Saylov jarayoni ochiqligi va oshkoraligi ta’minlanadi
O'zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi O'zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O'zbekiston Milliy axborot agentligi, "Jahon" axborot agentligi bilan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko'rish va uni o'tkazish jarayonini yoritish to'g'risida bitimlar imzoladi.
Saylovlarning ochiqlik, oshkoralik va transparentlik kabi demokratik tamoyillarga muvofiq o'tkazilishida ommaviy axborot vositalari muhim o'rin tutadi. Ommaviy axborot vositalari "O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to'g'risida"gi qonunning 5-moddasi hamda Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tasdiqlangan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko'rish va uni o'tkazish bo'yicha asosiy tadbirlar dasturiga muvofiq saylov jarayonini keng yoritadi.
Markaziy saylov komissiyasi raisi M.Abdusalomov o'tgan yillardagi saylov kampaniyalari, ayniqsa, 2014-yilgi parlament saylovi mobaynida Markaziy saylov komissiyasi va ommaviy axborot vositalari hamkorligida saylovga tayyorgarlik ko'rish va uni o'tkazishning barcha bosqichlari haqida jamoatchilikni keng xabardor qilish bo'yicha katta tajriba to'planganini ta'kidladi.
Bitimlar saylov to'g'risidagi milliy qonun hujjatlari – O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining tegishli moddalari, "Fuqarolar saylov huquqlarining kafolatlari to'g'risida", "O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to'g'risida", "O'zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi to'g'risida"gi qonunlar va saylov jarayonini tartibga soladigan boshqa me'yoriy-huquqiy hujjatlar mazmun-mohiyatini aholi o'rtasida tushuntirish ishlarini samarali tashkil etishga qaratilgan.
Imzolangan bitimlarni amalga oshirish doirasida O'zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlar uchun saylovoldi tashviqotini olib borish maqsadida ommaviy axborot vositalaridan foydalanish borasida keng va teng imkoniyatlar yaratishga alohida e'tibor beriladi. Saylovoldi dasturlarining mazmuni va mamlakatni ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy rivojlantirishning muhim masalalari bo'yicha o'z nuqtai nazarini saylovchilar va jamoatchilik e'tiboriga yetkazish uchun teng hajmda efir vaqti va nashr maydoni ajratiladi.
Tomonlar saylovga tayyorgarlik ko'rish va uni o'tkazish jarayoniga oid axborotlarni O'zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi tele va radiokanallari, mamlakatimizning yetakchi axborot agentliklari va bosma ommaviy axborot vositalarida o'z vaqtida tarqatish borasida hamkorlik qiladi.

Обеспечивая гласность и открытость избирательного процесса
Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан подписаны двусторонние соглашения об освещении хода подготовки и проведения выборов Президента Республики Узбекистан с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана, Национальным информационным агентством Узбекистана и информационным агентством «Жахон».
В проведении выборов в соответствии с демократическими принципами открытости, гласности и транспарентности важную роль играют средства массовой информации.
Согласно статье 5 Закона «О выборах Президента Республики Узбекистан» и утвержденной Центризбиркомом Программе основных мероприятий по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан средства массовой информации широко освещают избирательный процесс.
Председатель Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломов подчеркнул, что в ходе избирательных кампаний прошлых лет, особенно парламентских выборов 2014 года, накоплен большой опыт сотрудничества Центризбиркома и СМИ в целях широкого информирования общественности на всех этапах подготовки и проведения выборов.
Подписание соглашений направлено на организацию эффективной работы по разъяснению среди населения национального избирательного законодательства – соответствующих положений Конституции страны, законов «О гарантиях избирательных прав граждан», «О выборах Президента Республики Узбекистан», «О Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан» и других нормативно-правовых актов, регулирующих избирательный процесс.
В рамках реализации подписанных соглашений особое внимание будет уделено созданию широких и равных возможностей для кандидатов в Президенты Республики Узбекистан в использовании средств массовой информации в целях предвыборной агитации. Это касается и предоставления им равного объема эфирного времени и печатной площади для доведения до избирателей, общественности своих предвыборных программ, содержащихся в них взглядов и положений по вопросам общественно-политического, социально-экономического развития страны.
Стороны будут взаимодействовать в своевременном предоставлении и распространении теле- и радиоканалами Национальной телерадиокомпании Узбекистана, ведущими информационными агентствами страны и печатными СМИ информации о ходе подготовки и проведении выборов.