодые люди, получившие льготный кредит в коммерческих банках, наладили собственный бизнес и обеспечили постоянной работой многих своих ровесников.
Большую эффективность имел и республиканский конкурс талантливой молодежи "Будущее страны", проводившийся с целью поддержки творческой активности талантливой молодежи.