Xorijiy davlatlarda 44 saylov uchastkasi tuzildi
O'zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisida mamlakatimizning xorijiy davlatlardagi vakolatxonalari huzurida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o'tkazuvchi saylov uchastkalarini tashkil etish masalasi ko'rib chiqildi.
Qonunchilikka muvofiq, saylov uchastkalari asosiy mezon – saylovchilarga mumkin qadar ko'proq qulaylik yaratish hisobga olingan holda tuziladi. O'zbekiston Respublikasining xorijiy davlatlardagi vakolatxonalari huzurida saylov uchastkalari O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining taqdimnomasiga binoan Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tuziladi.
Markaziy saylov komissiyasi O'zbekiston Respublikasining xorijiy davlatlardagi vakolatxonalari huzurida saylov uchastkalarini tuzish to'g'risidagi Tashqi ishlar vazirligining taklifini ko'rib chiqib, "O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to'g'risida"gi qonunga muvofiq, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o'tkazuvchi 44 ta saylov uchastkasini tuzish hamda ularni 14-Toshkent shahar saylov okrugiga biriktirish haqida qaror qabul qildi. Mazkur uchastkalarda saylovchilar uchun zarur shart-sharoitlar yaratish bo'yicha chora-tadbirlar belgilandi.
Majlisda mamlakatimiz va chet el jurnalistlarini akkreditatsiyadan o'tkazish masalasi ham muhokama etildi. Markaziy saylov komissiyasiga belgilangan tartibda murojaat qilgan ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan o'tkazish to'g'risida qaror qabul qilindi.
Saylov to'g'risidagi qonunchilik talablari inobatga olingan holda siyosiy partiyalar tomonidan taqdim etiladigan imzo varaqalarining to'g'ri to'ldirilganligini tekshirish uchun Markaziy saylov komissiyasi huzurida ishchi guruhlari tuzish masalasi ham ko'rib chiqildi. Ishchi guruhlarining asosiy vazifasi imzo varaqalarining "O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to'g'risida"gi qonun talablariga muvofiqligi haqidagi xulosalarini belgilangan muddatda berishdan iborat.

Образованы 44 избирательных участка за рубежом
Центральная избирательная комиссия Республики Узбекистан на очередном заседании рассмотрела вопросы образования избирательных участков по выборам Президента Республики Узбекистан при представительствах нашей страны в иностранных государствах.
В соответствии с законодательством избирательные участки образуются с учетом основного критерия – создания максимальных удобств для избирателей. При представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах избирательные участки образуются Центризбиркомом по представлению Министерства иностранных дел Республики Узбекистан.
Центральная избирательная комиссия, рассмотрев предложение Министерства иностранных дел об образовании избирательных участков при представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, согласно Закону Республики Узбекистан «О выборах Президента Республики Узбекистан» приняла постановление об образовании 44 избирательных участков по выборам Президента Республики Узбекистан и их приписке к 14-му Ташкентскому городскому избирательному округу. Приняты меры по обеспечению на этих участках необходимых условий для избирателей.
На заседании также был обсужден вопрос аккредитации отечественных и зарубежных журналистов. Принято постановление об аккредитации представителей СМИ, обратившихся в установленном порядке в Центральную избирательную комиссию.
С учетом требований законодательства о выборах также рассмотрен вопрос об образовании при Центральной избирательной комиссии рабочих групп для проверки правильности составления подписных листов, представляемых политическими партиями. Основной целью рабочих групп является сдача в сроки, установленные законом, заключений о соответствии подписных листов требованиям Закона Республики Узбекистан «О выборах Президента Республики Узбекистан».
На заседании были рассмотрены организационные и другие вопросы, относящиеся к полномочиям Центральной избирательной комиссии.