Mening ovozim – mening Prezidentim
Mustaqillik yillarida Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning «Farzandlarimiz bizdan ko‘ra kuchli, bilimli, dono va, albatta, baxtli bo‘lishlari shart» degan g‘oyasi yagona umummilliy maqsadga aylandi. Bugun bu ulug‘ ishlar katta g‘ayrat-shijoat bilan izchil davom ettirilayotgani uchun ham yoshlarimiz mamlakatimizda demokratik islohotlarni yanada chuqurlashtirish va fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarda faol qatnashmoqda.
Bu jihatlar, bugun el-yurtimiz hayotidagi muhim siyosiy imtihon – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida yana bir bor o‘z isbotini topdi: saylov kunigacha 18 yoshga to‘lgan 555 mingdan ziyod yoshlarimiz Konstitutsiyamizda belgilangan saylash huquqidan foydalanib, ilk marotaba ovoz bermoqda.
Turli sohalardagi yutuqlari bilan tengdoshlariga har tomonlama o‘rnak-ibrat bo‘lib kelayotgan ayrim o‘g‘il-qizlar bilan onlayn bog‘lanib, ularning ilk saylovidagi taassurotlari bilan qiziqdik.
Buxoro davlat universiteti talabasi, badiiy gimnastika bo‘yicha uch karra O‘zbekiston chempioni, sport ustasi, Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sohibasi Gulnoza Aliyeva ham minglab tengqurlari qatori 4-dekabr sanasini intizorlik bilan kutdi.
– Mustaqillik bergan imkoniyatlar tufayli O‘zbekiston yoshlari bugun barcha sohada bo‘lgani kabi sportda ham katta yutuqlarga erishib, Vatanimiz bayrog‘ini baland ko‘tarmoqda, – deydi G.Aliyeva. – Bugun Buxoro shahridagi 13-saylov uchastkasida el-yurtimiz manfati yo‘lida kurashadigan, eng muhimi, yoshlarga g‘amxo‘rlik qilib, hamisha bizni qo‘llab-quvvatlaydigan insonni – o‘zim munosib topgan nomzodga ovoz berdim. Mening tanlovim ham mamlakatimiz va xalqimizning ertangi taqdirini belgilashga xizmat qilishi mening hayotda va jamiyatda munosib o‘rin topishimda katta rol o‘ynaydi.
– Ushbu saylov mening hayotimda katta ahamiyatga ega bo‘lgani uchun unga alohida tayyorgarlik ko‘rdim: Prezidentlikka nomzodlarning saylovoldi dasturlari bilan tanishdim, viloyatlarda o‘tgan uchrashuvlarni kuzatdim, hozirgina Asaka tumanidagi 219-saylov uchastkasida ovoz berib chiqdim, – deydi Andijon davlat universtiteti talabasi, Zulfiya nomidagi davlat mukofoti sohibasi Sevara Foziljonova. – Saylov byulletenida o‘zim tanlagan nomzodni belgilar ekanman, mening ovozim mamlakatimizning ertangi taraqqiyoti va xalqimiz farovonligining yana ham yuksalishida ahamiyatli ekanini o‘ylab, ich-ichimdan faxrlandim.
Bu yil Qashqadaryo viloyati Yakkabog‘ oziq-ovqat sanoati va xizmat ko‘rsatish kasb-hunar kolleji o‘quvchisi Ahror Nizomov uchun nihoyatda omadli bo‘ldi: Belarusda fortepyano bo‘yicha o‘tkazilgan xalqaro tanlovda 2-o‘rinni oldi, Rossiya va Xitoydagi xalqaro festivallarda g‘olib chiqdi.
– Yakkabog‘ tumanidagi 673-saylov uchastkasi erta tongdan gavjumligi, ular orasida yoshlar ham ko‘pligini ko‘rib, tengdoshlarim bu siyosiy jarayonda faol qatnashayotganidan xursand bo‘ldim, o‘zaro suhbatlarda nomzodlarning saylovoldi dasturlari, el-yurtimizning ertangi taqdiri aynan bugun tanlanadigan nomzodga bog‘liq ekani haqida gap borarkan, yanada ruhlanib ketdim, – deydi A.Nizomov. – Saylovda qatnasharkanman, mening ovozim mamlakatimiz kelajagi taqdirida aks etishini yurakdan his etdim, yorug‘ istiqbolimiz uchun ovoz berdim.
Toshkent pediatriya tibbiyot instituti talabasi Bobur Boltayev 2014-yili Moskvada o‘tkazilgan 48-Mendeleyev olimpiadasi, 2014-yil Vetnamda va 2015-yil Ozarbayjonda kimyo fanidan o‘tkazilgan jahon olimpiadalarida bronza medali sohibi bo‘lgan. Bugun Bobur Qibray tumanidagi 358-saylov uchastkasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ilk marotaba ovoz berdi.
– Milliy saylov qonunchiligimizga kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar, nomzodlarning saylovoldi dasturlari bilan batafsil tanishdim, ular ilgari surayotgan dasturiy vazifalarni o‘rgandim, «Kamolot» yoshlar ijtimoiy harakatining “Mening ovozim – Vatanim kelajagi” mavzuidagi onlayn muloqotida qatnashdim, – deydi B.Boltayev. – Bundan tashqari, matbuot, televideniye va internet orqali saylov jarayoniga bog‘liq yangiliklarni muntazam kuzatib borishga harakat qildim. Bugun bir qarorga kelib, o‘zim munosib topgan nomzodga ovoz berdim.
– Mamlakatimizda yoshlarga yaratilgan shart-sharoitlar samarasida “Kamalak yulduzlari” bolalar ijodiyoti festivali, “Yurt kelajagi” tanlovining mamlakat bosqichlarida, yengil atletika, shaxmat-shashka bo‘yicha Qoraqalpog‘istonda o‘tgan musobaqalarda g‘olib bo‘ldim, uch kitobim nashrdan chiqdi, – deydi Qoraqalpoq davlat universiteti qoshidagi akademik litsey o‘quvchisi Ayjamal Karamatdinova. – Kegeyli tumanidagi 194-saylov uchastkasiga kirib borarkanman, «agar mustaqillik bo‘lmaganida, yoshlarning o‘z iste’dod va intilishlarini ro‘yobga chiqarish uchun shunday keng imkoniyatu sharoitlar bo‘lmaganida, oddiy bir qishloq qizi orzu-maqsadlarimga erisha olarmidim?», deb o‘yladim. O‘zbekiston Prezidenti saylovida bu tinch-to‘kin va farovon kunlar yanada ziyoda, yoshlarimizning baxt-iqboli va kelajagi yana ham buyuk bo‘lishi uchun ovoz berdim.
– “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakatining “Mening ovozim – Vatanim kelajagi” aksiyasida faol qatnashganim uchun faxriy yorliq bilan taqdirlandim, – deydi Samarqand iqtisodiyot va servis instituti qoshidagi 2-akademik litsey o‘quvchisi Dilshoda Tursunova. – Bugun Samarqand shahridagi 909-saylov uchastkasida o‘zim munosib deb bilgan nomzodni saylarkanman, Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov boshlagan buyuk islohotlarni izchil davom ettiradigan yangi davlat rahbarini tanlashda mening ovozim ham ahamiyatga ega ekanini o‘ylab, g‘ururlandim: mening ovozim – mening Prezidentim!
Bir so‘z bilan aytganda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi mamlakatimiz yoshlarining siyosiy-huquqiy ongi-dunyoqarashi tobora yuksalib borayotganini yana bir bor isbotladi.

Мой голос – мой Президент
В выборах Президента Республики Узбекистан участвует более 555 тысяч юношей и девушек, которые голосуют впервые.
В годы независимости идея Первого Президента нашей страны Ислама Каримова о том, что “Наши дети должны быть сильнее, умнее, мудрее и, конечно же, счастливее нас” превратилась в общенациональную цель. Сегодня работа в этом направлении приобрела еще больший масштаб. Поэтому наша молодежь активно участвует в осуществляемых реформах по дальнейшему углублению демократизации страны и формированию гражданского общества.
Эти особенности в очередной раз проявились в ходе выборов Президента Республики Узбекистан. Более 555 тысяч юношей и девушек, которым ко дню выборов исполнилось 18 лет, воспользовались своим конституционным правом и впервые проголосовали.
Мы связались в онлайн-режиме с некоторыми из молодых людей, достигающих весомых успехов в различных сферах, и попросили рассказать о своих впечатлениях от первых выборов в их жизни.
Студентка Бухарского государственного университета, трехкратная чемпионка Узбекистана по художественной гимнастике, мастер спорта, лауреат Государственной премии имени Зульфии Гулноза Алиева, как и тысячи ее сверстников, с нетерпением ожидала 4 декабря.
- Благодаря предоставленным независимостью возможностям молодежь Узбекистана достигает больших успехов во всех сферах, в том числе и в спорте, высоко поднимая флаг нашей Родины, - говорит Г.Алиева. - Сегодня, придя на 13-й избирательный участок Бухары, проголосовала за кандидата, которого считаю достойным, который будет бороться за интересы нашего народа и, самое важное, заботиться о молодежи, поддерживать нас. Уверена, мой голос имеет важное значение для определения будущего нашей страны, а значит, и моей жизни.
- Я особо подготовилась к выборам: ознакомилась с предвыборными программами кандидатов в Президенты, следила за их встречами на местах. Только что проголосовала на 219-м избирательном участке Асакинского района, - говорит студентка Андижанского государственного университета, лауреат Государственной премии имени Зульфии Севара Фозилжонова. - Отметив в избирательном бюллетене фамилию выбранного мной кандидата, осознала всю значимость моего голоса для будущего развития страны и благополучия народа, от чего почувствовала гордость.
Для учащегося Яккабагского профессионального колледжа пищевой промышленности и обслуживания Кашкадарьинской области Ахрора Низомова нынешний год сложился удачно: он занял второе место на международном конкурсе молодых пианистов в Беларуси, победил на международных фестивалях в России и Китае.
- С раннего утра на 673-м избирательном участке нашего района было многолюдно, мои сверстники активно участвовали в этом политическом мероприятии, люди обсуждали предвыборные программы кандидатов, говорили, что судьба нашей страны зависит от того, какой выбор будет сделан сегодня, - говорит А.Низомов. - Участвуя в выборах, осознал, что мой голос отразится на будущем нашей страны, поэтому ответственно подошел к голосованию.
Студент Ташкентского педиатрического медицинского института Бобур Болтаев в 2014 году завоевал бронзовую медаль на 48-й Менделеевской олимпиаде в Москве, а также на всемирных олимпиадах по химии во Вьетнаме - в тот же год и в Азербайджане – в 2015 году. Сегодня Бобур впервые проголосовал на выборах Президента Республики Узбекистан на 358-м избирательном участке Кибрайского района.
- Изучил внесенные в национальное избирательное законодательство изменения и дополнения, подробно ознакомился с предвыборными программами кандидатов, вывинутыми ими задачами, принял участие в проведенной общественным движением молодежи “Камолот” онлайн-беседе “Мой голос – будущее Родины”, - говорит Б.Болтаев. - Кроме того, старался постоянно следить за новостями о выборах в прессе, на телевидении и в интернете. Сегодня сделал свой окончательный выбор и проголосовал, как я думаю, за достойного кандидата.
- В результате созданных в нашей стране благоприятных условий для молодежи я побеждала на республиканских этапах фестиваля детского творчества “Камалак юлдузлари”, конкурса “Юрт келажаги”, турнирах по легкой атлетике, шахматам и шашкам в Каракалпакском этапе, были изданы три мои книги, - говорит учащаяся академического лицея при Каракалпакском государственном университете Айжамал Караматдинова. - По пути на 194-й избирательный участок Кегейлийского района подумала: если бы не было независимости, таких широких возможностей для реализации таланта и устремлений молодежи, могла ли обычная девочка из села, как я, достичь своей мечты? На выборах я проголосовала за то, чтобы нынешние мирные и благополучные дни продолжались и впредь, чтобы молодежь жила счастливо и была уверена в завтрашнем дне.
- За активное участие в акции “Мой голос – будущее Родины”, проведенной общественным движением молодежи “Камолот”, меня наградили почетной грамотой, - говорит учащаяся академического лицея №2 при Самаркандском институте экономики и сервиса Дилшода Турсунова. - Голосуя на 909-м избирательном участке Самарканда, почувствовала гордость за то, что и мой голос важен для избрания нового главы государства, который продолжит великие реформы, начатые Первым Президентом нашей страны Исламом Каримовым. Мой голос – мой Президент!
В целом выборы Президента Республики Узбекистан в очередной раз продемонстрировали все более растущие правовое сознание и политическую активность нашей молодежи.