Hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasida O‘zbekiston va Buyuk Britaniya ishbilarmonlar doiralari vakillarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
O‘zaro savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan tadbirda ikki mamlakatning tashqi iqtisodiy aloqalar, savdo, sarmoya, neft-gaz, kimyo, oziq-ovqat sanoati, farmatsevtika, qurilish materiallari ishlab chiqarish, avtomobilsozlik, logistika kabi sohalar uchun mas’ul vazirlik va idoralari, firma va kompaniyalari vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi A.Shayxov, Savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston – Buyuk Britaniya kengashi hamraisi B.Hey mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik ko‘plab sohalarda izchil rivoj topib borayotganini ta’kidladi. Ikki mamlakat o‘rtasidagi aloqalar, ayniqsa, ta’lim, farmatsevtika va moliya sohalarida faollashmoqda.
Anjumanda Buyuk Britaniyaning «British school of Tashkent», «Cambridge international examinations», «GSK», «Industrial power group/Mayphil/Quantum ES Ltd», «ITE Uzbekistan», «Worley Parsons Uzbekistan Engineering», «Thomson Reuters» kabi o‘ttizdan ortiq kompaniyasi vakillari O‘zbekiston tadbirkorlari bilan savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish, o‘zaro manfaatli loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirishdan manfaatdor ekanini bildirdi. Tovar ayirboshlash hajmini oshirish, qo‘shma korxonalar safini kengaytirish va birgalikda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar turini ko‘paytirish masalalari muhokama qilindi.

2016-11-18 | Экономика
В Торгово-промышленной палате Узбекистана состоялась встреча представителей деловых кругов Узбекистана и Великобритании.
В мероприятии, посвященном вопросам развития двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, приняли участие представители министерств и ведомств, фирм и компаний двух стран, действующих в области внешнеэкономических связей, торговли, инвестиций, в отраслях нефтегазовой и геологии, химической и пищевой промышленности, фармацевтики, производства строительных материалов, автомобилестроения и логистики.
Председатель Торгово-промышленной палаты А.Шайхов, сопредседатель Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности Б.Хэй и другие отметили, что сотрудничество между Узбекистаном и Великобританией последовательно развивается по многим направлениям. Активизируются двусторонние связи в образовании, фармацевтике и финансовой сфере.
На мероприятии представители более 30 британских компаний, в том числе “British school of Tashkent”, “Cambridge international examinations”, “GSK”, “Industrial power group/Mayphil/Quantum ES Ltd”, “ITE Uzbekistan”, “Worley Parsons Uzbekistan Engineering”, “Thomson Reuters”, выразили заинтересованность в расширении торгово-экономического, инвестиционного сотрудничества с Узбекистаном, совместной разработке и реализации взаимовыгодных проектов. Рассмотрены вопросы увеличения объема взаимного товарооборота, создания новых совместных предприятий и расширения ассортимента их продукции.