Komissiya a’zolari uchun seminar-treninglar
Surxondaryo viloyatida uchastka saylov komissiyalari a’zolarining huquqiy bilimini oshirish, komissiyalar faoliyatini samarali tashkil etish masalalariga bag‘ishlangan seminar-treninglar o‘tkazilmoqda.
Termiz shahridagi 243-saylov uchastkasida bo‘lib o‘tgan shunday tadbirda 9-Surxondaryo okrug saylov komissiyasi raisi A.Ahmedov, Markaziy saylov komissiyasi eksperti, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi kafedra mudiri G.Malikova va boshqalar mamlakatimizda xalqaro demokratik me’yorlarga mos mustahkam milliy saylov tizimi yaratilganini alohida ta’kidladi. Ayni paytda joylarda tashkil etilgan uchastka saylov komissiyalarining adolat va demokratik tamoyillar asosida faoliyat yuritayotgani buning yorqin tasdig‘idir.
Seminar-treningda tajribali ekspertlar uchastka saylov komissiyalarida hujjat yuritish, saylov uchastkalarini jihozlash, saylovchilar ro‘yxatini tuzish va unga o‘zgartishlar kiritish, muddatidan oldin ovoz berish hamda saylov kuni ovoz berishni tashkil etish, saylovchilar o‘rtasida saylov qonunchiligini targ‘ib qilish singari muhim vazifalar bo‘yicha tushunchalar berdi. Uchastka saylov komissiyalari a’zolarining huquq va vakolatlari, kuzatuvchilar institutining ahamiyati, ommaviy axborot vositalarining saylov jarayoni oshkoraligini ta’minlashdagi roli kabi jarayonlarga e’tibor qaratildi.
– Qiziqarli o‘tgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini uyushqoqlik bilan o‘tkazish yuzasidan bilim va ko‘nikmamizni yanada mustahkamladik, – deydi Termiz shahridagi 243-uchastka saylov komissiyasi raisi Muxtor Norqulov. – Uchastkalarda saylovchilar uchun barcha zarur qulayliklarni yaratish, ona va bola, tibbiyot xonalarini jihozlash bo‘yicha berilgan tavsiyalar ham ayni muddao bo‘ldi.

Семинары-тренинги для членов комиссий
В Сурхандарьинской области проводятся семинары-тренинги, посвященные повышению правовой грамотности членов участковых избирательных комиссий и эффективной организации работы комиссий.
На мероприятии, состоявшемся на 243-м избирательном участке города Термеза, председатель 9-й Сурхандарьинской окружной избирательной комиссии А.Ахмедов, эксперт Центральной избирательной комиссии, заведующая кафедрой Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан Г.Маликова и другие отметили, что в нашей стране создана национальная избирательная система, соответствующая международным демократическим нормам. Подтверждением является деятельность образованных на местах участковых избирательных комиссий на основе принципов свободы и демократии.
На семинаре-тренинге опытные эксперты дали рекомендации по вопросам делопроизводства в участковых избирательных комиссиях, оборудования избирательных участков, составлению и внесению изменений в списки избирателей, организации досрочного голосования и голосования в день выборов, пропаганды среди избирателей избирательного законодательства. Было уделено внимание правам и полномочиям членов участковых избирательных комиссий, значению института наблюдателей, роли средств массовой информации в обеспечении открытости и гласности избирательного процесса.
– На мероприятии закрепили знания и навыки по проведению выборов Президента Республики Узбекистан, - говорит председатель 243-й участковой избирательной комиссии города Термеза Мухтор Норкулов. – Уместны были и рекомендации по созданию на участках условий для избирателей, оборудованию комнаты матери ребенка, медицинского кабинета.