Toshkentda X Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi yakunlandi
Forumda Buyuk Britaniya, Germaniya, Xitoy, Yaponiya, Janubiy Koreya, Hindiston kabi davlatlardagi firma va kompaniyalarning 1 ming 300 dan ortiq vakili qatnashib, O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan mahsulotlarni xarid qilish bo‘yicha shartnomalar tuzdi.
Bu yerda o‘zaro manfaatli bitimlar tuzish imkoniyati mavjudligi bois o‘tgan yilgi forumda sanoat kooperatsiyasi asosida mahsulot xarid qilish bo‘yicha 11,8 trillion so‘mlik, eksport bo‘yicha 8,3 milliard dollarlik shartnomalar tuzilgan edi. Joriy yilda mahsulot sotib olish bo‘yicha shartnomalar qiymati o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan qariyb 1,16-marta oshdi. Bu mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarga xalqaro miqyosda talab ortib borayotganidan dalolatdir.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2007-yil 12-noyabrdagi “Ichki tarmoq va tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini yanada kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoniga muvofiq o‘tkazib kelinayotgan mazkur an’anaviy forum mahalliy xomashyodan foydalangan holda ishlab chiqarishning yangi tur va yo‘nalishlarini rivojlantirishda muhim omil bo‘lmoqda.
Kooperatsiya birjasi ishtirokchilari rivojlanish istiqbollarini belgilash, kelgusi yil uchun mahsulotlar ishlab chiqarishni rejalashtirish va buyurtmalar portfelini shakllantirish imkoniga ega bo‘ldi.
Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi ikki bosqichda o‘tkazildi. Joriy yilning mart-iyun oylarida hududlarda tashkil etilgan o‘n uchta ana shunday tadbirda 5 mingdan ortiq sanoat korxonasi qatnashdi. Ular o‘rtasida mahsulot yetkazib berish hamda sanoat kooperatsiyasi borasida miqdori bir trillion so‘mlikdan ko‘proq shartnomalar imzolandi. Tog‘-kon uskunalari, bog‘dorchilikka mo‘ljallangan mini-traktorlar, elektr generatorlari, tibbiyot jihozlari, yuqori sifatli moy va keramika mahsulotlari va boshqa takliflar qatnashchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Ikkinchi bosqichda mamlakatimizning qariyb uch mingdan ortiq korxona, kompaniya va tashkilotlari tomonidan mashinasozlik, avtomobilsozlik, elektr texnikasi, qurilish, metallurgiya, kimyo, neft-gaz, oziq-ovqat, yengil sanoat, farmatsevtika va boshqa tarmoqlarning 22 mingdan ziyod nomdagi tayyor mahsulotlari, butlovchi buyumlar va materiallari taqdim etildi. Ularning mingdan ziyodi yangi o‘zlashtirilgan.
– Korxonamizda kooperatsiya asosida past va yuqori kuchlanishli kabellar ishlab chiqarilmoqda, – deydi Sergeli tumanidagi «RroCab» qo‘shma korxonasi bo‘lim boshlig‘i Rustam Abdurahmonov. – Bir oyda bir yarim ming kilometrdan ko‘proq turli o‘lcham va ko‘rinishdagi mahsulotlar ishlab chiqaramiz. Doimiy hamkorlarimiz qurilish korxonalari hisoblanadi. Ikki yildan buyon Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasida ishtirok etib, yangi hamkorlar bilan aloqalarni yo‘lga qo‘ymoqdamiz. Joriy yilda o‘ttizdan ziyod shartnoma tuzdik.
13.JPG
Forumda Buyuk Britaniya, Germaniya, Xitoy, Yaponiya, Janubiy Koreya, Hindiston kabi davlatlardagi firma va kompaniyalarning 1 ming 300 dan ortiq vakili yurtimiz sanoati salohiyati bilan tanishib, O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan mahsulotlarni xarid qilish bo‘yicha shartnomalar tuzdi. Ayni paytda ular mamlakatimizda qo‘shma korxona ochish istiqbollarini baholash imkoniyatiga ham ega bo‘ldi.
Mamlakatimizda yaratilgan qulay investitsiyaviy muhit xorijiy davlatlar bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada kengaytirish, barcha sohalarga zamonaviy texnologiyalarni jalb etishda muhim omil bo‘lib xizmat qilmoqda. “O‘zeltexsanoat” aksiyadorlik kompaniyasi korxonalari keng ekspozitsiya bilan ishtirok etdi. “Sino” aksiyadorlik jamiyati, “Foton” davlat unitar korxonasi, “Artel” savdo belgisi ostidagi kompaniyalar guruhi kabi korxonalar stendlari ko‘pchilikning e’tiborini jalb etdi. Mamlakatimiz elektr texnika sanoati so‘nggi yillarda murakkab maishiy va radiotexnika mahsulotlari – televizorlarning zamonaviy modellari, maishiy va sanoat sovutgichlari, konditsioner, gaz plitasi, changyutgich, energiya tejaydigan lampa, elektr choynak, dazmol va telefon kabi ko‘plab mahsulotlarni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ydi.
O‘n kun davom etgan Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasida yirik sanoat korxonalari, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining ellikdan ziyod markazlashtirilgan taqdimotlari o‘tkazildi. Mamlakatimiz hududlari taqdimotida mahalliy resurslarni o‘zlashtirish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik hamda sanoat tarmoqlarining asosiy korxonalari o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini yanada rivojlantirish haqida atroflicha ma’lumot berildi.
Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi yakunida korxona, kompaniya va tashkilotlarning taqdimotlari turli nominatsiyalar bo‘yicha baholanib, faol ishtirokchilar esdalik sovg‘alar bilan taqdirlandi. Hududlarning eng yaxshi taqdimoti nominatsiyasida Toshkent va Qashqadaryo viloyatlari peshqadamlik qilgan bo‘lsa, eng yaxshi taqdimot o‘tkazgan tashkilot sifatida Navoiy kon-metallurgiya kombinati, “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati e’lon qilindi.

Industrialists’ forum concludes
During last year’s forum, thanks to favourable conditions created for reaching mutually advantageous agreements, product-purchase contracts worth 11.8 trillion soms were signed, and 8.3 billion dollars worth of export agreements were concluded. This year the amount of agreements on the purchase of products rose nearly by a factor of 1.16 as compared with last year’s indicator. This shows that in the world demand for goods made in Uzbekistan is rising.
This traditional event conducted in accordance with a decree dated 12 November 2007 of the country’s First President Islam Karimov “On measures to further step up sector-wide and inter-sectoral industrial cooperation” is an important factor in the development of new forms and areas of production with the use of local raw materials.
Participants in the cooperative exchange had an opportunity to envision prospects for cooperation, plan production volumes and form a portfolio of orders for next year.
The event took place in two stages. In 13 regional trade fairs that took place in March-June this year, more than 5 thousand industrial enterprises took part. They concluded more than 1 trillion soms worth of agreements on product supplies and industrial cooperation. Participants were greatly interested in ore-extraction equipment, mini-tractors for horticultural businesses, electric generators, medical equipment, high-quality oil and ceramic products.
At the second stage, more than 3 thousand domestic enterprises, companies and organizations of the machine-building, car manufacturing, electro-technical, construction, metallurgy, chemical, petrochemical, food, light industry and pharmaceutical sectors offered more than 22 thousand types of finished products, components and materials. More than 1 thousand of the goods that were presented had been made on the basis of local production.
“Our enterprise produces low-voltage and high-voltage cables on the basis of cooperation. We produce more than 1.5 thousand kilometres of products of various types and sizes a month. Construction enterprises are our constant partners. We are participating in trade fairs and cooperative exchanges for two years already, and thanks to them we are finding new partners. This year, we concluded more than 30 agreements,” says the chief of a department of the ProCab joint venture, Rustam Abdurahmonov.
During the forum, more than 1.3 thousand representatives of firms and companies from Great Britain, Germany, China, Japan, South Korea, India and other countries familiarized themselves with Uzbekistan’s industrial potential. They concluded agreements on the purchase of products made in Uzbekistan and also had an opportunity to evaluate prospects for the establishment of joint ventures in the country.
The favourable investment climate created in the country helps to further expand trade and economic relations with foreign partners and to attract modern technologies. Enterprises of the Uzeltekhsanoat joint-stock company showed a wide exposition at the trade fair. Exhibits of such participants as the Sino joint-stock company, the Foton enterprise and a group of companies with the Artel trademark attracted the attention of many visitors.
In recent years, the country’s electro-technical industry started the production of sophisticated consumer appliances and radio-technical goods, including modern types of TV sets, refrigerators for domestic and industrial use, air conditioners, gas cookers, vacuum cleaners, energy-saving lamps, electric kettles, irons and telephones.
During the X International Industrial Trade Fair and Cooperative Exchange that lasted for 10 days, big industrial enterprises and small business and private entrepreneurship entities gave more than 50 presentations. During presentations by regions of Uzbekistan, detailed information was given about work in progress on the use of local resources, the further development of cooperation between entrepreneurship entities and big industrial enterprises.
At the conclusion of the X International Industrial Trade Fair and Cooperative Exchange, exemplary enterprises, companies and organizations were identified in various nominations, and its active participants were given memorable gifts. In the “best regional presentation” nomination, Tashkent Region and Qashqadaryo Region won. The Navoiy ore-mining and metallurgy combine and the Ozbekiston Temir Yollari joint-stock company were given awards for the best presentations.