Mamlakat ravnaqi va nurli istiqboli yo‘lidagi muhim qadam
Markaziy saylov komissiyasida 3-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini kuzatish uchun kelgan bir qator xalqaro tuzilmalar, xorijiy mamlakatlar saylov komissiyalarining vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi.
MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi – Ijrochi kotibi Sergey Lebedev bilan uchrashuv chog‘ida Markaziy saylov komissiyasi raisi M.Abdusalomov mamlakatimizda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga puxta tayyorgarlik ko‘rilgani haqida ma’lumot berdi.
– O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti Islom Karimov yaratgan aniq, ishonchli tizim mamlakatda tinchlik va osoyishtalik, barqarorlikning saqlanishida muhim omil bo‘lmoqda, – deydi S.Lebedev. – O‘zbek xalqi ushbu taraqqiyot yo‘lidan og‘ishmay ildam borayotgani saylovlarga ko‘rilgan tayyorgarlik jarayonida o‘zining yaqqol ifodasini topmoqda. Bu yilgi saylovga katta tayyorgarlik ko‘rilgani uchastkalar zarur jihozlar, huquqiy adabiyotlar, aloqa, komputer vositalari bilan to‘liq ta’minlanganida yaqqol namoyon bo‘lmoqda. Nomzodlarning saylovchilar bilan videokonferensiya tarzida o‘tkazgan uchrashuvlari e’tiborga sazovor.
Belarus Respublikasi Saylov va respublika referendumlarini o‘tkazish bo‘yicha markaziy komissiyasi raisi Lidiya Yermoshina bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda mehmonga O‘zbekiston milliy saylov tizimiga kiritilgan o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar to‘g‘risida so‘zlab berildi.
– Yurtingizda saylovlarning yuqori darajada o‘tishida keng jamoatchilik – mahalla faollari, oqsoqollar, xotin-qizlar qo‘mitalari raislari ham munosib hissa qo‘shishidek ezgu an’ana e’tiborga molikdir, – deydi L.Ermoshina. – Bularning barchasi saylov kampaniyasining tashkiliy, texnik, huquqiy jihatdan yuqori darajada yo‘lga qo‘yilganidan, xalqingizning huquqiy madaniyati yuqoriligidan darak beradi.
Koreya Respublikasi Milliy assambleyasi deputati Yun Sang Jik bilan uchrashuvda ta’kidlanganidek, O‘zbekistonda 130 dan ortiq millat va elat vakillari bir oila farzandlaridek ahillikda yashab, Vatan ravnaqi yo‘lida samarali mehnat qilmoqda.
Milliy saylov qonunchiligida millati, diniy e’tiqodidan qat’i nazar, barcha fuqarolarning o‘z siyosiy huquqlaridan foydalanishi belgilab qo‘yilgan.
– O‘zbekistonning saylov tizimiga oid qonunchiligi bilan yaxshi tanishmiz, – deydi Yu.Jik. – Bu tizim xolislik, ochiqlik, tenghuquqlilik, oshkoralik kabi tamoyillarga asoslanishi bilan demokratik talablarga to‘liq javob beradi.
Latviya Markaziy saylov komissiyasi raisi Arnis Simdars bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda O‘zbekistonda bo‘lib o‘tayotgan Prezident saylovi xalqaro talab va mezonlarga to‘la javob berishi xususida so‘z yuritildi.
– Saylovda O‘zbekiston xalqi kelajagi, mamlakat istiqboli yo‘lida  muhim qaror qabul qiladi, – deydi A.Simdars. – Saylov kampaniyasida ma’lumotlarning ko‘pligi yurtingizda ushbu siyosiy jarayonning yuqori saviyada o‘tishi uchun zarur barcha chora-tadbirlar ko‘rilganidan dalolat beradi.

Важный шаг на пути к процветанию и светлому будущему страны
В Центральной избирательной комиссии 3 декабря состоялись встречи с представителями ряда международных структур и избирательных комиссий иностранных государств, прибывших для наблюдения за выборами Президента Республики Узбекистан.
В ходе встречи с председателем Исполнительного комитета – исполнительным секретарем СНГ Сергеем Лебедевым председатель Центральной избирательной комиссии Узбекистана М.Абдусаломов рассказал о проведенной в нашей стране тщательной подготовке к выборам Президента Республики Узбекистан.
- Результаты осуществленных Первым Президентом Узбекистана Исламом Каримовым последовательных реформ служат важным фактором обеспечения мира и спокойствия, стабильности в стране, - отметил С.Лебедев. - Стремление узбекского народа устойчиво продолжать этот путь развития проявилось и в ходе подготовки к выборам. Избирательные участки оснащены всем необходимым, обеспечены правовой литературой, средствами связи, компьютерами, что говорит о высоком уровне подготовительной работы. Стоит отдать должное проведенным кандидатами встречам с избирателями в формате видеоконференции.
Во встрече с председателем Центральной комиссии Республики Беларусь по выборам и проведению республиканских референдумов Лидией Ермошиной бқла дана информация об изменениях и дополнениях, внесенных в национальное избирательное законодательство Узбекистана.
- Впечатляет сложившаяся в стране добрая традиция, когда в качественной организации выборов деятельно участвует широкая общественность – активисты махаллей, аксакалы, председатели комитетов женщин, - сказала Л.Ермошина. - Все это свидетельствует о том, что избирательная кампания проводится на высоком организационном, техническом и правовом уровне, у вашего народа высокая правовая культура.
В ходе встречи с депутатом Национальной ассамблеи Республики Корея Юн Санг Джиком отмечалось, что в Узбекистане единой семьей в мире и согласии проживают и эффективно трудятся во имя процветания Родины представители более 130 наций и народностей.
В национальном избирательном законодательстве Узбекистана закреплено, что все граждане свободно пользуются своими политическим правами без различия национальности, языка и религии.
- Мы хорошо знакомы с избирательным законодательством Узбекистана, - говорит Ю.Джик. - Оно полностью отвечает демократическим требованиям, так как основано на таких принципах, как объективность, открытость, равноправие и гласность.
В беседе с председателем Центральной избирательной комиссии Латвии Арнисом Цимдарсом говорилось о полном соответствии хода избирательной кампании в Узбекистане международным требованиям и критериям.
- На предстоящем голосовании народ Узбекистана примет важное для своего будущего решение, - говорит А.Цимдарс. - Широкое освещение избирательной кампании в СМИ свидетельствует о том, что приняты все необходимые меры для проведения этого важного политического процесса на должном уровне.