Janubiy Koreyadagi vatandoshlarimiz ovoz bermoqda
Seul, 4-dekabr. O‘zA maxsus muxbiri Nodira Manzurova xabar qiladi. O‘zbekiston Respublikasining xorijiy davlatlardagi vakolatxonalari huzuridagi saylov uchastkalari ham ochildi. Birinchi bo‘lib Yaponiya va Janubiy Koreyadagi yurtdoshlarimiz ovoz bera boshladi.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida”gi qonunning 11-moddasida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining taqdimnomasiga binoan Markaziy saylov komissiyasi tomonidan mamlakatimizning xorijiy davlatlardagi vakolatxonalari huzurida saylov uchastkalari tuzilishi belgilangan. Shunga muvofiq O‘zbekiston Respublikasining xorijiy davlatlardagi vakolatxonalari huzurida 44 saylov uchastkaci tashkil qilingan. Ular 14-Toshkent shahar saylov okrugiga biriktirilgan.
Mamlakatimizning Koreya Respublikasidagi elchixonasi huzurida tuzilgan 34-saylov uchastkasi Toshkent vaqti bilan 02:00 da ochildi. Ushbu saylov uchastkasida 500 dan ortiq saylovchi ro‘yxatga olingan. Uchastka saylov komissiyasi saylovchilarni ovoz berish vaqti va joyi haqida oldindan xabardor qilgan. Saylov uchastkasi barcha zarur jihozlar bilan ta’minlangan. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlar va ularning dasturlari haqida zarur axborot va ma’lumotlar taqdim etilgan.
– Mustaqilligimiz asoschisi, Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning bevaqt vafoti barchamiz uchun og‘ir judolik bo‘ldi, – deydi Koreyashunoslik akademiyasi (Akademiya Koreyevedeniya) iqtisodiyot fakulteti magistranti Feruza Bo‘ranova. – Birinchi Prezidentimiz O‘zbekistonni mustaqil taraqqiyot yo‘liga, dunyo hamjamiyatida munosib o‘ringa olib chiqdi. U kishi boshlagan keng ko‘lamli islohotlar, ezgu ishlar davom etishini hammamiz istaymiz. Bu vatandoshlarimizning xohish-irodasiga bog‘liq. Men bu mas’uliyatni chin dildan his etib, ommaviy axborot vositalari orqali mamlakatimizda bo‘layotgan voqealarni kuzatib bormoqdaman. Bugun barcha nomzodlarning saylovoldi dasturlari, maqsad va rejalari bilan yana bir bor tanishib, o‘zim munosib deb bilgan nomzodga ovoz berdim.
Barcha yurtdoshlarimiz kabi Janubiy Koreyada istiqomat qilayotgan o‘zbekistonliklar ham yuksak huquqiy madaniyati va fuqarolik pozitsiyasini namoyon etib, saylovda faol ishtirok etmoqda. Ovoz bergandan keyin ham hech kim ketayotgani yo‘q. Jonajon mamlakatimiz, u yerda bo‘layotgan o‘zgarishlar haqida suhbatlashishmoqda.
– Xorijiy mamlakatlarga safarlarimiz chog‘ida O‘zbekistonni ko‘p sog‘inamiz, – deydi xususiy tadbirkor Alisher Saidov. – Bu tuyg‘u, ayniqsa, yurtimizdagi bayramlar, mana shunday katta tadbirlar paytida juda-juda seziladi. Shunday mamlakatimiz, olijanob xalqimiz borligidan faxrlanamiz. Chet elda bo‘lsak ham Prezident saylovida qatnashishimiz, Vatanimiz kelajagi uchun ovoz berishimiz uchun sharoit yaratildi, huquqlarimiz ta’minlandi. Shunday e’tiborga munosib bo‘lib, mamlakatimiz rivojiga yanada katta hissa qo‘shishni oliy burchimiz, deb bilamiz.
Janubiy koreyalik diplomatlar, ishbilarmonlar, ommaviy axborot vositalari vakillari ham mamlakatimizdagi Prezident saylovini kuzatib bormoqda. Saylovning ochiqlik va oshkoralik, muqobillik va siyosiy raqobat muhitida o‘tayotganini ta’kidlashmoqda.
– O‘zbekistonda demokratik islohotlarni yanada chuqurlashtirish va fuqarolik jamiyatini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar va erishilayotgan yutuqlar e’tiborga molik, – deydi Koreya Respublikasining Inha universiteti prezidenti Choy Sundja xonim. – Mamlakatingizda Prezident saylovi tenglik, transparentlik va demokratik tamoyillar asosida, umume’tirof etilgan xalqaro standartlarga to‘la mos tarzda, yuksak saviyada o‘tmoqda. Butun dunyodan yuzlab kuzatuvchilar qatnashayotgani saylovning demokratik, ochiq va oshkora o‘tayotganidan dalolat. O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov rahnamoligida asos solingan o‘zaro manfaatli hamkorligimiz izchil rivojlanayotgani bizni g‘oyat quvontiradi. Ikki tomonlama aloqalarimizni yanada mustahkamlash tarafdorimiz.

Our compatriots in South Korea began voting
Seoul, 4 December. UzA special correspondent Nodira Manzurova reports. Polling stations in the representative offices of the Republic of Uzbekistan in foreign countries have opened for the elections. Our compatriots in Japan and South Korea have been the first to vote.
Article 11 of the Law "On elections of the President of the Republic of Uzbekistan" determines that polling stations are formed at the representative offices of the Republic of Uzbekistan in foreign countries by the Central Election Commission on the proposal of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan. Based on this, 44 polling stations have been established at the representatives offices of Uzbekistan in foreign countries. They are assigned to the 14th Tashkent electoral district.
The 34th polling station, formed at the embassy of Uzbekistan in the Republic of Korea, opened at 2:00 am Tashkent time. Over 500 voters have been registed at this station. The election commission has notified the voters in advance of the time and place of voting. The site is equipped on due level and contains information about the candidates for the President of the Republic of Uzbekistan and their election programs.
- The death of First President of Uzbekistan Islam Karimov, a founder of our independence, has become a great loss to all of us, - says Feruza Buronova, an economics graduate student - He did a lot for the independent development of our country in order to preserve a worthy place in the world community. We are confident that the large-scale reforms, commenced by First President will be continued. It depends on the will of the citizens of Uzbekistan. Deeply aware of my civic responsibilities, I follow the developments in our country. Today, having studid the election programs, goals and plans of the candidates, I have voted for the candidate of my choice.
- During visits to foreign countries, we really miss in Uzbekistan, - says entrepreneur Alisher Saidov. - This feeling is intensified during the holidays, large-scale events like today. We are proud that we are citizens of Uzbekistan, part of our generous nation. For us, currently residing abroad, all the conditions have been created to participate in the presidential elections, and determine the future of the motherland. Our voting rights have been ensured. In response to these opportunities, we consider it our duty to make a worthy contribution to the development of the country.
South Korean diplomats, business people and media also follow the presidential elections in our country. They note that the vote takes place in a spirit of openness and transparency, alternative and political competition.