Xorijiy davlatlarda 44 saylov uchastkasi tuzildi
O'zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisida mamlakatimizning xorijiy davlatlardagi vakolatxonalari huzurida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o'tkazuvchi saylov uchastkalarini tashkil etish masalasi ko'rib chiqildi.
Qonunchilikka muvofiq, saylov uchastkalari asosiy mezon – saylovchilarga mumkin qadar ko'proq qulaylik yaratish hisobga olingan holda tuziladi. O'zbekiston Respublikasining xorijiy davlatlardagi vakolatxonalari huzurida saylov uchastkalari O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining taqdimnomasiga binoan Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tuziladi.
Markaziy saylov komissiyasi O'zbekiston Respublikasining xorijiy davlatlardagi vakolatxonalari huzurida saylov uchastkalarini tuzish to'g'risidagi Tashqi ishlar vazirligining taklifini ko'rib chiqib, "O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to'g'risida"gi qonunga muvofiq, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o'tkazuvchi 44 ta saylov uchastkasini tuzish hamda ularni 14-Toshkent shahar saylov okrugiga biriktirish haqida qaror qabul qildi. Mazkur uchastkalarda saylovchilar uchun zarur shart-sharoitlar yaratish bo'yicha chora-tadbirlar belgilandi.
Majlisda mamlakatimiz va chet el jurnalistlarini akkreditatsiyadan o'tkazish masalasi ham muhokama etildi. Markaziy saylov komissiyasiga belgilangan tartibda murojaat qilgan ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan o'tkazish to'g'risida qaror qabul qilindi.
Saylov to'g'risidagi qonunchilik talablari inobatga olingan holda siyosiy partiyalar tomonidan taqdim etiladigan imzo varaqalarining to'g'ri to'ldirilganligini tekshirish uchun Markaziy saylov komissiyasi huzurida ishchi guruhlari tuzish masalasi ham ko'rib chiqildi. Ishchi guruhlarining asosiy vazifasi imzo varaqalarining "O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to'g'risida"gi qonun talablariga muvofiqligi haqidagi xulosalarini belgilangan muddatda berishdan iborat.

44 Polling Stations Established Abroad
The Central Election Commission (CEC) of the Republic of Uzbekistan at its regular meeting considered issues related to the formation of polling stations for the elections of the President of Uzbekistan at the representative offices of our country in foreign countries.
In accordance with the laws, the constituencies will be established taking into account the main criteria – creating maximum comfort for voters. The electoral districts will be established at the offices of the Republic of Uzbekistan in foreign countries by the CEC upon submission of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan.
The CEC, having considered the proposal of the Ministry of Foreign Affairs about establishing polling stations at the offices of the Republic of Uzbekistan in foreign countries, according to the Law of the Republic of Uzbekistan "On elections of the President of the Republic of Uzbekistan", adopted a resolution on organizing 44 polling stations for the elections of the President of Uzbekistan and registering them to the 14th Tashkent city constituency. Measures have been taken to ensure necessary conditions for voters in these polling stations.
The CEC also discussed the issue on accreditation of domestic and foreign journalists. The decision on the accreditation of media representatives applying to the CEC in the prescribed manner was adopted.
Taking into account legislative requirements of the electoral legislation, the CEC also considered the issue of creating working groups to verify the correctness of the signature lists submitted by political parties.
The main purpose of the working groups is delivery in time conclusions on the compliance of subscription lists with the requirements of the Law "On elections of President of the Republic of Uzbekistan".
The meeting members also discussed the organizational and other questions relating to the privileges of the CEC.