Partiyalararo raqobat – davr talabi
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O'zbekiston Liberal-demokratik partiyasi fraksiyasining yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Partiyaning Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi fraksiyasi rahbari S.Turdiyev va boshqalar Prezidentimiz Islom Karimovning O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senatining qo'shma majlisidagi ma'ruzasida parlament faoliyatini takomillashtirish, parlament tuzilmalari va deputatlarning nazorat-tahlil faoliyati, saylovchilar bilan ishlash, qonunlar ijrosi hamda uni amaliyotda qo'llash samaradorligini oshirish bo'yicha aniq vazifalar belgilab berilganini ta'kidladi.
Mamlakatimiz qonun chiqaruvchi oliy organi nafaqat qonun ijodkorligi, balki nazorat funksiyasini amalga oshirish bo'yicha vakolatlarga ega. Shu bois parlament nazoratining sifatini oshirish, ayniqsa, davlat va xo'jalik boshqaruvi organlari rahbarlarining qonunlar ijrosi bo'yicha amalga oshirayotgan ishlari to'g'risidagi axborotini tizimli ravishda eshitishni yo'lga qo'yishda fraksiyalarning roli va mas'uliyatini oshirish lozim. Ayniqsa, agrar sohani rivojlantirish, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmlarini yanada yuksaltirishga qaratilgan davlat dasturlarining joylardagi ijrosini qat'iy nazorat qilish zarur.
Yig'ilishda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, qulay ishbilarmonlik muhitini shakllantirish borasidagi ustuvor vazifalarni amalga oshirishda partiya fraksiyasining rolini kuchaytirish yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi. Shu bilan birga, Prezidentimizning ma'ruzasi va partiyaning saylovoldi dasturi asosida partiya elektorati – o'rta sinf, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik vakillari, fermerlar manfaatlarini himoya qilish maqsadida tayyorlangan partiya fraksiyasining ish dasturi loyihasi ham muhokama etildi.
Fraksiya va deputatlar faolligini oshirish, demokratik jamiyatning eng muhim tarkibiy qismi bo'lgan siyosiy, partiyalararo raqobatni sezilarli darajada kuchaytirishga yo'naltirilgan vazifalar belgilab olindi.

Межпартийная конкуренция – требование времени
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялось заседание фракции Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана.
Руководитель партийной фракции в Законодательной палате Олий Мажлиса С.Турдиев и другие отметили, что в докладе Президента Ислама Каримова на совместном заседании Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан определены задачи по совершенствованию работы парламента, контрольно-аналитической деятельности парламентских структур и депутатов, работы с избирателями, повышению эффективности исполнения законов и их практического применения.
Высший законодательный орган страны занимается не только законотворчеством, но и имеет полномочия по выполнению контрольных функций. В связи с этим необходимо повышать роль и ответственность фракций за совершенствование парламентского контроля, в налаживании заслушивания отчетов руководителей органов государственного и хозяйственного управления о работе по исполнению законов. Необходимо особо строго контролировать исполнение на местах государственных программ по развитию аграрной сферы, повышению объемов производства продовольственной продукции.
На заседании состоялся обмен мнениями об усилении роли партийных фракций в реализации задач по развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, формированию благоприятной деловой среды. Кроме того, были обсуждены подготовленный на основе доклада Президента страны и предвыборной программы проект рабочей программы парламентской фракции, направленной на защиту интересов электората партии – среднего класса, представителей малого бизнеса и частного предпринимательства, фермеров.
Были определены задачи по повышению активности фракции и депутатов, усилению межпартийной конкуренции – важной составной части демократического общества.