Zamonaviy saylov tizimi: O‘zbekiston tajribasi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini yoritish uchun xorijiy jurnalistlar, saylov jarayonini kuzatish maqsadida xalqaro kuzatuvchilar kelmoqda.
O‘zA muxbiri ularning ayrimlari bilan mamlakatimiz saylov tizimi, Prezident sayloviga tayyorgarlik jarayoni haqida suhbatlashdi.
Nikolay Levichev, Rossiya Federatsiyasi Markaziy saylov komissiyasi a’zosi:
– Dunyoning ko‘plab davlatlarida saylov jarayonlarini kuzatganman. O‘zbekistondagi siyosiy partiyalar orasidagi sog‘lom raqobat muhiti, o‘zaro hamjihatlik, birdamlik, saylovda ovoz berish tartibi, ulardan farqli ravishda, muayyan afzalliklarga ega. Saylov uchastkasida tashkil etilgan tibbiyot xonasi, ota-onalar ovoz berayotganda ularning farzandlari ona va bola xonalarida mutaxassislar qarovida bo‘lishi – bular e’tiborga molik tajribalar.
O‘zbekistondagi tinchlik va osoyishtalik, barqarorlik va hamjihatlik muhitiga har qancha havas qilsa arziydi. Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlik taraqqiy etib, barcha sohada rivojlanishiga ishonamiz.
Osman Go‘kmen, TRT telekanalining Toshkentdagi vakolatxonasi rahbari (Turkiya):
– 2005-yildan buyon O‘zbekistonda faoliyat yuritaman. Saylov jarayonlarini kuzatganman. «Press klub: Saylov.uz – 2016» press-klubining tashkil etilishi xorijiy jurnalistlar, xalqaro kuzatuvchilar, ekspertlar ishini yanada yengillashtirdi. Qarang, press-klubda bir paytning o‘zida qancha telekanal ko‘rsatuvlarini kuzatish mumkin. U haqiqiy axborot makoniga aylangan.
Turkiya telekanallarida har kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish, uni ko‘tarinki ruhda o‘tkazish, saylov uchastkalaridagi zamonaviy shart-sharoitlar borasida lavhalar berib borilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi fuqarolarning konstitutsiyaviy huquqlari va jahon hamjamiyati tomonidan e’tirof etilgan demokratik tamoyillarning amaldagi yana bir ifodasi bo‘ladi.
Li Yaaoyuanya, Xitoyning "Szinszi Jibao" gazetasi maxsus muxbiri:
– O‘zbekiston Prezidenti sayloviga 600 ga yaqin xalqaro kuzatuvchi va jurnalistlarning kelayotgani bejiz emas. Bu mamlakatingizning nufuzi yildan-yilga yuksalib, taraqqiy etayotganidan, axborot tizimi, media sohasi rivojlanib, iqtisodiy yuksalayotganidan dalolatdir. Biz jurnalist sifatida O‘zbekistondagi ommaviy axborot vositalari tizimining mukammal faoliyat yuritayotgani, xabarlar tezkor, ishonchli, sifatli tashkil etilayotgani, nodavlat teleradiokanallari faollashganidan xursandmiz.
Dmitriy Povarov, "Rossiya segodnya" axborot agentligi maxsus muxbiri:
– O‘zbekistonda turizm sohasi jadal rivoj topmoqda. O‘zbekiston Markaziy Osiyodagi eng rivojlangan, qadimiy obidalari, osori-atiqalari, tarixiy shaharlari bilan dunyoga mashhur mamlakat sanaladi. Men Samarqand, Buxoro, Xiva shaharlarida bo‘lganman. O‘zbekistonda Prezident saylovi qonun doirasida o‘tishiga ishonaman. Saylovda ishtirok eta olmaydigan bemorlar, qariyalarning uylariga saylov qutilari olib borilishi, O‘zbekistonning xorijiy davlatlardagi vakolatxonalarida saylov uchastkalari tuzilgani har bir fuqaroga o‘z huquqidan to‘la foydalanish imkonini beradi.

Современная избирательная система: опыт Узбекистана
Для освещения выборов Президента Республики Узбекистан и наблюдения за ними в нашу страну прибывают зарубежные журналисты и международные наблюдатели.
Корреспондент УзА поинтересовалась мнениями некоторых из них об избирательной системе нашей страны и ходе подготовки к выборам Президента.
Николай Левичев, член Центральной избирательной комиссии Российской Федерации:
- Мне довелось наблюдать за избирательными процессами во многих странах. По части здоровой конкуренции между политическими партиями, активности, сплоченности избирателей, порядка голосования избирательный процесс Узбекистана не уступает, а в некоторых моментах даже превосходит некоторые страны. Организованные на избирательных участках медицинские кабинеты, комнаты матери и ребенка, в которых дети могут интересно проводить время, пока их родители голосуют - это достойный внимания опыт.
Можно только восхищаться царящей в Узбекистане обстановкой мира и спокойствия, стабильности и единства. Уверены, что сотрудничество Узбекистана и России будет продолжаться во всех сферах.
Осман Гукмен, руководитель представительства телеканала TRT в Ташкенте (Турция):
- Я работаю в Узбекистане с 2005 года. И ранее следил за выборами в стране. Открытие пресс-клуба "Press Club: Elections.uz-2016" по освещению выборов облегчит работу зарубежных журналистов, международных наблюдателей и экспертов. В пресс-клубе можно одновременно следить за эфиром нескольких телеканалов. Это место стало важной медиа-площадкой.
Ежедневно по турецким телеканалам передают репортажи о ходе подготовки к выборам Президента Республики Узбекистана, царящей здесь оживленной атмосфере, созданных современных условиях на избирательных участках. Выборы Президента Республики Узбекистан являются очередным практическим воплощением обеспечения конституционных прав граждан и общепризнанных демократических принципов.
Ли Яоюань, специальный корреспондент газеты "Szinszi Jibao" (Китай):
- На выборы Президента Узбекистана прибудут около 600 журналистов и международных наблюдателей. И это неспроста, ведь с каждым годом растет авторитет страны, развиваются информационная сфера и медиа-структуры, повышается экономическая мощь. Мы, журналисты, рады растущей эффективности средств массовой информации Узбекистана, тому, как оперативно, надежно и качественно организована передача информации, активизируется деятельность негосударственных телерадиоканалов.
Дмитрий Поваров, специальный корреспондент информационного агентства “Россия сегодня”:
- В Узбекистане динамично развивается сфера туризма. Страна славится не только своими историческими памятниками, достопримечательностями, историческими городами, но впечатляющими показателями развития среди стран Центральной Азии. Я побывал в Самарканде, Бухаре и Хиве. Уверены, что выборы Президента Узбекистана пройдут в полном соответствии с законом. Создание условий для больных и престарелых, которые не смогут прийти на участки, чтобы они проголосовали на дому, образование участков в представительствах Узбекистана за рубежом позволит каждому гражданину воспользоваться своим правом голоса.