Rossiya Federatsiyasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqot to‘g‘risida
2016-yil 7-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyev bilan Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston rahbari Rossiya Prezidentini tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, unga sihat-salomatlik va davlat rahbari sifatidagi serqirra faoliyatiga muvaffaqiyatlar, Rossiya xalqiga tinchlik-xotirjamlik va farovonlik tiladi.
O‘zbekistonda Vladimir Putinning mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash hamda rivojlantirishga qo‘shayotgan shaxsiy hissasini yuksak qadrlaydi.
Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha turli darajada O‘zbekiston – Rossiya muloqotlari faollashayotganini mamnuniyat bilan ta’kidladilar.
O‘zbekiston va Rossiya rahbarlari o‘zaro hamkorlikka doir boshqa qator masalalar va ayrim xalqaro muammolar yuzasidan ham fikr almashdilar.

О телефонном разговоре с Президентом Российской Федерации
7 октября 2016 года состоялся телефонный разговор исполняющего обязанности Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Глава Узбекистана сердечно поздравил Президента России с днем рождения и пожелал ему доброго здоровья и успехов в его многогранной государственной деятельности, российскому народу – благополучия и дальнейшего процветания.
В Узбекистане высоко ценят личный вклад Владимира Путина в укрепление и развитие стратегического партнерства и союзнических отношений между нашими странами.
Шавкат Мирзиёев и Владимир Путин с удовлетворением отметили активизацию узбекско-российских контактов на различных уровнях, расширение взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других областях.
Руководители Узбекистана и России обменялись также мнениями по ряду других вопросов двустороннего характера и некоторым международным проблемам.