Biznes loyihalar qo‘llab-quvvatlanmoqda
Mamlakatimizda ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik rivoji uchun qulay imkoniyatlar yaratishga qaratilayotgan izchil chora-tadbirlar samarasida 2014-yilda tijorat banklari tomonidan tadbirkorlarga 9 trillion so'mdan ortiq mikrokreditlar ajratildi. Ular orasida o'z biznesini yo'lga qo'yish istagidagi xotin-qizlar ko'pchilikni tashkil etadi.
Istiqlol yillarida xotin-qizlarning jamiyatdagi o'rni va mavqeini oshirish, huquq va manfaatlarini ta'minlash, ularni har tomonlama qo'llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar tufayli ayollarning ishlab chiqarish, tadbirkorlik kabi sohalardagi ishtiroki tobora kengaymoqda. "Trastbank" xususiy aksiyadorlik birja banki o'tgan yili tadbirkorlik subyektlariga 222,5 milliard so'mlik kredit ajratgani buning tasdig'idir.
– Prezidentimiz rahnamoligida yurtimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishga ko'rsatilayotgan e'tiborni o'z faoliyatimizda his etmoqdamiz, – deydi Namangan viloyatidagi «Laylo sof savdo» MChJ direktori Sadoqat Aminjonova. – Korxonamizda yigirmadan ziyod yigit-qiz doimiy ish bilan ta'minlangan. Kelgusida bank bilan istiqbolli loyihalar borasida hamkorlikni davom ettirish niyatidamiz.
2014-yilda "Trastbank" tomonidan yangi ish o'rinlari yaratish, xotin-qizlar bandligini ta'minlash uchun 22 milliard 470 million so'mdan ko'proq kredit ajratilib, bu borada 2013-yilga nisbatan 1,3 barobar o'sishga erishildi. Bankka murojaat qilayotganlarning ko'pchiligi oilaviy tadbirkorlik va hunarmandlik bilan shug'ullanish istagida ekani e'tiborga olinib, mazkur sohalarga 2 milliard 703,4 million so'mlik sarmoya yo'naltirildi. Bu asosan xotin-qizlar mehnat qiladigan sanoat va ishlab chiqarish, savdo va xizmat ko'rsatish sohalariga to'g'ri keladi.
– Yurtimizda mevali va manzarali daraxt ko'chatlariga ehtiyoj yildan-yilga o'sib bormoqda, – deydi Termiz shahridagi "Yangier ulgurji savdo" korxonasi direktori Baxtigul Alimova. – Shuni hisobga olib, "Trastbank"dan ajratilgan kredit evaziga bog' barpo etdik. Ishlarimiz rivoj topib, saksonta yangi ish o'rni yaratdik. Ayni paytda ushbu tarmoqni yanada ravnaq toptirish maqsadida yangi loyihalar ustida ishlamoqdamiz.
– Davolash majmuamiz kasalliklarning oldini olish, bemorlarga tez tashxis qo'yish va davolash borasida ko'plab ijobiy natijalarga erishmoqda, –deydi Toshkentdagi "Najot Shifo" mas'uliyati cheklangan jamiyati direktori Amina Rashit. – Xizmatimizga bo'lgan talabning oshishi texnologik muolaja ishlarini zamonaviy darajaga ko'tarishni taqozo etmoqda. Shu maqsadda bankka murojaat qilib, tibbiyot uskunalari majmuasi xarid qilish uchun yetarli miqdordagi kreditga ega bo'ldik. Endilikda jamoamiz zamonaviy uskunalar yordamida qariyalar, yoshlar va bolalar sog'lig'ini mustahkamlash yo'lida bor imkoniyatini ishga solib, faol mehnat qilmoqda.
"Trastbank" xususiy aksiyadorlik birja banki taqdim etayotgan kreditlar evaziga tadbirkorlikni yo'lga qo'yayotgan bunday ishbilarmon ayollar safi tobora kengayib borayotir. Bu esa xalqimiz farovonligi va aholi bandlik darajasining yanada oshishiga xizmat qilmoqda.

Поддерживаются бизнес-проекты
В результате последовательных мер, направленных на дальнейшее улучшение деловой среды, создание благоприятных возможностей для развития малого бизнеса и частного предпринимательства, в 2014 году коммерческими банками предпринимателям было выделено более 9 триллионов сумов микрокредитов, в том числе женщинам.
Благодаря осуществляемой в годы независимости работе по повышению роли и статуса женщин в обществе, обеспечению их прав и интересов, всесторонней поддержке все более расширяется участие женщин в производственной и предпринимательской сферах. Свидетельством тому является тот факт, что в прошлом году частным акционерным биржевым банком "Трастбанк" субъектам предпринимательства было выделено 222,5 миллиарда сумов кредита.
– В своей деятельности мы постоянно ощущаем внимание, уделяемое под руководством Президента страны развитию в стране малого бизнеса и частного предпринимательства, – говорит директор ООО «Laylo sof savdo» Наманганской области Садокат Аминжанова. – На нашем предприятии постоянной работой обеспечено свыше двадцати юношей и девушек. В будущем мы планируем продолжить с банком сотрудничество по перспективным проектам.
В 2014 году на создание новых рабочих мест, обеспечение занятости женщин "Трастбанком» было выделено более 22 миллиардов 470 миллионов сумов кредитов, что в 1,3 раза больше по сравнению с 2013 годом. На развитие семейного предпринимательства и ремесленничества было направлено 2 миллиарда 703,4 миллиона сумов инвестиций.
– В стране из года в год возрастает потребность в саженцах фруктовых и декоративных деревьев, – говорит директор термезского предприятия "Yangier ulgurji savdo" Бахтигул Алимова. – Учитывая это, за счет кредита, выделенного "Трастбанком», мы организовали питомник, создали 80 новых рабочих мест. В настоящее время в целях дальнейшего развития работаем над новыми проектами.
– Наш лечебный комплекс добивается неплохих результатов в профилактике заболеваний, своевременной диагностике и лечении пациентов, –говорит директор столичного общества с ограниченной ответственностью "Najot Shifo" Амина Рашит. – Повышение спроса на наши услуги требует дальнейшего укрепления материально-технической базы. Обратившись в банк, мы получили кредит для покупки комплекта современного медицинского оборудования, что будет способствовать повышению эффективности нашей работы по укреплению здоровья населения.
Все более ширятся ряды подобных деловых женщин, налаживающих предпринимательскую деятельность за счет предоставляемых частным акционерным биржевым банком "Трастбанк" кредитов. Это способствует дальнейшему повышению уровня благосостояния и занятости населения.