Eksportda imtiyozlar: mablag‘lar tejalmoqda
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Byudjet va iqtisodiy islohotlar qo‘mitasida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligining «Tashqi iqtisodiy faoliyat to‘g‘risida»gi qonunning Buxoro viloyatidagi ijrosi to‘g‘risidagi axboroti eshitildi.
Unda Buxoro viloyatida mintaqaning tashqi iqtisodiy faoliyatini yangi darajaga ko‘tarish borasidagi keng ko‘lamli ishlar natijasida 50 dan ortiq korxona eksportga jalb qilinib, Rossiya, Qozog‘iston va Polshada savdo uylari barpo etilgani, 2015-yil uchun prognoz ko‘rsatkichlar to‘liq bajarilgani qayd etildi.
Xususan, sanoat va xizmatlar sohasida sezilarli natijalarga erishilgan. Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi Buxoro filiali viloyatning tashqi iqtisodiy faoliyatini rivojlantirishda faol ishtirok etmoqda. O‘tgan yili jamg‘arma 80 tadbirkorlik subyektiga 11 million dollar, joriy yilning birinchi choragida esa 50 tadbirkorlik subyektiga eksport faoliyatini rivojlantirish uchun 15 million dollar miqdorida yordam ko‘rsatdi.
2011-2015-yillar davrida Buxoro viloyatiga 6 trillion 853 milliard so‘m miqdoridagi chet el investitsiyasi jalb etilgan. Bunda qulay investitsiyaviy muhit, bojxona va soliqqa oid imtiyozlar qo‘l kelmoqda. Misol uchun, 2015-yilda eksport qiluvchi korxonalarga nisbatan bojxona to‘lovlari yuzasidan 1 trillion 950 milliard so‘mdan ortiq hajmdagi imtiyoz va preferensiyalar qo‘llanilgan. Joriy yilning birinchi choragida esa imtiyozlar miqdori 280 milliard so‘mdan oshgan.
Eshituvda ayrim eksport qiluvchi korxonalarning o‘z majburiyatlarini bajarish borasida orqada qolayotganligi qayd etildi. Shofirkon, Jondor, Vobkent, Buxoro va G‘ijduvon tumanlari shular sirasidandir.
Qo‘mitada tashqi iqtisodiy faoliyat subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini adliya organlari tomonidan kafolatli ta’minlashga doir axborot ham eshitildi.
Eshituvda o‘z mahsulotini (ishlari va xizmatlarini) avval eksport qilmagan korxonalarni eksport faoliyatiga jalb etishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlarni qabul qilish bo‘yicha tavsiyalar berildi.

Льготы для экспортеров – экономия средств
В Комитете по бюджету и экономическим реформам Законодательной палаты Олий Мажлиса заслушана информация Министерства внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан об исполнении Закона «О внешней экономической деятельности» в Бухарской области.
Как отмечалось, в результате масштабной работы, проводимой в Бухарской области по выведению внешнеэкономической деятельности региона на новый уровень, более 50 предприятий вовлечены в экспортную деятельность, созданы торговые дома в России, Казахстане и Польше, полностью выполнены прогнозные показатели 2015 года.
В частности, достигнуты заметные результаты в промышленности и сфере услуг. Бухарский филиал Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства активно участвует в развитии внешнеэкономической деятельности области. В прошлом году им оказана помощь 80 субъектам предпринимательства в размере 11 миллионов долларов, в первом квартале этого года – 50 субъектам предпринимательства в размере 15 миллионов долларов для развития экспорта.
В период 2011-2015 годов в Бухарскую область привлечены иностранные инвестиции в размере 6 триллионов 853 миллиардов сумов. Этому способствуют оптимальная бизнес-среда, таможенные и налоговые льготы. К примеру, в 2015 году предприятиям-экспортерам предоставлены льготы и преференции более чем на 1 триллион 950 миллиардов сумов. В первом квартале этого года объем льгот превысил 280 миллиардов сумов.
На слушании отмечалось, что некоторые предприятия-экспортеры отстают в выполнении своих обязательств. В их числе – Шафирканский, Жандорский, Вабкентский, Бухарский и Гиждуванский районы.
В Комитете также заслушана информация о гарантированном обеспечении органами юстиции прав и законных интересов субъектов внешнеэкономической деятельности.
На слушаниях даны рекомендации о принятии дополнительных мер по привлечению к экспортной деятельности предприятий, ранее не экспортировавших свою продукцию (работу и услуги).