Markaziy saylov komissiyasida uchrashuv
Shu yil 21-noyabr kuni Markaziy saylov komissiyasida Qozog‘iston Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va Muxtor elchisi Ye.Utembayev bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Markaziy saylov komissiyasi Raisi M.Abdusalomov elchini Markaziy saylov komissiyasi, okrug va uchastka saylov komissiyalari tomonidan shu yil 4-dekabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha asosiy tadbirlar dasturi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar, mamlakatimiz saylov qonunchiligi va amaliyotini yanada takomillashtirish maqsadida qonunchilikka kiritilgan so‘nggi o‘zgartish va qo‘shimchalar bilan bilan tanishtirdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi saylov jarayoni ochiqligi va oshkoraligini ta’minlash maqsadida avvalgi saylovlarda bo‘lgani kabi xalqaro tashkilotlar, xorijiy davlatlar, shu jumladan, Qozog‘iston Respublikasidan kuzatuvchilarni taklif etgani ta’kidlandi.
Muloqot chog‘ida ikki mamlakat saylov organlari o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Qayd etilganidek, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi vakillari Qozog‘iston Respublikasidagi parlament va prezident saylovlarida MDH hamda ShHT kuzatuvchilar missiyalari tarkibida bir necha marta ishtirok etgan. O‘z navbatida, Qozog‘iston Markaziy saylov komissiyasi, fuqarolik jamiyati institutlari, ommaviy axborot vositalari vakillari mamlakatimizdagi saylovlarni kuzatishda muntazam qatnashib keladi.

21 ноября текущего года состоялась встреча председателя Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломова с Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Казахстан в нашей стране Е.Утембаевым.
Председатель ЦИК ознакомил посла с работой, проводимой Центральной, окружными и участковыми избирательными комиссиями в рамках реализации Программы основных мероприятий по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан, которые состоятся 4 декабря текущего года, с внесенными в законодательство изменениями и дополнениями, направленными на дальнейшее совершенствование избирательного законодательства и практики.
В ходе встречи подчеркивалось, что в целях обеспечения гласности и открытости избирательного процесса, как и на прежних выборах, Центральная избирательная комиссия Республики Узбекистан пригласила наблюдателей от международных организаций и иностранных государств, в том числе из Республики Казахстан.
Особое внимание уделено последовательному развитию сотрудничества избирательных органов двух стран. Отмечалось, что представители ЦИК Узбекистана неоднократно принимали участие в парламентских и президентских выборах в Республике Казахстан в составе Миссии наблюдателей от СНГ и ШОС. В свою очередь представители Центризбиркома Казахстана, институтов гражданского общества, средств массовой информации регулярно наблюдают за выборами в нашей стране.