Saylov demokratik tamoyillar asosida o‘tmoqda
– Missiyamiz kuzatuvchilari O‘zbekistonda Prezident saylovi jarayoni bilan tanishmoqda. Shuni ta’kidlash kerakki, O‘zbekistonda saylov qonunchiligi tobora takomillashib, fuqarolarning emin-erkin ovoz berishi uchun keng va teng imkoniyatlar yaratilgan. Saylovchilarga siyosiy partiyalardan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlar va ularning dasturi, saylov qonunchiligi haqida to‘laqonli ma’lumot yetkazilmoqda. Ommaviy axborot vositalaridan foydalanishda barcha nomzodlarga teng  imkoniyat berildi. Bu saylovchilarning siyosiy jarayonda faol ishtirok etishi va saylovning xolis, adolatli o‘tishiga xizmat qilmoqda.
Mamlakat demokratik taraqqiyot yo‘lidan bardavom borayotganini aholi turmush farovonligi ham ko‘rsatib turibdi. Bu O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov rahnamoligida amalga oshirilgan izchil islohotlar samarasidir. Bugungi saylov O‘zbekistonning iqtisodiy taraqqiyotda erishayotgan yutuqlari ham demokratiya yo‘lidan borayotganini ko‘rsatadi.
Saylovni demokratik tamoyillar asosida, ochiq va xolis o‘tkazish uchun jahon standartlariga mos usul va uslublar qo‘llanilayotgani tahsinga loyiq. Birinchi Prezident Islom Karimov g‘oyalari asosida shakllangan demokratik davlatda saylovlarning yuksak darajada o‘tkazilishi jahon jamoatchiligining diqqatini tortishi aniq.
Jamshed Jamshedov, Tojikiston Respublikasi Markaziy saylov va referendumlar komissiyasi a’zosi:
– Jizzax shahridagi 5-saylov uchastkasida ovoz berish jarayonini kuzatdim. Saylov milliy qonunchilik va xalqaro demokratik tamoyillarga to‘la rioya qilingan holda o‘tmoqda. Saylovchilar o‘zlari tanlagan nomzodga emin-erkin ovoz bermoqda. Ba’zi saylovchilar bilan suhbatlashdim. Har bir saylovchi o‘z fikriga ega. Saylovchilarning faolligi O‘zbekiston xalqining o‘z Vatani taqdiriga, kelajagiga befarq emasligini ko‘rsatmoqda.

Выборы проходят на основе принципов демократии
-Наблюдатели нашей миссии знакомятся с процессом выборов Президента Республики Узбекистан. Нужно отметить, что в Узбекистане значительно усовершенствовано избирательное законодательство, созданы равные и широкие возможности для свободного волеизъявления граждан. Избирателям предоставлена полная информация о кандидатах в Президенты Республики Узбекистан и их программах, избирательном законодательстве. У всех кандидатов были равные возможности использования средств массовой информации.
Это способствует активному участию избирателей в политическом процессе и прохождению выборов на основе принципов объективности и справедливости.
О том, что страна последовательно идет по пути демократического развития, также свидетельствует благополучие жизни населения. Это является результатом последовательных реформ, реализованных под руководством Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
Заслуживает внимания то, что для проведения выборов на основе принципов демократии, используются отвечающие мировым стандартам методы и способы. То, что в демократическом государстве, сформированном согласно идеям Первого Президента Ислама Каримова, выборы проводятся на высоком уровне, привлекает внимание мировой общественности.
Жамшед Жамшедов, член Центральной избирательной комиссии Республики Таджикистан:
-Наблюдал за процессом голосования на 5-м избирательном участке города Джизака. Выборы проходят в полном соответствии с национальным законодательством и принципами международной демократии. Избиратели свободно голосуют за выбранного ими кандидата. Поговорил с некоторыми избирателями, каждый из них имеет свое мнение. Активность избирателей показывает неравнодушие народа Узбекистана к судьбе своей Родины, будущему.