Narimon Umarovning Qoraqalpog‘iston Respublikasi saylovchilari bilan uchrashuvi
O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Narimon Umarov 21-noyabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi saylovchilari bilan uchrashdi.
Videokonferensiya shaklida tashkil etilgan uchrashuvni O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi kengashi raisi Ye.Qunnazarov ochdi. Prezidentlikka nomzodning ishonchli vakili R.O‘tarboyev yig‘ilganlarni nomzodning tarjimai holi bilan tanishtirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Narimon Umarov o‘z saylovoldi dasturi yuzasidan nutq so‘zladi.
Mamlakatimizning barcha hududlarida bo‘lgani kabi mustaqillik yillarida Qoraqalpog‘iston Respublikasi iqtisodiyoti ham izchil rivojlanib, aholi farovonligi yuksalib bormoqda. Ayniqsa, Qo‘ng‘irot soda zavodi va Ustyurt gaz-kimyo majmuasi nafaqat mintaqamiz, balki jahonda ham yirik sanoat korxonalari sifatida mamlakatimiz iqtisodiy taraqqiyotida muhim ahamiyat kasb etadi.
Nomzodning dasturida demokratik ijtimoiy davlat va adolatli fuqarolik jamiyati qurish, innovatsion iqtisodiyotga o‘tish, kuchli ijtimoiy siyosat olib borish, xususan, aholini sifatli tibbiy xizmat, ta’lim va uy-joy bilan ta’minlash darajasini yanada oshirish kabi dolzarb vazifalarga alohida e’tibor qaratilgan.
Orol dengizining qurishi oqibatida hududda yuzaga kelgan ekologik halokatni bartaraf etishga qaratilgan loyiha va dasturlarni izchil davom ettirish, ekologik jihatdan toza texnologiyalar asosida jadal rivojlanishni ta’minlashga yo‘naltirilgan mutanosib iqtisodiy siyosat olib borishni qo‘llab-quvvatlash hamda sanoat korxonalari chiqindilarini qayta ishlash orqali atrof-muhit musaffoligini asrash masalalari ilgari surilgan.
Ekologiya masalalari ijtimoiy-iqtisodiy siyosatimizning ustuvor vazifalaridan biri bo‘lib, bu sohani kompleks rivojlantirish bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqish, tabiatning sanoat korxonalari tomonidan ifloslanishini kamaytirish, chang va zaharli moddalarni ko‘p yutuvchi o‘simlik va daraxtlar soni va turini ko‘paytirish, shaharlar va sanoat korxonalari atrofida yashil maydonlar barpo etish, saksovul va butazorlarni kengaytirish orqali atrof-muhit musaffoligini ta’minlashga qaratilgan aniq mexanizmlar ishlab chiqilishi zarurligi ta’kidlangan.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligiga qarashli 10-ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalar uchun ixtisoslashtirilgan davlat maktab-internati direktori N.Qaypbergenov, “Ekosan” xalqaro xayriya jamoat fondi Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy bo‘limi rahbari N.Mirzamuratov, Nukus davlat pedagogika instituti boshlang‘ich ta’lim fakulteti dekani U.Seytjanova, Shumanay tumanidagi “Oqjap” ovul fuqarolar yig‘ini raisi Q.Ubaydullayev va boshqalar nomzodning saylovoldi dasturi haqida fikr bildirib, saylovga tayyorgarlik jarayoni milliy qonunchiligimiz va umume’tirof etilgan xalqaro normalarga muvofiq o‘tayotganini ta’kidladi. Saylovchilarni 2016-yil 4-dekabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida faol ishtirok etishga chaqirdi.

Встреча Наримона Умарова с избирателями Республики Каракалпакстан
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат» Наримон Умаров 21 ноября встретился с избирателями Республики Каракалпакстан.
Встречу, прошедшую в формате видеоконференции, открыл председатель Каракалпакского совета Социал-демократической партии Узбекистана “Адолат” Е.Кунназаров. Доверенное лицо кандидата Р.Утарбоев ознакомил собравшихся с биографией кандидата.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Наримон Умаров выступил с речью о своей предвыборной программе.
В годы независимости наряду со всеми регионами нашей страны последовательно развивается и Республика Каракалпакстан. Повышается благосостояние жителей региона. Такие производственные объекты, как Кунградский содовый завод и Устюртский газохимический комплекс, которые входят в число крупнейших аналогичных промышленных предприятий не только региона, но и мира, вносят важный вклад в экономическое развитие страны.
Особое внимание в предвыборной программе кандидата уделено таким актуальным задачам, как построение демократического социального государства и справедливого гражданского общества, переход к инновационной экономике, осуществление сильной социальной политики, в частности, дальнейшее повышение уровня обеспечения населения качественными медицинскими услугами, образованием и жильем.
Кандидат выступает за последовательное продолжение проектов и программ, направленных на решение экологических проблем в регионе вследствие высыхания Арала, обеспечение устойчивого развития на основе экологичных технологий, а также чистой экологической среды путем переработки промышленных отходов.
Проблемы экологии являются одними из приоритетных в осуществляемой государством социально-экономической политике, поэтому кандидатом предлагается разработать и реализовать специальную программу по комплексному развитию этой сферы, где будут намечены четкие механизмы обеспечения защиты окружающей среды путем уменьшения выбросов промышленных предприятий, расширения территорий зеленых насаждений, создания зеленых зон в пригородах и на прилегающих к промышленным предприятиям территориях.
Директор специализированной государственной школы-интерната для незрячих и слабовидящих детей №10 при Министерстве народного образования Республики Каракалпакстан Н.Кайпбергенов, руководитель Каракалпакского регионального отделения международного благотворительного общественного фонда “Экосан” Н.Мирзамуратов, декан факультета начального образования Нукусского государственного педагогического института У.Сейтжанова, председатель схода граждан аула “Окжап” Шуманайского района К.Убайдуллаев и другие высказали свои мнения по предвыборной программе и отметили, что подготовка к выборам в нашей стране проходит в полном соответствии с национальным законодательством и общепризнанными международными нормами. Выступившие призвали избирателей принять активное участие в предстоящих 4 декабря 2016 года выборах Президента Республики Узбекистан.