Harbiylarga bayram tuhfasi
Uning ochilishiga bag'ishlangan tadbirda O'zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi, Sharqiy harbiy okrug, viloyat hokimligi mutasaddilari, ofitserlar, serjantlar, muddatli harbiy xizmatchilar, ularning ota-onalari va keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi. Prezidentimiz rahnamoligida harbiy sohada amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar yuksak samaralar berayotgani alohida ta'kidlandi.
– Istiqlol yillarida mamlakatimiz Qurolli Kuchlari tubdan isloh qilindi, – deydi O'zbekiston Respublikasi mudofaa vaziri o'rinbosari, polkovnik Muzaffar Soliyev. – Ayniqsa, tezkor va professional milliy armiyani shakllantirish, malakali kadrlar bilan ta'minlash, Qurolli Kuchlarimiz salohiyatini yuksaltirish, harbiy xizmatchilar uchun zarur shart-sharoitlar yaratish borasida ulkan ishlar amalga oshirildi. Jumladan, Andijonda safarbarlik chaqiruvi rezervi xizmati bataloni uchun barpo etilgan harbiy shaharcha bu boradagi ishlarning yorqin namunasidir.
O'ziga xos uslubda barpo etilgan shaharchada harbiy xizmatchilar uchun barcha sharoit yaratilgan. Amaliy mashqlar o'tkaziladigan maydon, zamonaviy jihozlar bilan ta'minlangan nazariy mashg'ulotlar xonalari, barcha qulayliklarga ega yotoqxona shular jumlasidandir.
– O'g'lim Ismoil mazkur batalonda oylik yig'inni o'tamoqda, – deydi tadbir ishtirokchisi, Andijon shahridagi 31-umumta'lim maktabi o'qituvchisi Xurshida G'ofurova. – Shaharchadagi shart-sharoitlar bilan tanishib, askar onasi sifatida farzandlarimizning harbiy xizmatni ko'ngildagidek ado etishi uchun davlatimiz tomonidan yaratib berilgan imkoniyat, ko'rsatilayotgan e'tibor va g'amxo'rlikdan behad xursand bo'ldim.

Праздничный подарок военным
В мероприятии, посвященном открытию здания, приняли участие ответственные лица Министерства обороны Республики Узбекистан, Восточного военного округа, хокимията области, офицеры, сержанты, солдаты-срочники, их родители, представители широкой общественности. Особо отмечалось, что проводимые под руководством Президента нашей страны широкомасштабные реформы дают свои высокие результаты.
– В годы независимости в Вооруженных Силах нашей страны осуществлены кардинальные реформы, – говорит заместитель министра обороны Республики Узбекистан полковник Музаффар Солиев. – Проведена огромная работа по формированию оперативной и профессиональной национальной армии, укомплектованию ее квалифицированными кадрами, повышению потенциала Вооруженных Сил, созданию необходимых условий для военнослужащих. Ярким примером тому служит построенный в Андижане военный городок для батальона мобилизационного призывного резерва.
Здесь созданы все условия для военнослужащих. Построены площадка для практических занятий, оснащенные современным оборудованием кабинеты для теоретической подготовки, спальные помещения со всеми удобствами.
– Мой сын Исмаил проходит месячный сбор в этом батальоне, – говорит участница мероприятия, преподаватель общеобразовательной школы №31 города Намангана Хуршида Гафурова. – Как мать я рада уделяемому государством вниманию и создаваемым возможностям для образцового прохождения нашими сыновьями военной службы.