Hotamjon Ketmonovning Farg‘ona viloyati saylovchilari bilan uchrashuvi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarning saylovchilar bilan uchrashuvlari davom etmoqda. O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Hotamjon Ketmonov 5-noyabr kuni Farg‘ona viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Videokonferensiya shaklida o‘tkazilgan uchrashuvni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati A.Qirg‘izboyev ochdi. Prezidentlikka nomzodning ishonchli vakili D.Mamajonova yig‘ilganlarni nomzodning tarjimai holi bilan tanishtirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Hotamjon Ketmonov o‘z saylovoldi dasturi yuzasidan nutq so‘zladi.
Nomzod o‘z saylovoldi dasturida milliy manfaatlarga sodiqlik, mustaqilligimizni, yurtimiz tinchligini yanada mustahkamlash, xalq farovonligini yuksaltirish, fuqarolararo va millatlararo hamjihatlik, ijtimoiy barqarorlikni saqlash orqali O‘zbekistonning bosh strategik maqsadi – rivojlangan demokratik davlatlar qatoridan joy olishdek ezgu maqsadlar mujassam ekanini ta’kidladi.
Dasturda partiyaning g‘oya va dasturiy maqsadlariga, xususan, muxolif fraksiya sifatida ilgari surilgan g‘oyalarga asoslanishi, eng kam iste’mol xarajatlari (iste’mol savatchasi) standartlarini belgilashning asoslangan va zamonaviy mexanizmlarini ishlab chiqish hamda joriy qilish, aholiga kommunal xizmatlar ko‘rsatish tariflarining davlat tomonidan tartibga solinishini takomillashtirish orqali kommunal xizmatlar narxini maqbullashtirish, aholi bandligini ta’minlashning yangi va zamonaviy usullarini joriy etish dasturining so‘zsiz bajarilishi ustidan parlament nazoratini kuchaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratilgan.
Iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda byudjet mablag‘lari, ayniqsa, ijtimoiy sohaga yo‘naltiriladigan mablag‘larning maqsadli ravishda sarflanishi ustidan qat’iy nazoratni kuchaytirish, davlatning o‘sib borayotgan iqtisodiy imkoniyatlaridan aholining barcha qatlamlari, avvalo, kam ta’minlangan qatlamining turmush darajasini yanada yaxshilash, zamonaviy texnika va texnologiyalardan foydalanish asosida xo‘jalik yurituvchi subyektlar tomonidan ishlab chiqarilayotgan tovarlar va xizmatlar sifatini oshirish, tannarxni pasaytirish, shuningdek, ularning eksport imkoniyatlarini kengaytiruvchi va aholining xarid qobiliyatini oshirishga xizmat qiluvchi raqobat muhitini shakllantirish masalalariga e’tiborni kuchaytirish zarurligi taklif etilgan.
Rishton tumanidagi "Miskin" mahalla fuqarolar yig‘ini raisi D.Nazirova, xalq deputatlari Farg‘ona shahar Kengashi deputati D.Omonov, O‘zbekiston XDP viloyat kengashining "Istiqbol” yoshlar qanoti sektori mudiri A.Hakimov va boshqalar nomzodning saylovoldi dasturi haqida fikr bildirib, saylovga tayyorgarlik jarayonlari milliy qonunchiligimiz va umume’tirof etilgan xalqaro normalarga muvofiq o‘tayotganini ta’kidladi. Saylovchilarni 2016-yil 4-dekabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida faol ishtirok etishga chaqirdi.

Встреча Хатамжона Кетмонова с избирателями Ферганской области
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Народно-демократической партии Узбекистана Хатамжон Кетмонов 5 ноября встретился с избирателями Ферганской области.
Встречу, прошедшую в формате видеоконференции, открыл депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан А.Киргизбоев. Доверенное лицо кандидата в Президенты Д.Мамажонова ознакомила собравшихся с биографией кандидата.
Он отметил, что предвыборная программа предусматривает достижение таких благородных целей, обеспечивающих решение главной стратегической задачи – вхождение Узбекистана в ряд развитых демократических государств, как приверженность национальным интересам, дальнейшее укрепление независимости и мирной жизни нашей страны, повышение благополучия народа, сохранение межнационального согласия, социальной стабильности.
Особое внимание в программе, базирующейся на идеях и программных целях партии, в частности, на приоритетах, выдвинутых ее фракцией в качестве оппозиционной, уделяется вопросам разработки и внедрения обоснованных и современных механизмов определения критериев минимальной потребительской корзины, оптимизации стоимости коммунальных услуг путем совершенствования государственного регулирования тарифов на оказание коммунальных услуг населению, внедрения совершенно новых и современных методов организации занятости населения, усиления парламентского контроля за безусловным выполнением программы создания рабочих мест.
Кандидатом предлагается усилить строгий контроль за целевым расходованием бюджетных средств, особенно направляемых на социальную сферу, использовать возрастающие экономические возможности государства на повышение уровня жизни всех слоев населения, прежде всего малообеспеченных, уделять внимание вопросам формирования конкурентной среды, которая способствует повышению качества и снижению себестоимости производимых хозяйствующими субъектами товаров и услуг на основе использования современной техники и технологий, расширения экспортных возможностей, роста покупательской способности населения.
Председатель схода граждан махалли “Мискин” Риштанского района Д.Назирова, депутат Ферганского городского Кенгаша народных депутатов Д.Омонов, заведующий сектором молодежного крыла “Истикбол” областного совета Народно-демократической партии Узбекистана А.Хакимов и другие высказали свои мнения по предвыборной программе кандидата. Отметив, что процессы подготовки к выборам проходят в полном соответствии с национальным законодательством и общепризнанными международными нормами, выступившие призвали избирателей активно участвовать в предстоящих 4 декабря 2016 года выборах Президента Республики Узбекистан.