Ukraina Prezidenti bilan telefon orqali muloqot
O‘zbekiston Respublikasining saylangan Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan Ukraina Prezidenti Pyotr Poroshenko o‘rtasida Ukraina tomonining tashabbusi bilan 2016-yil 13-dekabr kuni telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
Ukraina Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishonchli g‘alaba qozongani bilan samimiy tabrikladi.
Prezidentlar turli sohalarda O‘zbekiston bilan Ukraina munosabatlarining bugungi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollarini muhokama etib, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Ukraina o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli munosabatlarni, avvalo, savdo-iqtisodiy sohadagi aloqalarni kengaytirish yo‘lida birgalikda harakat qilishga, bunda ikki davlatning mavjud imkoniyatlarini to‘la ishga solishga kelishib oldilar.
Pyotr Poroshenko Shavkat Mirziyoyevni o‘ziga qulay vaqtda Ukrainaga tashrif bilan kelishni taklif etdi.

О телефонном разговоре с Президентом Украины
13 декабря 2016 года состоялся телефонный разговор избранного Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Украины Петром Порошенко по инициативе украинской стороны.
Президент Украины выразил сердечные поздравления Шавкату Мирзиёеву в связи с убедительной победой на состоявшихся выборах Президента Республики Узбекистан.
Стороны обсудили современное состояние и перспективы развития узбекско-украинских отношений в различных сферах, а также обменялись мнениями по актуальным проблемам региональной и международной политики, представляющим взаимный интерес.
Главы государств достигли договоренности совместными усилиями придать дополнительный импульс развитию взаимовыгодных отношений между Узбекистаном и Украиной, прежде всего в торгово-экономической сфере, задействовав весь имеющийся потенциал двух стран.
Петр Порошенко пригласил Шавката Мирзиёева посетить Украину с визитом в удобное для узбекской стороны время.