O‘zbekiston delegatsiyasi Litvada
Markaziy saylov komissiyasi raisining o‘rinbosari K.Adilov boshchiligida O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi 2016-yil 9-oktyabr kuni bo‘lib o‘tadigan Litva Respublikasi Seymi deputatlari saylovining xalqaro kuzatuvida ishtirok etmoqda.
Saylovlarning xalqaro kuzatuvi demokratiyani qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirishning eng shaffof usullaridan biri hisoblanadi. Bu saylov jarayoni ochiqligi va oshkoraligi tamoyillarini mustahkamlashga xizmat qiladi.
O‘zbekiston vakillari 2015-yilda Litvaning mahalliy saylovlarida xalqaro kuzatuvchilar sifatida ishtirok etishgandi. O‘z navbatida Litva Respublikasi parlamenti va Markaziy saylov komissiyasining a’zolari 2014 va 2015-yilda mamlakatimizda bo‘lib o‘tgan parlament va prezident saylovlarini kuzatishda qatnashgan.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, Islom hamkorlik tashkiloti, Umumjahon saylov organlari assotsiatsiyasi kabi xalqaro tashkilotlarga hamda xorijiy davlatlarning ko‘plab vakillariga joriy yil 4-dekabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini kuzatishda ishtirok etishga taklifnomalar yubordi.

Наблюдение за парламентскими выборами в Литве
Делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем председателя Центральной избирательной комиссии страны К.Адиловым принимает участие в международном наблюдении за выборами депутатов Сейма Литовской Республики, которые состоятся 9 октября текущего года.
Международное наблюдение за выборами является одним из наиболее прозрачных способов поддержания и развития демократии, что служит укреплению принципов открытости и гласности избирательного процесса.
Ранее в 2015 году представители Узбекистана участвовали в качестве международных наблюдателей на муниципальных выборах Литовской Республики. В свою очередь, члены парламента и Центральной избирательной комиссии Литовской Республики участвовали в наблюдении за парламентскими и президентскими выборами нашей республики в 2014 и 2015 годах.
Напомним, что Центральная избирательная комиссия Республики Узбекистан уже направила приглашения таким международным организациям, как Содружество Независимых Государств, Шанхайская организация сотрудничества, Бюро по демократическим институтам ОБСЕ, Организация исламского сотрудничества, Всемирная организация избирательных органов, а также многочисленным представителям иностранных государств Азии Европы, СНГ, Америки и Африки принять участие в наблюдении за предстоящими выборами Президента Республики Узбекистан, которые состоятся 4 декабря текущего года.