Olimpiada chempionlari ovoz berdi
Buxoro viloyati Kogon shahridagi 123-saylov uchastkasi ham erta tongdan saylovchilar bilan gavjum. Aksariyati yoshlar.
Braziliyaning Rio de-Janeyro shahrida bo‘lib o‘tgan XXI yozgi olimpiya o‘yinlari oltin medali sohibi Shahobiddin Zoirov ham shu yerda ovoz berdi.
– Birinchi Prezidentimiz rahnamoligida sportni rivojlantirishga qaratilgan alohida e’tibor tufayli O‘zbekistonimiz jahon sport olamida yuksak marralarga erishmoqda, – deydi Olimpiada chempioni. – Buni butun dunyo e’tirof etmoqda. Sportchilarimiz, ayniqsa joriy yilgi olimpiya o‘yinlarida erishilgan yutuqlar barchani lol qoldirdi. Ayniqsa, to‘rtta oltin va bir necha kumush hamda bronza medallarini qo‘lga kiritgan bokschilarimiz umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni qo‘lga kiritib, O‘zbekiston yoshlari hech kimdan kam emasligini yana bir bor dunyoga namoyish etdi. Ular safida borligimdan faxrlanaman.
Turli mamlakatlarda xorijlik sportchilar va jurnalistlar biz erishayotgan yutuqlar omili haqida so‘rashadi. Biz ularga yurtimizda yoshlar uchun barcha sharoitlar yaratilgani, chekka tuman va qishloqlarimizda rivojlangan davlatlardagidan qolishmaydigan muhtasham sport inshootlari bunyod etilib, zamonaviy jihozlangani haqida faxr bilan so‘zlab beramiz. Bunday g‘ururni mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy hayotida muhim ahamiyatga ega bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ovoz berayotganimda ham his qildim. Men o‘zim munosib, deb bilgan nomzodni tanlar ekanman, yurtimizda yuz bergan ulkan o‘zgarishlar rahnamosi, biz, sportchilar yutug‘idan o‘zimizdan ko‘ra ko‘proq quvongan Birinchi Prezidentimiz boshlagan ishlarning izchil davom ettirilishi uchun ovoz berdim.
Ushbu Olimpiada kumush medali sohibi Shahram G‘iyosov, mamlakatimiz paralimpiya tarixida birinchi chempion Sherzod Nomozov, mazkur musobaqa sovrindorlari Shirin Sharipov, Shuhrat Boboyev singari taniqli sportchilar ham o‘z saylov uchastkalarida ertamizning yanada farovon, nurafshon bo‘lishi uchun ovoz berdi.

Проголосовали олимпийские чемпионы
С раннего утра многолюдно и на 123-м избирательном участке города Кагана Бухарской области. Большая часть избирателей – молодежь.
Здесь проголосовал и чемпион прошедших в бразильском городе Рио-де-Жанейро XXXI летних Олимпийских игр Шахобиддин Зоиров.
- Благодаря особому вниманию к развитию спорта, которое уделялось под руководством Первого Президента нашей страны, Узбекистан завоевывает высокие награды на мировых спортивных аренах, - говорит олимпийский чемпион. - Эти успехи признает весь мир. Особенно, международную общественность удивили победы наших спортсменов на Олимпийских играх 2016 года. Наши боксеры, завоевавшие 4 золотые, несколько серебряных и бронзовых медалей, а также занявшие первое место в общекомандном зачете, в очередной раз продемонстрировали, что молодежь Узбекистана никому не уступает. Горжусь тем, что в этом есть и мой вклад.
Зарубежные спортсмены и журналисты часто спрашивают, в чем причина наших успехов. Мы с гордостью рассказываем им, что в нашей стране созданы все условия для молодежи, что в отдаленных районах и селах возводятся величественные спортивные сооружения, не уступающие зарубежным, они оснащаются современным инвентарем. Такое же чувство гордости я ощутил во время голосования на выборах Президента Республики Узбекистан, имеющих важное значение для общественно-политической жизни нашей страны. Отдал свой голос за достойного кандидата, который продолжит начатую Первым Президентом благородную работу.
На этом участке за благополучное будущее нашей страны прогосовали также серебряный призер Олимпиады Шахрам Гиясов, первый паралимпийский чемпион в истории Узбекистана Шерзод Номозов, призеры Паралимпиады Ширин Шарипов, Шухрат Бобоев и другие известные спортсмены.