Muhtaram Rais janoblari!
Bugungi kunda ko‘p tomonlama hamkorlik bo‘yicha eng nufuzli va yirik institutlardan biri bo‘lgan Islom hamkorlik tashkilotining ushbu muhim anjumanini o‘tkazish uchun O‘zbekiston poytaxti – Toshkent tanlangani uchun chin dildan minnatdorlik bildiramiz.
Ushbu sessiya muqaddas islom qadriyatlarini asrab-avaylash va rivojlantirish, musulmon xalqlari o‘rtasida hamjihatlikni mustahkamlash, barqaror taraqqiyotni ta’minlash, tashkilotga a’zo mamlakatlar xalqlarining rivojlanishi va farovonligiga ko‘maklashishdek ezgu maqsadlarga erishish yo‘lida muhim qadam bo‘lishiga ishonamiz.
Mazkur forumga tayyorgarlik doirasida erishilgan o‘zaro hamkorlik natijalaridan mamnunmiz. Bu borada Bosh kotibiyat va shaxsan uning rahbari janob Iyad Madaniy, tashkilotga a’zo davlatlar tomonidan amalga oshirilgan samarali ishlarni, bunda hamjihatlik va hamkorlik ruhi namoyon bo‘lganini yuksak qadrlaymiz.
«Ta’lim va ma’rifat – tinchlik va bunyodkorlik sari yo‘l» mavzusi 43-sessiya kun tartibining asosiy g‘oyasi etib belgilangani chuqur ramziy ma’noga ega. Bu g‘oya «Beshikdan qabrgacha ilm izla» degan mashhur hadisga hamohangdir. Ushbu mavzu katta hayotiy tajribaga ega bo‘lgan, buyuk davlat arbobi sifatida uzoqni ko‘ra oladigan O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov tomonidan, Alloh u kishini rahmatiga olsin, dunyo xalqlari, o‘z xalqi taqdiri, bugungi murakkab sharoitda muqaddas dinimizning ahamiyati haqidagi chuqur mulohazalar natijasi sifatida taklif etilgan edi.
Dunyo shiddat bilan o‘zgarib, barqarorlik va xalqlarning mustahkam rivojlanishiga raxna soladigan turli yangi tahdid va xavflar paydo bo‘layotgan bugungi kunda ma’naviyat va ma’rifatga, axloqiy tarbiya, yoshlarning bilim olish, kamolga yetishga intilishiga e’tibor qaratish har qachongidan ham muhimdir.
Aynan ta’lim va ma’rifat bashariyat farovonligining asosiy omillaridan hisoblanadi, insonlarni ezgulikka da’vat etadi, saxovatli, sabr-qanoatli bo‘lishga undaydi. Muqaddas islom dinimiz bizga aynan shuni o‘rgatadi.
Bunday yondashuv – davr talabidir.
Hurmatli sessiya ishtirokchilari!
«Ta’lim va ma’rifat – tinchlik va bunyodkorlik sari yo‘l» shiori Islom hamkorlik tashkilotining bugungi anjumani mavzusi etib belgilangani bejiz emas.
Negaki, mazkur anjuman sizu bizning buyuk ajdodlarimiz kindik qoni to‘kilgan O‘zbekiston zaminida bo‘lib o‘tmoqda.
Imom Buxoriy, Burhoniddin Marg‘inoniy, Iso va Hakim Termiziylar, Mahmud Zamaxshariy, Muhammad Qaffol Shoshiy, Bahouddin Naqshband, Xoja Ahror Valiy, Muhammad Xorazmiy, Ahmad Farg‘oniy, Abu Rayhon Beruniy, Abu Ali ibn Sino, Mirzo Ulug‘bek, Alisher Navoiy va boshqa ko‘plab daholar nomi nafaqat islom, ayni vaqtda jahon sivilizatsiyasi tarixida haqli ravishda oltin harflar bilan bitilgan.
Islom olamida Payg‘ambarimiz Muhammad alayhissalom hadislari to‘plamining ishonchli manbai deb e’tirof etilgan «Al-jomi’ as-sahih» to‘plami «barcha muhaddislar ustozi» bo‘lmish Imom Buxoriyning ko‘p yillik fidokorona izlanishlari samarasidir. O‘n ikki asrdirki, ushbu asar ahamiyatiga ko‘ra, muqaddas Qur’ondan keyin islom dini haqidagi ikkinchi ishonchli yozma manba bo‘lib qolmoqda. Nafaqat bizning yurtimiz, balki boshqa mamlakatlardan ham minglab, millionlab musulmonlar bu tabarruk zot tug‘ilgan Buxoroi sharifga borish va uning Samarqanddagi qabrini ziyorat qilishga intilishi bejiz emas, albatta.
X asrda samarqandlik mutafakkir, «Imom al-Xuda» (Hidoyat yo‘lining imomi) deb shuhrat qozongan Abu Mansur Moturidiy tomonidan asos solingan Moturidiya ta’limoti butun islom olamida keng tarqalgan.
Moturidiya ta’limoti ilm egallash jarayonida bag‘rikenglik g‘oyasi asosida inson aql-zakovatining o‘rni va ahamiyatiga yuksak e’tibor qaratadi. Bu o‘z navbatida ushbu ta’limotning keng ommalashuvida muhim o‘rin tutgan. Bunday g‘oyalarga bugungi kunda ham insoniyat katta ehtiyoj sezmoqda.
Buyuk tarixda hech narsa izsiz ketmaydi. U xalqlarning qonida, tarixiy xotirasida saqlanadi va amaliy ishlarida namoyon bo‘ladi. Shuning uchun ham u qudratlidir. Tarixiy merosni asrab-avaylash, o‘rganish va avlodlardan avlodlarga qoldirish davlatimiz siyosatining eng muhim ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.
Yangi tahdidlar, jumladan, “ommaviy madaniyat” xavfi va boqimandalik kayfiyati paydo bo‘layotgan, odob-axloq, qadriyatlarning yo‘qolish xavfi yuzaga kelayotgan hozirgi globallashuv sharoitida bu g‘oyat muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Shu sababli, mening fikrimcha, inson ma’naviy olami, xalqlar madaniyatini belgilaydigan manbalarni asrab-avaylash va boyitish bugungi kunda har qachongidan ham muhimdir.
Azaliy qadriyatlarimiz va axloqiy fazilatlarni o‘zida mujassam etgan muqaddas dinimizni asrash va qadrlash har birimizning sharafli burchimizdir. Islom – haqiqatni anglash demakdir, u odamzotni ezgu amallarni bajarishga undaydi, har birimizni yaxshilik va tinchlikka chorlaydi, haqiqiy inson bo‘lishni o‘rgatadi.
Biz Islom dinidan zo‘ravonlik va xunrezlik maqsadlarida foydalanishga urinayotgan kimsalarni keskin qoralaymiz va ular bilan hech qachon murosa qila olmaymiz. Muqaddas dinimizni doimo himoya qilamiz.
Xalqimiz ateistik mustabidlikdan ozod bo‘lgandan keyin, mustaqillik yillarida O‘zbekistonda ajdodlarimizning muqaddas dini bo‘lgan islomning jamiyatimizdagi o‘rnini qayta tiklash bo‘yicha ulkan ishlar amalga oshirildi.
1999-yil Toshkentda Markaziy Osiyoda birinchi Islom universiteti ochildi. Mamlakatimizda 10 ta diniy ta’lim muassasasi, jumladan, Toshkent islom instituti, 9 ta o‘rta maxsus o‘quv yurti faoliyat ko‘rsatmoqda. Ularning ikkitasi xotin-qizlar o‘quv muassasasidir.
Ana shu ta’lim maskanlari orasida XVI asrda bunyod etilib, mamlakatimizda ilm-fanni keng yoyishga xizmat qilgan Buxorodagi Mir Arab va Toshkentdagi Ko‘kaldosh madrasalari bor.
Etmish yil hukm surgan kommunistik tuzum davrida O‘zbekistondan bor-yo‘g‘i 130 kishi Haj amalini bajargan bo‘lsa, bugungi kunda har yili o‘zbekistonlik besh mingdan ziyod kishi o‘zining ezgu orzusi va musulmonlik burchini ado etmoqda. O‘sha paytlarda ko‘p millionli respublikamizda atigi 30 ta masjid bo‘lgan, bugun esa mamlakatimizda minglab masjidlar faoliyat yuritmoqda. Yurtimizning barcha hududlarida tarixiy islom yodgorliklari, muqaddas qadamjolar qayta tiklandi. Ularning aksariyatini siz, aziz mehmonlarimiz O‘zbekistonga tashrifingiz davomida ziyorat qilish imkoniga ega bo‘lasiz.
Muqaddas dinimiz bundan buyon ham xalqimizni birlashtirib, millati va tilidan qat’i nazar, ma’naviy poklanish, odamlarni tinchlik, ezgulik, bag‘rikenglik, o‘zaro hurmat va totuvlikka undaydigan, o‘rnini hech narsa bosa olmaydigan vosita bo‘lib xizmat qilishi shubhasizdir.
Hurmatli sessiya qatnashchilari!
O‘zbekistonda mustaqil va kuchli davlat qurishdan asosiy maqsad inson, uning huquq va erkinliklari oliy qadriyat hisoblanadigan va hurmat qilinadigan adolatli jamiyat barpo etishdir. Ayni vaqtda musulmon olami va jahon hamjamiyatidagi munosib o‘rnimizni yanada mustahkamlashdir.
Bu, avvalambor, ta’lim va ma’rifat tizimini takomillashtirish, mamlakatimiz kelajagi bo‘lgan yoshlarni zamonaviy bilim olishga yo‘naltirish, barkamol shaxsni tarbiyalash bilan bog‘liq ekanini biz yaxshi anglaymiz. 1997-yilda qabul qilingan Kadrlar tayyorlash milliy dasturi va boshqa davlat dasturlarining hayotga tatbiq etilishi samarasida mazkur soha tubdan isloh qilindi, zamonaviy uzluksiz ta’lim-tarbiya tizimi yaratildi.
Bugun barcha o‘g‘il-qizlarimiz o‘n ikki yillik bepul majburiy ta’lim bilan qamrab olingan. Ular 10 mingta rekonstruksiya qilingan yoki qayta qurilgan keng va yorug‘ maktablar, 1,5 mingta akademik litsey va kasb-hunar kollejlarida bilim olmoqda. Qariyb 300 ta musiqa va san’at maktabi, 2 ming 200 dan ortiq sport obyekti bolalarimiz ixtiyorida.
Istiqlol yillarida mamlakatimizda oliy o‘quv yurtlari soni 2,5 barobar ko‘paydi. Bugungi kunda oliy o‘quv yurtlarimizda 230 mingdan ziyod talaba bilim olmoqda. O‘zbekistonda yettita xorijiy yetakchi oliy o‘quv yurtining filiallari faoliyat ko‘rsatmoqda. Iste’dodli yoshlarimizning minglab vakillari dunyoning nufuzli universitetlarida tahsil olmoqda.
Mamlakatimizda davlat byudjetining yalpi ichki mahsulotga nisbatan 7 foizi ta’lim-tarbiya sohasiga yo‘naltirilmoqda.
Mustaqillikning dastlabki yillaridan boshlab yurtimizda yoshlar haqida e’tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatishga davlat siyosatining eng asosiy va ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida qarab kelinmoqda. Chunki yoshlar – bizning kelajagimiz. Bu sohadagi davlat siyosatini yanada chuqurlashtirish uchun yaqinda O‘zbekiston Respublikasining “Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida”gi qonuni yangi tahrirda qabul qilindi.
Bularning barchasi bugungi kunda o‘z samarasini bermoqda. Yoshlarimiz biznes, ilm-fan, madaniyat, san’at, adabiyot va sport sohalarida olamshumul muvaffaqiyatlarga erishmoqda. Bu mamlakatimiz istiqboliga, buyuk ajdodlarimiz boshlagan ezgu ishlarni kelajak avlodlar munosib davom ettirishiga katta ishonch bag‘ishlaydi.
Biz bugun insoniyat taraqqiyotining, ta’bir joiz bo‘lsa, keskin burilishlar ro‘y berayotgan tarixiy bosqichida yashamoqdamiz.
Keyingi yillarda Yer yuzida keskin geosiyosiy o‘zgarishlar ro‘y berdi, xalqaro miqyosda xavfsizlik va barqarorlik tizimi izdan chiqmoqda. Globallashuv jarayonining tobora shiddatli tus olishi nafaqat insoniyat imkoniyatlarini kengaytirmoqda, balki ziddiyatlarning keskinlashuvi, rivojlangan va qoloq davlatlar o‘rtasidagi tafovutning o‘sishiga olib kelmoqda. Buning oqibatida tinchlik va barqarorlikka raxna solayotgan, mohiyati va ko‘lamiga ko‘ra transmilliy xususiyatga ega turli xatti-harakatlar sodir etilmoqda.
Boshpanasiz qolib, o‘zga yurtlarda sarson-sargardon yurgan odamlar og‘ir musibatlarni boshdan kechirmoqda, qurolli qarama-qarshiliklar va terrorizm oqibatida gunohsiz bolalar, keksalar, xotin-qizlar halok bo‘layotir. Oxiri ko‘rinmaydigan urushlar tufayli ko‘plab mamlakatlar vayronaga aylanmoqda.
Bunday sharoitda Islom hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlarni musulmon olamida tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash va barqaror rivojlanish yo‘lida birlashtirish, o‘zaro hamkorlikning ishonchli mexanizmlarini, a’zo mamlakatlarning dolzarb masalalar yuzasidan muloqot qilishi uchun o‘ziga xos maydon yaratishga xizmat qiladigan Islom hamkorlik tashkilotining roli va mas’uliyati yanada ortmoqda.
Tashkilot mustahkam barqarorlik va xavfsizlikka iqtisodiy taraqqiyotsiz, ijtimoiy xususiyatga ega muammolarni hal etmasdan erishib bo‘lmasligini tushungan holda faoliyat yuritayotganini biz yuqori baholaymiz. Islom hamkorlik tashkilotining faoliyat ko‘lamini yanada kengaytirish zarurati yuzaga kelmoqda.
Bu borada mamlakatlar va xalqlar o‘rtasida turli darajadagi muloqotlarni kengaytirish, nafaqat hukumatlar, balki parlamentlar, ilm-fan va madaniyat namoyandalari, jamoatchilik vakillari o‘rtasida tizimli aloqalarni yo‘lga qo‘yish muhim o‘rin tutishi zarur. Aynan mana shu maqsadlar Islom hamkorlik tashkiloti doirasida ko‘p tomonlama hamkorlikni kuchaytirishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Islom hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining raisi sifatida tashkilot salohiyatini yanada kuchaytirish va ezgu maqsadlarga erishishda o‘z hissasini qo‘shish uchun barcha imkoniyatlarini ishga soladi.
O‘zbekiston Kengashga raisligi davrida musulmon davlatlarining samarali va nufuzli forumi sifatida tashkilot rolini mustahkamlashga harakat qiladi.
O‘zbekistonning raisligida o‘tayotgan ushbu anjumanning «Ta’lim va ma’rifat – tinchlik va bunyodkorlik sari yo‘l» shiori bizning ustuvor yo‘nalishlarimizni aniq ifoda etadi. Ularning eng muhimlari quyidagilardan iborat:
Birinchi. Aholi hayot darajasi va sifati ko‘p jihatdan mamlakat raqobatdoshligining asosiy ko‘rsatkichiga aylangan bugungi sharoitda taraqqiyotning muhim omili sifatida ta’limning roli ortib bormoqda. Hozirgi paytda jamiyat va sivilizatsiyalar avvalo ijtimoiy qadriyatlar va ta’lim tizimlari bilan raqobatlashmoqda.
Shu nuqtai nazardan, buyuk ajdodlarimiz bo‘lgan islom olamining mutafakkirlari asarlarini, ularning butunjahon sivilizatsiyasi rivojiga qo‘shgan bebaho hissasini chuqur o‘rganish, teran anglash va keng ommalashtirish alohida ahamiyatga egadir.
Bu masala yoshlarda ilm-fanga va ta’lim olishga intilish tuyg‘usini kuchaytirish, barcha jamiyatlarda islom qadriyatlari va madaniyatini to‘g‘ri anglash hamda qabul qilish, dunyoning barcha xalqlariga Islom dinining haqiqiy mazmun-mohiyatini yetkazish uchun muhimdir. Shuningdek, bugungi kunda xalqaro miqyosda konfessiyalar, millatlar va madaniyatlararo muloqotni yo‘lga qo‘yish, tinchlik va totuvlikka erishishda ham muhim ahamiyat kasb etadi.
Ikkinchi. Barqaror ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotni innovatsion rivojlanishsiz, keng ko‘lamli ilmiy-texnik kooperatsiyasiz va yangi texnologiyalar, ilm-fan va texnika yutuqlarini joriy etmasdan tasavvur qilib bo‘lmaydi.
Aynan shuning uchun ilm-fan va texnikani yanada rivojlantirish, Islom hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlarning intellektual salohiyatini mustahkamlash tashkilotimiz faoliyatida muhim o‘rin egallashi lozim, deb hisoblaymiz.
O‘zbekiston Islom hamkorlik tashkiloti doirasida hamkor mamlakatlar bilan ilmiy-texnologik almashishni faollashtirish, turli ilm-fan sohalarida qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazishni taklif etadi.
Shubhasiz, tashkilotga a’zo mamlakatlarning hamkorligini Islom taraqqiyot banki faoliyatisiz tasavvur qilish qiyin.
Fursatdan foydalanib, 2016-yil 1-oktabrdan e’tiboran Islom taraqqiyot bankining prezidenti etib saylangan Bandar Hajar Janobi oliylarini qutlashdan mamnunman.
Uchinchi. Xavfsizlik muammosi o‘ta keskin va fojiali tus olayotgani barchamizni tashvishga solayotganini ta’kidlamoqchimiz.
Islom hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlarning birdamligini ta’minlash, ular o‘rtasidagi ziddiyatlarga barham berish, urushlar, terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashishda sa’y-harakatlarni birlashtirish tobora avj olayotgan qarama-qarshiliklarni bartaraf etish, tinchlik va barqarorlikka tahdid solayotgan xavflarga qarshi kurashishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Ayniqsa, mavjud yoki yuzaga kelayotgan ziddiyat va to‘qnashuvlarni tinch yo‘l bilan, muzokaralar, xalqaro huquqning umume’tirof etilgan prinsip va normalari asosida siyosiy-diplomatik hamda xalqaro-huquqiy mexanizmlardan foydalangan holda hal etishga erishish eng muhim vazifadir.
To‘rtinchi. Islom olami ulkan iqtisodiy, investitsion salohiyat, energetika resurslariga ega. Ulardan to‘g‘ri foydalanish, Islom hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlarning xalqaro savdo-iqtisodiy, moliyaviy, investitsion hamkorligini kengaytirish, mamlakatlarimizni birlashtiradigan transport yo‘llarini tashkil etish yuksak iqtisodiy taraqqiyot ko‘rsatkichlariga erishish imkonini beradi va bu pirovard natijada boshqa barcha sohalarning rivojlanishida asos bo‘lib xizmat qiladi.
Shu munosabat bilan bu borada Islom hamkorlik tashkiloti doirasida, shuningdek, Islom hamkorlik tashkiloti hududidagi davlatlarning dunyoning yetakchi mamlakatlari bilan hamkorlik mexanizmlarini takomillashtirish alohida ahamiyatga egadir.
Beshinchi. Ushbu qulay fursatdan foydalanib hamda mamlakatimizning Islom hamkorlik tashkilotidagi raislik davri uchun taklif etilayotgan ustuvor maqsadlardan birining ijrosi kontekstida davlatimizning ayrim tashabbuslarini e’lon qilmoqchiman.
Birinchi tashabbusning mohiyati nafaqat islom madaniyati, balki umumbashariy sivilizatsiyaga benazir hissa qo‘shgan buyuk ajdodlarimizning ko‘p qirrali diniy-ma’naviy merosini o‘rganishga ixtisoslashgan xalqaro ilmiy tadqiqotlar markazini tashkil etishdan iborat.
Bunday markazning Samarqanddagi Imom Buxoriy yodgorlik majmui qoshida yaratilishi mantiqiy ish bo‘lur edi. Buni bir qator qulay omillar taqozo etmoqda:
birinchidan, Samarqandning musulmon madaniyati durdonalaridan biri ekanligi bilan bog‘liq dunyo sivilizatsiyasidagi mumtoz o‘rni;
ikkinchidan, eng buyuk musulmon mutafakkirlaridan biri, barcha muhaddislar peshvosi Imom Buxoriyning tabarruk maqbarasi joylashgan ushbu mintaqaga xos bo‘lgan alohida ma’naviy-ruhiy muhit.
Taklif etilayotgan tadqiqot markazi Islom hamkorlik tashkiloti homiyligida «Samarqanddagi Imom Buxoriy xalqaro tadqiqotlar markazi» degan ulug‘vor va ramziy nomga ega bo‘lishi mumkin bo‘lur edi.
Umid qilamizki, bizning ushbu tashabbusimizni Islom hamkorlik tashkilotining Bosh kotibi Iyad Madaniy Janobi oliylari qo‘llab-quvvatlaydilar va bu loyihani amalga oshirishda kerakli ko‘makni beradilar.
O‘zbekistonning yana bir tashabbusi – Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha islom tashkilotining maxsus kafedrasini Toshkent islom universiteti tarkibida tashkil etish bilan bog‘liqdir.
Yangi kafedra faoliyatining asosiy yo‘nalishini musulmon dunyosidagi ta’lim, ilm-fan va madaniyat tarixi hamda ularning hozirgi holatini o‘rganish va ular haqida talabalarga chuqurlashtirilgan maxsus kurslarni o‘qish tashkil etishi mumkin bo‘lur edi.
Mazkur anjumanimiz va sizlarning O‘zbekistonga ushbu tashrifingiz davomida Vatanimizning boy tarixiy va madaniy merosi bilan tanishishingiz turizm, gumanitar, ilmiy va boshqa sohalardagi aloqalarimizni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi, degan umiddamiz.
Bu borada biz o‘z tomonimizdan tashkilotga a’zo mamlakatlarning turistlari va vakillarini diyorimizga kelib-ketishi bilan bog‘liq rasmiyatchiliklarni soddalashtirishga qaratilgan chora-tadbirlarni ko‘ramiz.
Oltinchi. Ommaviy qirg‘in qurolini tarqatmaslik muammosi bugungi kunda eng keskin masalalardan biri bo‘lib qolmoqda. O‘zbekiston 1993-yildayoq Markaziy Osiyoda yadro qurolidan xoli hududni tashkil etish tashabbusini ilgari surgan. Mazkur tashabbus O‘zbekiston va qo‘shni davlatlar tomonidan 2006-yilda imzolangan Markaziy Osiyoda yadro qurolidan xoli hudud to‘g‘risidagi shartnoma, shuningdek, BMT Xavfsizlik kengashining doimiy beshta a’zosi 2014-yilda imzolagan Kafolatlar to‘g‘risidagi protokolda o‘zining amaliy ifodasini topgan.
O‘zbekiston yadro qurolidan xoli hududlar ko‘lamini izchil kengaytirish tarafdori va Yaqin Sharqda ham yadro qurolidan xoli hududni tashkil etish g‘oyasini qo‘llab-quvvatlaydi.
O‘zbekiston tashkilotga a’zo mamlakatlar va, umuman, musulmon olami xavfsiz va farovon davlatlarga aylanishiga ishonadi.
Muhtaram sessiya qatnashchilari!
Islom hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining 43-sessiyasi xalqaro maydonda tashkilotimiz salohiyatini yanada mustahkamlash va uning obro‘sini oshirish, oldimizda turgan umumiy vazifalarni samarali hal etishga xizmat qilishiga ishonaman.
So‘zimni yakunlar ekanman, sizlarni Sharq durdonalaridan biri bo‘lgan Samarqandga taklif etishdan mamnunman. Samarqandda bebaho tarixiy-madaniy obyektlarni o‘z ko‘zingiz bilan ko‘rish, xalqimiz hayoti, maktab, akademik litsey va kasb-hunar kollejlarimiz, oliy o‘quv yurtlarimiz faoliyati bilan bevosita tanishishingiz mumkin.

Выступление Исполняющего обязанности Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на церемонии открытия 43-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества
2016-10-19 | Политика
Ваши Превосходительства, уважаемые министры и главы делегаций!
Позвольте от всего сердца приветствовать вас, наших дорогих гостей, глав делегаций государств-членов Организации исламского сотрудничества и государств, имеющих статус наблюдателя, представителей международных организаций, всех участников 43-й сессии Совета министров иностранных дел ОИС на узбекской земле и выразить вам свое глубокое уважение.
Мы искренне признательны за то, что столица нашей Родины – Ташкент был выбран местом проведения этого важного форума Организации исламского сотрудничества, которая является одним из крупнейших и наиболее влиятельных институтов многостороннего сотрудничества в современном мире.
Уверены, что нынешняя сессия станет значимым шагом на пути к достижению таких благородных целей, как сохранение и продвижение священных исламских ценностей, укрепление солидарности между мусульманскими народами, обеспечение устойчивого развития, содействие прогрессу и процветанию народов государств-членов ОИС.
Мы также выражаем глубокое удовлетворение характером и уровнем взаимодействия, достигнутым в рамках подготовки данного форума, высоко ценим проведенную Генеральным секретариатом организации и лично его главой, господином Иядом Мадани, всеми государствами-членами плодотворную работу, проявленные при этом взаимопонимание и готовность к сотрудничеству.
Глубоко символично то, что главным лейтмотивом повестки дня 43-й сессии Совета была определена тема «Образование и просвещение – путь к миру и созиданию». Эта идея естественным образом гармонирует со знаменитым хадисом, который гласит: «Стремись к знаниям от рождения до смерти». Данная тематика сессии была предложена Первым Президентом Республики Узбекистан Исламом Каримовым, обладавшим огромным жизненным опытом великим государственным деятелем, как результат его глубоких размышлений о судьбах мира, своего народа, роли нашей священной религии в нынешнее непростое время.
Сегодня, когда мир стремительно меняется, возникают все новые вызовы и угрозы стабильности и устойчивому развитию народов, как никогда раньше важно внимание к просвещению, к духовному, нравственному началу, привитие молодежи стремления к знаниям, потребности в самосовершенствовании.
Именно просвещение и образование являются ключом к процветанию народов. Именно просвещение и образование ведут людей к благодеяниям, добру, терпимости. И именно этому нас учит наша вера – священный Ислам.
Такой подход – веление времени.
Уважаемые участники сессии!
Далеко не случайно, что девизом сегодняшнего ташкентского форума Организации исламского сотрудничества была определена тема «Образование и просвещение – путь к миру и созиданию».
Ведь эта встреча проходит на земле Узбекистана, где жили и творили наши великие предки.
Имена Имама Бухари, Бурханиддина Маргинани, Исо Термези, Хакима Термези, Махмуда Замахшари, Мухаммада Каффал Шаши, Бахауддина Накшбанда, Хаджи Ахрара Вали, Мухаммада Хорезми, Ахмада Фергани, Абу Райхана Беруни, Абу Али ибн Сины, Мирзо Улугбека, Алишера Навои и многих, многих других гениев человечества золотыми буквами вписаны в историю не только исламской, но и всей мировой цивилизации.
Признанный во всем исламском мире самым достоверным сборником хадисов нашего Пророка Мухаммада труд «Ал-Джамиъ ас-сахих» является результатом самоотверженных многолетних изысканий Имама Бухари, получившего известность как «предводитель всех мухаддисов». Вот уже более двенадцати веков он служит вторым по значимости после священного Корана письменным первоисточником Ислама. Миллионы мусульман не только нашей страны, но других государств стремятся побывать на родине Имама Бухари в священной Бухаре и почтить его могилу в Самарканде.
Созданное еще в X веке самаркандским мыслителем Абу Мансуром Матуриди, завоевавшим славу как Имам аль-Худа («имам правильного пути»), учение матуридия получило широкое распространение во всем исламском мире. Оно уделяет огромное внимание роли и значению человеческого разума и толерантности в процессе познания. Это имело важное значение в широком распространении исламских ценностей, и в таких идеях остро нуждается современное человечество.
Великая история не исчезает бесследно. Она хранится и воспроизводится в генетическом коде народа, в его исторической памяти и в его деяниях. Именно в этом и заключается ее могучая сила. Сохранение и изучение, передача из поколения в поколение исторического наследия является одним из главных приоритетов нашего государства.
Это имеет чрезвычайно важное значение потому, что в условиях нынешней глобализации возникают новые вызовы, в том числе такие, как угроза все большего распространения «массовой культуры», культа потребительства, опасность разрушения морали, ценностных ориентиров.
Вот почему, мне кажется, сохранение и преумножение всего того, что определяет духовный мир человека, культуру народа, сегодня необходимо как никогда прежде.
Мы чтим нашу священную религию как средоточие наших исконных ценностей и моральных императивов. Ислам – это постижение Истины, воспитание в себе потребности в благодеянии, он призывает нас к добру и миру, сохранению подлинного человеческого начала.
Мы решительно осуждаем и никогда не примиримся с теми, кто отождествляет Ислам с насилием и кровопролитием, будем всегда защищать нашу великую веру.
За годы независимости, после того как наш народ освободился от воинствующего атеизма, в Узбекистане проведена огромная работа по восстановлению роли и места в обществе нашей священной религии – Ислама.
В 1999 году в Ташкенте был основан первый в Центральной Азии Исламский университет. В стране сегодня функционируют 10 исламских образовательных учреждений, в том числе Ташкентский исламский институт, 9 средних специальных учебных заведений, из них 2 – женских.
Среди этих учебных заведений – знаменитые медресе Мир Араб в Бухаре и Кукельдаш в Ташкенте, построенные в XVI веке.
Если за 70 лет пребывания в составе коммунистического государства всего 130 человек из Узбекистана смогли совершить хадж, то сегодня каждый год свыше 5 тысяч наших соотечественников исполняют эту свою заветную мечту и долг мусульманина. Если тогда на всю нашу многомиллионную республику приходилось всего 30 мечетей, то сегодня их уже тысячи. По всей стране воссозданы исламские исторические памятники, святые места паломничества, ряд из которых вы, дорогие гости, будете иметь возможность посетить в ходе пребывания в Узбекистане.
Нет сомнения в том, что наша священная религия и впредь будет служить нравственной опорой народа, незаменимым средством духовного очищения, призывать людей к таким вечным ценностям, как стремление к миру, благодеянию, терпимости, взаимному уважению и согласию независимо от этнических, языковых, религиозных различий.
Важнейшей целью построения в Узбекистане независимого и сильного государства мы видим создание справедливого общества, где главной ценностью является человек, его интересы, уважаются его права и свободы. Мы хотим занять достойное место как в мусульманском мире, так и в мировом сообществе.
Мы хорошо понимаем, что это в первую очередь связано с совершенствованием системы образования и просвещения, приобщением нашей молодежи – будущего страны – к самым современным знаниям, воспитанием всесторонне и гармонично развитой личности. В результате реализации принятой в 1997 году Национальной программы по подготовке кадров и других государственных программ осуществлено коренное реформирование этой сферы, создана современная целостная система непрерывного образования и воспитания.
Сегодня двенадцатилетним обязательным бесплатным средним образованием охвачены все наши дети. Они обучаются в 10 тысячах просторных, светлых, реконструированных или заново построенных школ, 1,5 тысячи академических лицеев и профессиональных колледжей. В распоряжении детей около 300 школ музыки и искусства, более 2200 объектов спорта.
В годы независимости число высших учебных заведений в нашей стране выросло в 2,5 раза. Сегодня в них обучаются более 230 тысяч студентов. В Узбекистане функционируют филиалы семи ведущих зарубежных вузов, тысячи представителей нашей талантливой молодежи получают образование за рубежом – в престижных университетах мира.
В нашей стране 7 процентов государственного бюджета относительно валового внутреннего продукта направляется в сферу образования.
С первых лет независимости в нашей стране молодежная политика рассматривается как одно из важнейших, приоритетных направлений государственной политики. В целях еще большего углубления проводимой нами работы в этой области недавно был принят Закон Республики Узбекистан «О государственной молодежной политике» в новой редакции.
Все это уже приносит свои плоды. Наша молодежь добивается впечатляющих успехов в сферах бизнеса, науки, культуры, искусства, литературы и спорта. И это дает нам веское основание с уверенностью смотреть в будущее, верить в то, что деяния наших великих предков будут достойно продолжены следующими поколениями.
Сегодня мы живем на том историческом этапе развития человечества, который, безусловно, можно назвать переломным.
В последние годы произошли глубокая геополитическая трансформация мира и разрушение прежних систем безопасности и стабильности. Все более ускоряется процесс глобализации, который приводит не только к росту возможностей человечества, но и к усилению противоречий, углублению разрыва между богатыми и бедными странами. Как следствие совокупности всех этих процессов возникли беспрецедентные угрозы миру и стабильности, носящие и по своей сути, и по масштабам действия транснациональный характер.
Мы видим горе и страдания людей, потерявших кров и скитающихся на чужбине, мы видим, как вследствие вооруженных конфликтов и террористических актов гибнут невинные дети, старики и женщины. Мы видим трагедию разрушения целых государств, войны, которым, кажется, нет конца.
В этих условиях возрастает роль и ответственность Организации исламского сотрудничества, которая призвана объединять усилия государств-членов во имя укрепления мира, безопасности, стабильности и устойчивого развития в мусульманском мире, способствовать созданию надежных механизмов взаимодействия, создавать уникальную платформу для диалога государств-членов по самым актуальным вопросам.
Мы высоко ценим тот факт, что организация в своей деятельности исходит из понимания того, что прочная стабильность и безопасность невозможны без экономического развития, решения проблем социального характера. Все в большей мере проявляется необходимость расширения спектра деятельности Организации исламского сотрудничества.
И здесь важную роль может и должно сыграть углубление диалога между странами и народами на различных уровнях, придание систематического характера контактам не только между правительствами, но и парламентами, деятелями науки и культуры, представителями общественности. Именно эти цели могут и должны придать должную глубину многостороннему сотрудничеству в рамках ОИС.
В качестве действующего председателя Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества Республика Узбекистан приложит все усилия для того, чтобы внести свой вклад в дальнейшее повышение ее потенциала и достижение ее благородных целей.
Узбекистан в период своего председательствования в Совете будет выступать за укрепление роли ОИС как эффективного и авторитетного форума мусульманских государств. При этом лозунг «Образование и просвещение – путь к миру и созиданию» ясно и четко отражает наше видение приоритетов. К важнейшим из них относятся:
Первое. В современных условиях, когда главным показателем конкурентоспособности страны все в большей мере становятся уровень и качество жизни населения, возрастает роль образования – важнейшего фактора прогресса. Сегодня общества и цивилизации конкурируют прежде всего системами общественных ценностей и образования.
В этом контексте особое значение имеет глубокое изучение, осмысление и широкая популяризация наследия наших великих предков – мыслителей исламского мира, их неоценимого вклада в развитие мировой цивилизации.
Этот вопрос важен для воспитания у молодежи стремления к знаниям, к получению образования. Это необходимо и для правильного понимания и восприятия исламских ценностей и культуры во всех обществах, донесения до всех народов мира истинной сути Ислама. И это сегодня имеет исключительное значение также для достижения на международном уровне межконфессионального, межнационального и межкультурного диалога, обеспечения мира и согласия.
Второе. Устойчивый социально-экономический прогресс невозможно представить без инновационного развития, широкой научно-технической кооперации и внедрения новых технологий, достижений науки и техники.
Именно поэтому мы считаем, что вопросы дальнейшего развития науки и техники, укрепления интеллектуального потенциала государств-членов ОИС должны занять приоритетное место в деятельности нашей организации.
Узбекистан предлагает активизировать научно-технологический обмен и проведение совместных исследований в различных областях науки со странами-партнерами в рамках ОИС.
Безусловно, сотрудничество государств-членов организации трудно представить без деятельности Исламского банка развития.
Пользуясь случаем, я рад поздравить господина Бандара Хаджара в связи с избранием его с 1 октября 2016 года президентом Исламского банка развития.
Третье. Мы с озабоченностью отмечаем, что проблемы безопасности приобретают все более острый, трагический характер.
Важное значение в урегулировании незатухающих конфликтов, противодействии угрозам миру и стабильности имеет обеспечение единства государств-членов ОИС, преодоление имеющихся между ними разногласий, объединение усилий в борьбе с войнами, терроризмом и экстремизмом. Особенно важно добиваться урегулирования существующих или возникающих противоречий и конфликтов путем мирных переговоров, с использованием политико-дипломатических и международно-правовых механизмов на основе общепризнанных принципов и норм международного права.
Четвертое. Исламский мир располагает огромным экономическим и инвестиционным потенциалом, энергетическими ресурсами. Их рациональное использование, расширение международного торгово-экономического, финансового, инвестиционного сотрудничества государств-членов ОИС, создание транспортных коридоров, связывающих наши страны, позволит добиться высоких темпов экономического развития, что в конечном итоге является основой прогресса во всех других сферах.
В этой связи особую важность приобретает совершенствование механизмов сотрудничества в этой сфере в рамках ОИС, а также между государствами зоны ОИС с другими ведущими странами мира.
Пятое. Пользуясь возможностью и в контексте достижения одной из предлагаемых приоритетных целей на период председательствования нашей страны в Организации исламского сотрудничества хочу изложить некоторые инициативы Узбекистана.
Суть первой инициативы заключается в создании международного научно-исследовательского центра по изучению многогранного религиозно-духовного наследия наших великих предков, внесших неизмеримый вклад не только в исламскую культуру, но и в развитие всей человеческой цивилизации.
Было бы логичным организовать такой центр при мемориальном комплексе Имама Бухари в Самарканде. Это обусловлено рядом благоприятных факторов:
во-первых, исторической ролью Самарканда в мировой цивилизации как одной из жемчужин мусульманской культуры;
во-вторых, особой духовно-нравственной атмосферой этого региона, где расположено священное место упокоения одного из великих мыслителей мусульманского мира Имама Бухари.
Можно было бы присвоить исследовательскому центру, который предлагается создать под эгидой Организации исламского сотрудничества, название “Международный исследовательский центр Имама Бухари в Самарканде”.
Надеемся, что эту нашу инициативу поддержит Генеральный секретарь ОИС, Его Превосходительство Ияд Мадани и окажет необходимое содействие в реализации данного проекта.
Еще одна инициатива Узбекистана – это создание в составе Ташкентского исламского университета специальной кафедры Исламской организации по образованию, науке и культуре (ISESCO).
Основным направлением деятельности новой кафедры станет изучение истории и нынешнего состояния образования, науки и культуры в мусульманском мире, организация преподавания их студентам на углубленных специальных курсах.
Надеемся, что данный форум и ознакомление с богатым историческим и культурным наследием нашей Родины в ходе вашего пребывания в Узбекистане послужат дальнейшему укреплению взаимосвязей в области туризма, гуманитарной, научной и других сферах.
Мы, со своей стороны, примем меры, направленные на упрощение процедур, связанных с въездом и выездом туристов и представителей государств-членов ОИС.
Шестое. Проблема нераспространения оружия массового уничтожения продолжает оставаться одной из самых острых проблем современности. Узбекистан еще в 1993 году инициировал создание в Центральной Азии безъядерной зоны. Данная инициатива нашла свое практическое воплощение в Договоре о Центральноазиатской зоне, свободной от ядерного оружия, подписанном Узбекистаном и соседними государствами в 2006 году, а также Протоколе о гарантиях, который подписали пять постоянных членов Совета Безопасности ООН в 2014 году.
Узбекистан выступает за последовательное расширение географии зон, свободных от ядерного оружия, и поддерживает идею создания безъядерной зоны на Ближнем Востоке.
Мы в Узбекистане убеждены, что, действуя вместе, государства-члены смогут сделать свои страны и мусульманский мир в целом более безопасными и процветающими.
Убежден, что нынешняя 43-я сессия Совета министров иностранных дел ОИС послужит дальнейшему укреплению потенциала, повышению авторитета нашей организации на международной арене и будет способствовать эффективному решению стоящих перед нами общих задач.
Завершая свое выступление, рад пригласить вас посетить прекрасный, неповторимый город Востока – древний Самарканд. Там вы сможете не только прикоснуться к вечности и величию бесценных исторических и культурных памятников, но и непосредственно ознакомиться с тем, как сегодня живет наш народ, наша молодежь, с деятельностью наших школ, лицеев и колледжей, вузов.
Желаю успехов в работе 43-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества.