MDH missiyasi kuzatuvchilari o‘z faoliyatini boshladi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi taklifiga binoan MDH kuzatuvchilari missiyasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish jarayonini kuzatishda ishtirok etadi.
Markaziy saylov komissiyasida MDH Ijroiya qo‘mitasi bo‘lim boshlig‘i Yevgeniy Sloboda boshchiligidagi kuzatuvchilar missiyasi a’zolari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Markaziy saylov komissiyasi Raisi M.Abdusalomov mehmonlarni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi kampaniyasining borishi bilan tanishtirdi. Uchrashuvda alohida ta’kidlanganidek, saylov kampaniyasi O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi, saylov to‘g‘risidagi qonunlar va Markaziy saylov komissiyasi tomonidan qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha asosiy tadbirlar dasturiga to‘la muvofiq holda, ochiqlik va oshkoralik sharoitida o‘tmoqda.
MDH missiyasining uzoq muddatli kuzatuvchilari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarning saylovoldi tashviqoti jarayoni bilan ham tanishtirildi. Nomzodlarga saylovoldi tashviqotini olib borishda ommaviy axborot vositalaridan foydalanishda keng va teng imkoniyatlar yaratilgani qayd etildi.
Uchrashuvda MDH kuzatuvchilari faoliyatini muvofiqlashtirish uchun Toshkent shahrida Missiya shtabi faoliyat ko‘rsatishi va kuzatuvni tashkil etish bilan bog‘liq zarur tadbirlarni o‘tkazishi ta’kidlandi. Saylov jarayoni qanday borayotgani to‘g‘risida materiallar to‘plash va ularni tahlil qilish, saylov qonunchiligini huquqiy ekspertizadan o‘tkazish, tele-va radiokanallardagi axborot dasturlari va ko‘rsatuvlarni, shuningdek, bosma ommaviy axborot vositalarini monitoring qilish, nomzodlarning saylovoldi shtablarida uchrashuvlar o‘tkazish Missiya shtabining asosiy vazifalari hisoblanadi.
Ilgari xabar berilganidek, Markaziy saylov komissiyasi shu paytga qadar Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Butunjahon saylov organlari assotsiatsiyasi va Islom hamkorlik tashkiloti missiyalarining 90 dan ziyod kuzatuvchilarini akkreditatsiyadan o‘tkazdi.

Миссия наблюдателей от СНГ начала свою работу
По приглашению Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Миссия наблюдателей от СНГ примет участие в наблюдении за ходом подготовки и проведения выборов Президента Республики Узбекистан.
В Центризбиркоме состоялась встреча с членами Миссии наблюдателей от СНГ во главе с начальником отдела Исполкома СНГ Евгением Слобода. Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан М.Абдусаломов ознакомил гостей с ходом избирательной кампании по выборам Президента Республики Узбекистан. В ходе встречи особо отмечалось, что вся избирательная кампания проходит в условиях открытости и гласности в полном соответствии с Конституцией Республики Узбекистан, законами о выборах и принятой Центризбиркомом Программой основных мероприятий по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан.
Долгосрочные наблюдатели Миссии от СНГ были также ознакомлены с ходом предвыборной агитации кандидатов в Президенты Республики Узбекистан. Подчеркивалось, что кандидатам созданы широкие и равные возможности для использования средств массовой информации при проведении предвыборной агитации.
В ходе мероприятия подчеркивалось, что для координации деятельности наблюдателей от СНГ в Ташкенте будет функционировать Штаб Миссии, который проведет необходимые мероприятия, связанные с организацией наблюдения. Задачами Штаба Миссии является сбор и анализ материалов о ходе избирательного процесса, правовая экспертиза избирательного законодательства и мониторинг информационных программ и передач теле - и радиоканалов, а также печатных СМИ, проведение встреч в предвыборных штабах кандидатов.
Как ранее сообщалось, Центризбирком уже аккредитовал более 90 наблюдателей от миссий Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Содружества Независимых Государств, Шанхайской организации сотрудничества, Всемирной ассоциации избирательных органов и Организации исламского сотрудничества.