Puxta tayyorgarlik – yuqori samaradorlik omili
2016-yilning 20-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini yoritish bo‘yicha Respublika matbuot markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazuvchi uchastka saylov komissiyalari faoliyatini samarali tashkil etish masalalariga bag‘ishlangan respublika onlayn seminar-treningi o‘tkazildi.
Videokonferensaloqa shaklida o‘tkazilgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi va okrug saylov komissiyalari a’zolari, deputatlar, saylov komissiyalariga saylovga tayyorgarlik ko‘rish masalalarida ko‘mak berayotgan vazirlik va idoralar vakillari, olim va mutaxassislar, fuqarolik jamiyati institutlari xodimlari hamda jurnalistlar ishtirok etdi.
Markaziy saylov komissiyasi raisi M.Abdusalomov saylov kampaniyasining barcha tadbirlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha Asosiy tadbirlar dasturiga muvofiq o‘tkazilayotganini ta’kidladi. Saylov komissiyalari o‘z faoliyatini qonunchilikda belgilangan tartibda mustaqillik, qonuniylik, kollegiallik, oshkoralik, adolatlilik kabi tamoyillar asosida amalga oshirmoqda.
Caylov kampaniyasida uchastka saylov komissiyalarining o‘rni muhim ahamiyatga ega. Qonunchiligimizga ko‘ra, uchastka saylov komissiyasi okrug saylov komissiyasi tomonidan saylovga kamida qirq kun qolganida 5-19 nafar a’zodan, shu jumladan, rais, rais o‘rinbosari va kotibdan iborat tarkibda tuziladi.
Seminarda saylov uchastkalarini jihozlash, “Ona va bola” hamda tibbiyot xonalarini tashkil etish, komissiyaning samarali ish faoliyati uchun zarur shart-sharoit yaratish kabi masalalar muhokama etildi. Uchastka saylov komissiyalari faoliyatini moliyalashtirish, saylovchilar ro‘yxatini tuzishning o‘ziga xos xususiyatlari, ovoz berish jarayonini tashkil etish hamda o‘tkazishning huquqiy asoslari, muddatidan oldin ovoz berishni tashkil qilish singari mavzularda ma’ruzalar tinglandi.
Xalqaro va mahalliy kuzatuvchilar, ommaviy axborot vositalari vakillari bilan ishlash, joylarda saylovchilar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, shuningdek, saylovning ochiqligi va oshkoraligini ta’minlashda ommaviy axborot vositalarining roli haqida fikr yuritildi.
Mazkur tadbir uchastka saylov komissiyalari ishini samarali tashkil etishga qaratilgan uch bosqichli seminar-treninglarning dastlabkisi hisoblanadi. Seminarlar endilikda Markaziy saylov komissiyasi a’zolari hamda ekspertlari ishtirokida viloyatlar va tumanlarda tashkil etiladi.
Tadbirda uchastka saylov komissiyasi faoliyatini samarali tashkil etishga bag‘ishlangan o‘quv filmi namoyish etildi. Ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldi.

Серьезная подготовка – фактор высокой эффективности
20 октября 2016 года в Республиканском пресс-центре по освещению выборов Президента Республики Узбекистан состоялся республиканский онлайн-семинар, посвященный вопросам эффективной организации деятельности участковых избирательных комиссий по выборам Президента Республики Узбекистан.
В мероприятии, проводившемся в формате видеоконференцсвязи, приняли участие члены Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, окружных избирательных комиссий, депутаты, представители министерств и ведомств, оказывающих содействие избирательным комиссиям в вопросах подготовки к выборам, ученые и специалисты в области избирательного права, сотрудники институтов гражданского общества и журналисты.
Председатель Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломов отметил, что все мероприятия избирательной кампании проводятся в соответствии с Программой основных мероприятий по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан. Избирательные комиссии осуществляют деятельность в установленном законодательством порядке на основе принципов независимости, законности, коллегиальности, гласности и справедливости.
В избирательной кампании важна роль участковых избирательных комиссий. В соответствии с законодательством участковые избирательные комиссии образуются окружной избирательной комиссией не менее чем за сорок дней до выборов в составе 5-19 членов, в том числе председателя, заместителя председателя и секретаря.
На семинаре обсуждались вопросы оборудования избирательных участков, организации комнаты "Матери и ребенка", медицинского кабинета, создания условий для эффективной работы комиссий. Были заслушаны доклады о правовых основах финансирования участковых избирательных комиссий, особенностях составления списка избирателей, правовых основах организации и проведения процесса голосования, досрочного голосования.
Было уделено внимание работе с международными экспертами и местными наблюдателями, представителями средств массовой информации, созданию на местах необходимых условий для избирателей, роли СМИ в обеспечении гласности и открытости выборов.
Это мероприятие стало первоначальным из трехэтапного семинара-тренинга, направленного на организацию эффективной работы участковых избирательных комиссий. Теперь подобные семинары с участием членов ЦИК и экспертов пройдут в областях и районах.
На мероприятии был показан учебный фильм, посвященный организации эффективной деятельности участковых избирательных комиссий. Участники получили ответы на интересовавшие их вопросы.