O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini yoritish bo‘yicha Respublika matbuot markazida o‘tkazilgan brifingda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovining dastlabki natijalari to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Markaziy saylov komissiyasi raisi M.Abdusalomov 2016-yilning 4-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi milliy saylov qonunchiligi va xalqaro huquqning umume’tirof etilgan demokratik prinsiplari asosida ochiq va oshkora o‘tkazilganini ta’kidladi.
– Prezident saylovining tarixiy va siyosiy ahamiyatini chuqur tushungan ko‘pmillatli O‘zbekiston xalqi yana bir bor o‘zining Vatanimiz taqdiriga daxldorlik tuyg‘usini, grajdanlik pozitsiyasini namoyish etib, ovoz berishda yuksak siyosiy faollik bilan ishtirok etdi, – dedi Markaziy saylov komissiyasi raisi.
Saylovchilar ro‘yxatiga kiritilgan 20 million 461 ming 805 nafar saylovchining 17 million 951 ming 667 nafari ovoz berishda ishtirok etdi. Bu saylovchilar umumiy sonining 87,73 foizini tashkil etadi.«O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida»gi qonunning 35-moddasiga muvofiq bu Prezident saylovi o‘tganligidan dalolat beradi.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish jarayonini beshta xalqaro tashkilot – Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Butunjahon saylov organlari assotsiatsiyasi va Islom hamkorlik tashkiloti, shuningdek, 46 davlatdan 600 ga yaqin kuzatuvchi kuzatib bordi.
Saylovda ishtirok etgan to‘rtta siyosiy partiyaning 37 mingdan ziyod vakili ham ovoz berish hamda ovozlarni sanab chiqish jarayonini kuzatib bordi. Saylov komissiyalari tomonidan ularning faoliyat ko‘rsatishi uchun barcha shart-sharoit yaratib berildi.
Saylov jarayonini mamlakatimiz va xorijiy ommaviy axborot vositalarining 1 ming 400 nafardan ziyod vakili keng yoritmoqda.
Ovoz berish va ovozlarni sanab chiqish jarayonida saylovga oid qonun hujjatlari talablari buzilgani haqida Markaziy saylov komissiyasiga saylovchilar, siyosiy partiyalar kuzatuvchilari, xalqaro va xorijiy kuzatuvchilaridan murojaatlar kelib tushmagan.
Markaziy saylov komissiyasi raisi kecha, ya’ni 4-dekabr kuni ovoz berish yakunlangach, saylov uchastkalarida Prezidentlikka nomzodlar ko‘rsatgan siyosiy partiyalarning kuzatuvchilari, xalqaro kuzatuvchilar, ommaviy axborot vositalari vakillari kuzatuvi ostida har bir nomzodni yoqlab berilgan ovozlarni alohida-alohida sanab chiqish ishlari boshlanib, bu jarayon oxiriga yetganicha tanaffussiz davom ettirilganini ma’lum qildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovining dastlabki natijalariga ko‘ra, Sarvar Sadullayevich Otamuratovga 421 ming 55 nafar yoki ovoz berishda ishtirok etgan saylovchilar umumiy sonining 2,35 foizi, Shavkat Mirziyoyevga 15 million 906 ming 724 fuqaro yoki ovoz berishda ishtirok etgan saylovchilar umumiy sonining 88,61 foizi, Xatamjon Abduraxmonovich Ketmonovga 669 ming 187 fuqaro yoki ovoz berishda ishtirok etgan saylovchilar umumiy sonining 3,73 foizi, Narimon Majidovich Umarovga 619 ming 972 fuqaro yoki ovoz berishda ishtirok etgan saylovchilar umumiy sonining 3,46 foizi ovoz bergan.
Shunday qilib, 2016-yil 4-dekabr kuni o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida Shavkat Mirziyoyev g‘alaba qozondi.
Brifingda ayni paytda Markaziy saylov komissiyasi okrug saylov komissiyalari tomonidan taqdim etilgan protokol va boshqa hujjatlarni ko‘rib chiqayotgani ma’lum qilindi. “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida”gi qonunga muvofiq, ushbu hujjatlar, zarur bo‘lsa, ayrim uchastka saylov komissiyalari materiallarini Markaziy saylov komissiyasi yana bir marta sinchiklab tekshiradi va shundan so‘ng saylov natijasi bo‘yicha qaror qabul qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi yakunlari to‘g‘risidagi axborot saylovdan keyin o‘n kundan kechiktirilmay, ya’ni 2016-yil 14-dekabrgacha Markaziy saylov komissiyasi tomonidan matbuotda e’lon qilinadi.

Центральная избирательная комиссия огласила предварительные результаты выборов Президента Республики Узбекистан
2016-12-05 | Выборы
На брифинге, прошедшем в Республиканском пресс-центре по освещению выборов Президента Республики Узбекистан, объявлены предварительные результаты голосования.
Председатель Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломов отметил, что состоявшиеся 4 декабря 2016 года выборы Президента Республики Узбекистан прошли в духе открытости и гласности, в полном соответствии с национальным избирательным законодательством и общепризнанными демократическими принципами и нормами международного права.
– Многонациональный народ Узбекистана, глубоко осознавая историческую и политическую значимость выборов Президента, в очередной раз продемонстрировал свое чувство сопричастности к судьбе Родины, гражданскую позицию и политическую активность, приняв активное участие в выборах, – отметил председатель Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломов.
Из 20 миллионов 461 тысяч 805 гражданина, внесенных в списки избирателей, проголосовали 17 миллионов 951 тысяча 667 избирателей, что составляет 87,73 процента от их общего количества. Таким образом, в соответствии со статьей 35 Закона “О выборах Президента Республики Узбекистан” выборы Президента считаются состоявшимися.
Отмечалось, что за процессом подготовки и проведения выборов Президента Республики Узбекистан наблюдали представители пяти международных организаций – Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Содружества Независимых Государства, Шанхайской организации сотрудничества, Всемирной ассоциации избирательных органов и Организации исламского сотрудничества, а также около 600 наблюдателей из 46 государств.
За голосованием и подсчетом голосов наблюдали также более 37 тысяч представителей четырех политических партий, выдвинувших своих кандидатов на выборы. Избирательными комиссиями были созданы все условия для их деятельности.
Избирательную кампанию широко освещают более 1,4 тысячи представителей отечественных и зарубежных средств массовой информации.
Сообщений от избирателей, наблюдателей политических партий, международных и зарубежных наблюдателей о нарушении требований избирательного законодательства в процессе голосования и подсчета голосов в адрес Центральной избирательной комиссии не поступало.
Председатель Центральной избирательной комиссии сообщил, что после завершения голосования 4 декабря на избирательных участках в присутствии наблюдателей от политических партий, выдвинувших кандидатов в Президенты, международных наблюдателей, представителей средств массовой информации начался подсчет голосов отдельно по каждому кандидату, который продолжался безостановочно до самого завершения.
По предварительным результатам выборов Президента Республики Узбекистан, за Сарвара Садуллаевича Отамуратова проголосовали 421 тысяча 55 граждан или 2,35 процента от общего количества избирателей, за Шавката Миромоновича Мирзиёева - 15 миллионов 906 тысяч 724 гражданина или 88,61 процента избирателей, за Хатамжона Абдурахмоновича Кетмонова – 669 тысяч 187 граждан или 3,73 процента избирателей, за Наримона Мажидовича Умарова – 619 тысяч 972 гражданина или 3,46 процента избирателей.
Таким образом, на состоявшихся 4 декабря 2016 года выборах Президента Республики Узбекистан одержал победу Шавкат Мирзиёев.
На брифинге сообщено, что в настоящее время Центральная избирательная комиссия рассматривает предоставленные окружными избирательными комиссиями протоколы и другие документы. В соответствии с Законом “О выборах Президента Республики Узбекистан”, при необходимости Центральная избирательная еще раз тщательно проверит материалы некоторых участковых избирательных комиссий и затем примет окончательное решение о результатах выборов.
Сообщение Центральной избирательной комиссии об итогах выборов Президента Республики Узбекистан будет опубликовано в печати не позднее чем в десятидневный срок после выборов, то есть до 14 декабря 2016 года.