O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi: hamkorlikning istiqboldagi bosqichlari
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida «O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi» parlament hamkorligi qo‘mitasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
«O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi» parlament hamkorligi qo‘mitasi 1999-yilda O‘zbekiston Respublikasi va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi Kelishuvga muvofiq tashkil etilgan bo‘lib, parlamentarizm sohasidagi ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash maqsadida faoliyat olib boradi. Parlament hamkorligi qo‘mitasi faoliyati orqali parlament deputatlari sherik mamlakatlarda o‘tkazilayotgan eng muhim ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy tadbirlar haqida xabardor qilinmoqda, turli xalqaro va boshqa tadbirlarni o‘tkazishga yordam ko‘rsatilmoqda.
Qo‘mita majlisida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarni, xususan, ijtimoiy-iqtisodiy, investitsiya, moliya va huquq sohalaridagi, shuningdek, inson huquqlarini himoya qilish borasidagi munosabatlarni yanada faollashtirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Bundan tashqari, taraflar mintaqaviy va xalqaro xavfsizlikka bo‘lgan tahdidlarga qarshi kurashish, mintaqaning barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini ta’minlash yuzasidan amaliy muloqot va hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga doir chora-tadbirlarni muhokama qildilar.
Majlis ishtirokchilari O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi hamkorligi izchil rivojlanayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Ushbu hamkorlik tomonlarning jamiyat hayotining turli jabhalaridagi muloqotini chuqurlashtirishdan o‘zaro manfaatdorligiga asoslangan.
Qo‘mita majlisida so‘zga chiqqanlar O‘zbekiston Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tomonidan belgilangan demokratik islohotlar yo‘liga, o‘zining xalqaro majburiyatlariga sodiq qolayotganligi muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. Davlat boshqaruvi tizimi yetukligi va barqarorligining yuqori darajasi, demokratik jarayonlar va institutlarning rivojlanganligi xalqaro maydonda mamlakatimiz nufuzining yanada oshishiga asos bo‘lmoqda.
Majlisda demokratik huquqiy davlatni barpo etish, kuchli fuqarolik jamiyatini rivojlantirish yuzasidan O‘zbekistonda olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar to‘g‘risida batafsil axborot taqdim etildi. Xususan, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning jadal rivojlanishini bundan buyon ham ta’minlash, xususiy mulkni muhofaza qilish va uning daxlsizligini kafolatlashning huquqiy mexanizmlarini mustahkamlash, shuningdek, sud-huquq tizimini isloh qilish, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli muhofaza qilishni kuchaytirishga yo‘naltirilgan chora-tadbirlarga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv ishtirokchilari O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining demokratik jarayonlarni amalga oshirish va jamiyatni rivojlantirish borasidagi roli oshib borayotganligini alohida ta’kidlab o‘tdi. Bunga parlament faoliyatini tartibga soluvchi huquqiy mexanizmlarni takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar ko‘maklashmoqda. Xususan, qonun chiqaruvchi hokimiyat yuqori organining qabul qilinayotgan qonunlar ijrosini ta’minlash borasidagi rolini oshirishga, elektoratning xalq saylagan vakillarga bo‘lgan ishonchini mustahkamlashga xizmat qiluvchi joriy yilda qabul qilingan «Parlament nazorati to‘g‘risida»gi qonunning ahamiyati qayd etib o‘tildi.
Shu yil 4-dekabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi doirasidagi tadbirlarni muhokama qilish chog‘ida O‘zbekistonda ochiq va adolatli demokratik saylovni o‘tkazish uchun barcha zarur shart-sharoit yaratilganligi, saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishning borishini monitoring qilishga xalqaro kuzatuvchilar keng jalb qilingani ta’kidlandi.
Evropa parlamenti a’zolari O‘zbekistonda jamiyat hayotining turli jabhalarida olib borilayotgan islohotlar natijalariga yuqori baho berdi. Evroparlament deputatlari o‘z chiqishlarida Markaziy Osiyo mintaqasida barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash masalalari yuzasidan, jumladan, terrorizm, ekstremizm va giyohvandlik moddalarining noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish masalalarida O‘zbekiston pozitsiyasini qo‘llab-quvvatlashini alohida ta’kidlab o‘tdi. O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi tarkibiga kiruvchi mamlakatlar o‘rtasida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va ilmiy-texnikaviy hamkorlikni yanada rivojlantirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdi.
Umuman, «O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi» parlament hamkorligi qo‘mitasining majlisi amaliy va ishchanlik muhitida o‘tdi. Majlis natijalariga ko‘ra parlament hamkorligini yanada faollashtirish, 2014-2020-yillarda indikativ ko‘maklashish dasturini amalga oshirish, O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirish, parlament a’zolarining tajriba almashinuviga doir xalqaro konferensiyalar, treninglar, seminarlar va boshqa tadbirlarni birgalikda o‘tkazish yuzasidan qaror qabul qilindi.
Iveta Grigule, Yevroparlamentning Markaziy Osiyo mamlakatlari va Mongoliya bilan aloqalar bo‘yicha delegatsiyasi raisi (Latviya):
– Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidentining vafoti munosabati bilan O‘zbekiston xalqiga chuqur hamdardlik bildiramiz. Islom Karimov o‘zining butun kuch-g‘ayratini va tafakkurini O‘zbekistonni har tomonlama rivojlantirishga, uning mustaqilligini mustahkamlashga bag‘ishladi.
Evropaparlament va O‘zbekiston hamkorligi so‘nggi yillarda yanada rivoj topmoqda. Yevropa Ittifoqi va Yevropaparlamentning O‘zbekistonga nisbatan munosabati doimo iliq hamda do‘stona bo‘lib kelgan. O‘tgan yillar davomida barcha sohalar bo‘yicha, jumladan, ta’lim, ijtimoiy soha, mintaqaviy taraqqiyot, qishloq xo‘jaligida ko‘plab loyihalar amalga oshirildi. Bular bizning yaqin kelajakdagi sherikligimizning ham ustuvor yo‘nalishlari bo‘lib qoladi. Yevropa Ittifoqi bundan keyin ham mamlakatingizni qo‘llab-quvvatlayveradi.
Evropa Ittifoqiga a’zo mamlakatlar va O‘zbekiston o‘zaro hamkorlik doirasida bizni birlashtiradigan ijobiy tajribaga e’tiborni kuchaytirmoqda. Chunki hamkorligimiz umumiy qadriyatlarimiz va maqsadlarimizga asoslangan. Maqsadlarimiz O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi xalqlarining farovon turmush kechirishiga qaratilgandir.
Xerbert Dorfman, delegatsiya a’zosi (Italiya):
– Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari, jumladan, O‘zbekiston bilan hamkorlikni mustahkamlash Yevropa Ittifoqi uchun ustuvor yo‘nalish hisoblanadi. Bu 2014-2020-yillarda mintaqani rivojlantirishga ko‘maklashish bo‘yicha indikativ dasturimizda ham o‘z ifodasini topgan. Unda, xususan, Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan moliya sohasidagi hamkorlik hajmini bir milliard yevroga oshirish nazarda tutilgan. Biz majlis chog‘ida O‘zbekiston yengil sanoatini rivojlantirish istiqbollarini ham muhokama qildik. Mamlakatingizda nafaqat yuqori sifatli paxta yetishtiriladi, balki uni qayta ishlashni amalga oshirish imkonini beruvchi zamonaviy to‘qimachilik sanoati ham mavjudligi e’tiborga molik. Shuningdek, O‘zbekiston ko‘hna va boy tarixga ega go‘zal mamlakatdir. Buyuk ipak yo‘li O‘zbekistonni Yevropa mintaqasi bilan bog‘laydi. Shu ma’noda sayyohlik salohiyatini yanada rivojlantirish, uning infratuzilmasini mustahkamlash borasidagi hamkorlikni rivojlantirishimiz zarur.
Brando Bonifey, delegatsiya a’zosi (Italiya):
– Bugungi yig‘ilish dolzarb masalalarni muhokama qilish, tajriba almashish uchun qulay imkoniyat bo‘ldi. Biznes tuzilmalar bilan yangi aloqalar o‘rnatish, iqtisodiyot sohasidagi hamkorlikni faollashtirish O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi hamkorligining ustuvor yo‘nalishlari bo‘lishi kerak.
Mark Tarabella, delegatsiya a’zosi (Belgiya):
– O‘zbekiston izchil iqtisodiy islohotlarni amalga oshirmoqda va xalqaro kooperatsiya uchun o‘z bozorini ochmoqda. Bu kichik biznes hamda xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishga ko‘maklashmoqda. Bu yerda ishbilarmonlarning tashabbuslarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan mustahkam huquqiy baza barpo etilgan. Bundan tashqari, mamlakatingizda hukm surayotgan barqaror vaziyat ham xorij investitsiyalarini jalb etishda muhim ahamiyatga ega.
Shunisi diqqatga sazovorki, O‘zbekiston parlamentida Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil institutini tashkil etish masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Mazkur institut qonunchilik darajasida va xalqaro amaliyotga to‘liq muvofiq holda barpo etiladi.

Узбекистан-ЕС: дальнейшие этапы сотрудничества
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялось заседание Комитета парламентского сотрудничества «Узбекистан – Европейский Союз».
Комитет парламентского сотрудничества «Узбекистан – Европейский Союз» создан в 1999 году в соответствии с Соглашением о партнерстве и сотрудничестве между Республикой Узбекистан и ЕС и действует в целях укрепления двусторонних связей в сфере парламентаризма. Посредством деятельности Комитета парламентского сотрудничества осуществляется информирование депутатов парламента о проводимых в странах партнерства важнейших социально-экономических и общественно-политических мероприятиях, оказывается содействие в проведении различных международных мероприятий.
На заседании Комитета обсуждены актуальные вопросы дальнейшей активизации отношений между Узбекистаном и ЕС, в частности, в социально-экономической, инвестиционной, финансовой и правовой сферах, а также в области защиты прав человека. Кроме того, стороны обсудили меры по выстраиванию конструктивного диалога и партнерства в деле противостояния угрозам региональной и международной безопасности, обеспечении устойчивого социально-экономического развития региона.
Участники заседания с удовлетворением отметили активно развивающееся сотрудничество Узбекистана с Европейским Союзом, в том числе и в области парламентаризма. Данное сотрудничество основано на взаимной заинтересованности сторон в углублении диалога и развитии практического взаимодействия в различных сферах общественной жизни.
Выступившие на заседании Комитета отметили важную роль того, что Узбекистан остается верным демократическим реформам, определенным Первым Президентом нашей страны Исламом Каримовым, своим международным обязательствам. Высокий уровень зрелости и устойчивости системы государственного управления, развития демократических процессов и институтов стал основой дальнейшего роста авторитета нашей страны на международной арене.
Узбекской стороной представлена подробная информация о проводимых в Узбекистане широкомасштабных реформах по построению демократического правового государства, формированию сильного гражданского общества. В частности, особое внимание уделено мерам, направленным на дальнейшее обеспечение ускоренного развития малого бизнеса и частного предпринимательства, укрепление правовых механизмов защиты и гарантий неприкосновенности частной собственности, а также реформирование судебно-правовой системы, усиление надежной защиты прав и свобод граждан.
Участники встречи особо отметили возрастающую роль Олий Мажлиса Республики Узбекистан в реализации демократических процессов и развитии общества. Этому служат реализуемые меры по совершенствованию правовых механизмов, регулирующих деятельность парламента. В частности, подчеркивалось значение принятого в этом году Закона «О парламентском контроле», который служит повышению роли высшего органа законодательной власти в обеспечении исполнения принимаемых законов, укреплению доверия электората к избранникам народа.
В ходе обсуждения мероприятий в рамках предстоящих 4 декабря текущего года выборов Президента Республики Узбекистан отмечалось, что в нашей стране созданы все необходимые условия для проведения открытых и справедливых демократических выборов. Были даны положительные оценки работы по активному привлечению международных наблюдателей к мониторингу хода подготовки и проведения выборов.
Европейские парламентарии дали высокую оценку результатам проводимых в Узбекистане реформ в различных сферах жизни общества. Депутаты Европарламента особо отметили поддержку позиции Узбекистана по вопросам обеспечения стабильности и безопасности в Центральноазиатском регионе, в том числе в вопросах борьбы с терроризмом, экстремизмом и незаконным оборотом наркотиков. Была высказана заинтересованность в дальнейшем развитии торгово-экономического, инвестиционного и научно-технического сотрудничества между Узбекистаном и странами Евросоюза.
В целом заседание Комитета парламентского сотрудничества «Узбекистан-Европейский Союз» прошло в конструктивной и деловой атмосфере. По результатам заседания принято решение о дальнейшей активизации межпарламентского сотрудничества, реализации Индикативной программы содействия на 2014–2020 годы, расширении торгово-экономических связей между Узбекистаном и ЕС, совместном проведении международных конференций, тренингов, семинаров и других мероприятий по обмену опытом парламентариями.
Ивета Григуле, председатель Делегации Европарламента по связям со странами Центральной Азии и Монголией (Латвия):
- Пользуясь случаем, хотела бы выразить глубочайшее соболезнование народу вашей страны в связи с кончиной Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова, силы и думы которого были устремлены на всесторонне развитие государства, укрепление его независимости.
Говоря о сотрудничестве Европарламента и Узбекистана, могу отметить, что это партнерство в последние годы улучшается и расширяется. Отношение Евросоюза и Европарламента к Узбекистану всегда было теплое и дружественное. За прошедшие годы реализовано очень много проектов во всех сферах, в том числе в образовании, социальной поддержке, региональном развитии, сельском хозяйстве. Это самые приоритетные направления на ближайшие годы для нашего партнерства. Поддержка со стороны Евросоюза будет только увеличиваться.
В рамках взаимодействия страны Евросоюза и Узбекистан стараются концентрироваться на том, что нас объединяет, и на позитивный опыт. Потому что наше сотрудничество основывается на общих ценностях, целях, которые всегда были посвящены тому, чтобы народы Узбекистана и Евросоюза жили как можно лучше, в достатке, в условиях эффективной системы здравоохранения и образования.
Херберт Дорфман, член делегации (Италия):
- Укрепление сотрудничества со странами Центральноазиатского региона, в том числе и с Узбекистаном, является приоритетным направлением деятельности для Европейского Союза. Это отражено в нашей Индикативной программе содействия развитию региона на 2014—2020 годы. В частности, предусмотрено увеличение объема финансирования для стран Центральной Азии до одного миллиарда евро. В ходе нынешнего пленарного заседания мы обсудили дальнейшие перспективы в области развития легкой промышленности Узбекистана. Примечательно, что в стране выращивается хлопок высокого качества, а современная текстильная промышленность позволяет осуществлять глубокую переработку этого ценного сырца. Кроме того, Узбекистан — прекрасная страна с древней историей. Великий шелковый путь связывают ее с Европейским континентом. В этом плане нам необходимо развивать туристический потенциал, укреплять инфраструктуру туризма.
Брандо Бонифей, член делегации (Италия):
- Нынешнее пленарное заседание послужило хорошей площадкой для обсуждения широкого спектра актуальных вопросов, обмена опытом. На мой взгляд, приоритетными направлениями сотрудничества Узбекистана и Евросоюза должны стать новые связи с бизнес-структурами, активизация сотрудничества в инвестиционной области и в экономике в целом.
Марк Тарабелла, член делегации (Бельгия):
- В результате осуществления экономических реформ Узбекистан открывает свой рынок для международной кооперации, что способствует развитию малого бизнеса и частного предпринимательства. Создана прочная правовая база для всесторонней поддержки инициатив деловых людей. Кроме того, стабильная ситуация в Узбекистане имеет важное значение для привлечения зарубежных инвестиций.
Примечательно, что рассматривается вопрос создания в парламенте Узбекистана института Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства. Это будет закреплено на законодательном уровне в полном соответствии с международной практикой.