Bandlik masalasi muhokama etildi
Nukusda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Mehnat va ijtimoiy masalalar qo‘mitasining kengaytirilgan ko‘chma majlisi bo‘lib o‘tdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Mehnat va ijtimoiy masalalar qo‘mitasi a’zolari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi deputatlari, tegishli vazirlik va idoralar, jamoat tashkilotlari, aholi bandligiga ko‘maklashuvchi markazlar rahbarlari, shahar va tuman hokimlari o‘rinbosarlari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etgan yig‘ilishda 2016-yilda ish o‘rinlari tashkil etish va aholi bandligini ta’minlash dasturi parametrlarining Qoraqalpog‘iston Respublikasida bajarilishini o‘rganish yakunlari muhokama etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Mehnat va ijtimoiy masalalar qo‘mitasi raisi Yo.Umarov va boshqalar mamlakatimizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, yangi ish o‘rinlari yaratish orqali aholi bandligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan izchil ishlar yuksak samaralar berayotganini ta’kidladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasida joriy yilda 49 ming 863 ish o‘rni tashkil etish rejalashtirilgan bo‘lib, yanvar-sentabr oylarida 38 ming 658 yangi ish o‘rni yaratildi. Yangi ish o‘rinlarining 83,8 foizi qishloq joylarida tashkil etilib, ularning 24,3 foizi xotin-qizlar uchun mo‘ljallangan.
Hisobot davrida yangi ish o‘rinlari yaratish yuzasidan ko‘zda tutilgan reja sanoatda 102,7, xizmat ko‘rsatishda 101,5, qishloq xo‘jaligida 101,2, qurilishda 103,8, to‘xtab qolgan korxonalar faoliyatini qayta tiklash hisobidan 103,6, tijorat banklari tomonidan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlariga kreditlar ajratilishi hisobidan 101,6, dehqon va fermer xo‘jaliklarini rivojlantirish bo‘yicha 100,4 foizga bajarildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘yicha 2015-2016 o‘quv yilida 23 ming 747 nafar kollej bitiruvchisi bilan to‘rt tomonlama tuzilgan shartnoma asosida ularni o‘quv-ishlab chiqarish amaliyotini o‘tagan korxona va tashkilotlarga ishga joylashtirish ko‘zda tutilgan. Yig‘ilishda ushbu masala ijrosiga alohida e’tibor qaratildi.
Samarali natijalar bilan bir qatorda bandlik dasturiga muvofiq Nukus shahri, Beruniy, Xo‘jayli va Chimboy tumanlarida yo‘l qo‘yilayotgan ayrim kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi Q.Sariyev so‘zga chiqdi.
Shu kuni qo‘mita tomonidan Berdaq nomidagi qoraqalpoq davlat universitetida O‘zbekiston Respublikasining “Mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risida”gi qonuni yangi tahriri targ‘ibotiga bag‘ishlangan tadbir ham o‘tkazildi.

Обсужден вопрос занятости
В Нукусе состоялось расширенное выездное заседание Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по труду и социальным вопросам.
На заседании, в котором приняли участие члены Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по труду и социальным вопросам, депутаты Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, руководители соответствующих министерств и ведомств, общественных организаций, центров содействия занятости населения, заместители хокимов районов и городов, работники средств массовой информации, обсуждались итоги изучения выполнения в Республике Каракалпакстан параметров Программы организации рабочих мест и обеспечения занятости населения на 2016 год.
Председатель Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по труду и социальным вопросам Ё.Умаров и другие отметили результативность проводимой работы по социально-экономическому развитию страны, обеспечению занятости населения путем создания новых рабочих мест.
В Республике Каракалпакстан на текущий год было намечено создание 49 тысяч 863 рабочих мест, в январе-сентябре организовано 38 тысяч 658 новых рабочих мест. 83,8 процента новых рабочих мест появились в сельской местности, из них 24,3 процента предусмотрены для женщин.
За отчетный период план создания новых рабочих мест выполнен в промышленности - на 102,7, сфере услуг - 101,5, сельском хозяйстве - 101,2, строительстве - 103,8, за счет восстановления бездействующих предприятий - 103,6, за счет выделения коммерческими банками кредитов субъектам малого бизнеса и частного предпринимательства - 101,6, в сфере развития дехканских и фермерских хозяйств - на 100,4 процента.
По Республике Каракалпакстан в 2015-2016 учебном году на основе четырехсторонних договоров, составленных с 23 тысячами 747 выпускниками колледжей, было запланировано их трудоустройство на предприятиях и в организациях, в которых они проходили учебно-производственную практику. На заседании особое внимание было уделено выполнению этой задачи.
Наряду с обсуждением достигнутых позитивных результатов были даны указания по устранению недостатков в выполнении программы занятости, допущенных в городе Нукусе, Берунийском, Ходжейлийском и Чимбайском районах.
На мероприятии выступил председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан К.Сариев.
В этот же день в Каракалпакском государственном университете имени Бердаха Комитетом по труду и социальным вопросам также было организовано мероприятие, посвященное разъяснению Закона Республики Узбекистан “Об охране труда” в новой редакции.