O‘zbekiston delegatsiyasi Litvada
Markaziy saylov komissiyasi raisining o‘rinbosari K.Adilov boshchiligida O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi 2016-yil 9-oktyabr kuni bo‘lib o‘tadigan Litva Respublikasi Seymi deputatlari saylovining xalqaro kuzatuvida ishtirok etmoqda.
Saylovlarning xalqaro kuzatuvi demokratiyani qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirishning eng shaffof usullaridan biri hisoblanadi. Bu saylov jarayoni ochiqligi va oshkoraligi tamoyillarini mustahkamlashga xizmat qiladi.
O‘zbekiston vakillari 2015-yilda Litvaning mahalliy saylovlarida xalqaro kuzatuvchilar sifatida ishtirok etishgandi. O‘z navbatida Litva Respublikasi parlamenti va Markaziy saylov komissiyasining a’zolari 2014 va 2015-yilda mamlakatimizda bo‘lib o‘tgan parlament va prezident saylovlarini kuzatishda qatnashgan.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, Islom hamkorlik tashkiloti, Umumjahon saylov organlari assotsiatsiyasi kabi xalqaro tashkilotlarga hamda xorijiy davlatlarning ko‘plab vakillariga joriy yil 4-dekabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini kuzatishda ishtirok etishga taklifnomalar yubordi.

Observing Parliamentary Elections in Lithuania
The delegation of the Republic of Uzbekistan headed by the Deputy Chairman of the Central Election Commission of the country, Komiljon Adilov, is taking part in the international observation of the elections to the Seimas of the Republic of Lithuania due October 9 this year.
International observation of elections is one of the most transparent ways of maintaining and advancing the democracy, which serves to cement the principles of openness and transparency of the electoral process.
Earlier in 2015, the representatives of Uzbekistan participated as international observers during the municipal elections in Lithuania. In turn, members of parliament and the Central Election Commission of the Republic of Lithuania partook in the observation of parliamentary and presidential elections in our country in 2014 and 2015, respectively.
Worth noting that the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan has sent invitations to international organizations such as the Commonwealth of Independent States, the Shanghai Cooperation Organization, OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, the Organization of Islamic Cooperation, the Association of World Electoral Bodies, as well as numerous representatives of foreign nations in Asia, Europe, the CIS, America and Africa to participate in the observation of the forthcoming presidential elections in Uzbekistan scheduled for December 4, 2016.