Qirg‘iziston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot to‘g‘risida
2016-yil 26-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyev o‘rtasida Qirg‘iziston tomonining tashabbusi bilan telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Qirg‘iziston hamkorligining bugungi holati va istiqbollari to‘g‘risida atroflicha fikr almashib, o‘zaro munosabatlarning bir qator asosiy yo‘nalishlarida ijobiy o‘zgarishlar yuz berayotganini alohida qayd etdilar.
Muloqot chog‘ida ta’kidlanganidek, Farg‘ona vodiysining chegaradosh viloyatlari rahbarlari va keng jamoatchiligi ishtirokida Andijon va O‘sh shaharlarida o‘tgan O‘zbekiston hamda Qirg‘izistonning nufuzli delegatsiyalari uchrashuvlari ko‘p asrlik an’anaviy do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalarini, xalqlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro ishonch va hurmat muhitini mustahkamlash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.
Shavkat Mirziyoyev va Almazbek Atamboyev O‘zbekiston – Qirg‘iziston davlat chegaralarini delimitatsiya va demarkatsiya qilish bo‘yicha ikki mamlakat vakolatli organlari birgalikda olib borayotgan ishlarning muvaffaqiyatli yakunlanishidan tomonlar birdek manfaatdor ekanini ta’kidladilar.
Davlat rahbarlari tomonlarni qiziqtirgan qator mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston rahbarlari qardosh xalqlarimiz farovonligi yo‘lida ko‘p qirrali va uzoq muddatli munosabatlarni, mintaqamizda barqarorlik va xavfsizlikni yanada mustahkamlash maqsadida bundan buyon ham turli darajadagi o‘zaro aloqalarni davom ettirish va rag‘batlantirishga kelishib oldilar.

О телефонном разговоре с Президентом Кыргызстана
26 октября 2016 года состоялся телефонный разговор Исполняющего обязанности Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Кыргызской Республики Алмазбеком Атамбаевым по инициативе кыргызской стороны.
Главы государств подробно обменялись мнениями о состоянии и перспективах развития узбекско-кыргызского сотрудничества, особо отметив наметившуюся заметную позитивную динамику по ряду ключевых направлений.
Как подчеркивалось в ходе беседы, проходившие поочередно в городах Андижан и Ош встречи представительных делегаций Узбекистана и Кыргызстана с участием руководителей и широкой общественности приграничных областей Ферганской долины стали важным шагом на пути укрепления многовековых традиционных уз дружбы и добрососедства, атмосферы взаимного доверия и уважения между нашими народами.
В ходе разговора Шавкат Мирзиёев и Алмазбек Атамбаев подтвердили твердую взаимную заинтересованность сторон в успешном завершении совместных работ по делимитации и демаркации узбекско-кыргызской государственной границы, которую ведут уполномоченные органы двух стран.
Главы государств также обменялись мнениями по ряду вопросов региональной и международной повестки дня, представляющих обоюдный интерес.
Руководители Узбекистана и Кыргызстана условились и далее поддерживать и поощрять двусторонние связи на различных уровнях с целью дальнейшего укрепления многоплановых и долгосрочных отношений во благо двух братских народов, в интересах обеспечения стабильности и безопасности в нашем общем регионе.