Ta’lim fidoyilariga ehtirom
O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov ulg‘ayib kelayotgan yosh avlod ma’naviyatini yuksaltirish, yigit-qizlarni buyuk ajdodlarimizga munosib insonlar etib voyaga yetkazishda ta’lim fidoyilarini o‘zining eng yaqin yordamchisi, deb bilar edi. Istiqlol yillarida yangicha tafakkurga ega, sog‘lom va barkamol o‘g‘il-qizlarni tarbiyalashda pedagoglarning o‘rni va mavqei har qachongidan ko‘ra yuksaldi.
1-oktabr – O‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan o‘tkazilayotgan turli ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar, davra suhbatlari, muloqotlar, ilmiy anjumanlar, uchrashuvlarda ana shu masalalarga alohida e’tibor qaratilmoqda. Yoshlarga chuqur bilim berish, ularni ona Vatanga, milliy istiqlol g‘oyalariga sadoqat ruhida kamol toptirishda muallimlarning mehnatlari alohida e’tirof etilib, istiqboldagi vazifalar belgilab olinmoqda.
30-sentabr kuni bir guruh faxriy va faol o‘qituvchilar, yosh muallimlar hurriyatimiz, porloq istiqbolimiz va ezgu niyatlarimiz ramzi bo‘lgan Mustaqillik va ezgulik monumenti poyiga gullar qo‘ydi.
Shu kuni O‘zbek Milliy akademik drama teatrida ushbu bayram munosabati bilan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda senatorlar, deputatlar, Xalq ta’limi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim, Madaniyat va sport ishlari vazirliklari xodimlari, O‘zbekiston Qahramonlari, oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari, maktablar, akademik litsey va kasb-hunar kollejlarining pedagoglari, sport murabbiylari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston o‘qituvchi va murabbiylariga bayram tabrigini Prezidentning Davlat maslahatchisi X.Sultonov o‘qib eshittirdi.
Mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Karimov tashabbusi bilan istiqlolning dastlabki kunlaridan yangicha bilim va tafakkurli, yuksak ma’naviyatli avlodni tarbiyalash masalasiga ustuvor vazifa sifatida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan ishlab chiqilgan «Ta’lim to‘g‘risida»gi qonun, Kadrlar tayyorlash milliy dasturi, Maktab ta’limini rivojlantirish davlat umummilliy dasturi jamiyatimizdagi ijtimoiy-ma’rifiy hayotni tubdan o‘zgartirdi. Ushbu hujjatlar zamonaviy bilim maskanlarini barpo etish, yoshlarni 12-yillik bepul majburiy ta’lim bilan to‘laqonli qamrab olish, davlat ta’lim standartlari va o‘quv rejalarini zamon ruhiga mos tarzda isloh etish kabi keng qamrovli ishlarni tizimli amalga oshirishda muhim poydevor bo‘lib xizmat qildi.
O‘qituvchilarga ko‘rsatilayotgan yuksak e’tibor ta’lim tizimining barcha bo‘g‘inlarida yaqqol ko‘zga tashlanmoqda. O‘tgan yillar mobaynida qabul qilingan bir qator farmon va qarorlar, huquqiy-me’yoriy hujjatlar umumta’lim maktablari o‘qituvchilarining oylik ish haqini bir necha barobar oshirish, ularning o‘z ustida ishlashi, izlanishi, dars jarayoniga ilg‘or pedagogik texnologiyalarni joriy etishi uchun keng imkoniyatlar yaratmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi tomonidan amaliyotga joriy etilayotgan loyihalar, turli ma’rifiy-ijodiy tanlovlar yoshlarga bilim berishga doir ilg‘or tajribalar, innovatsion g‘oya va tashabbuslarning tobora keng quloch yoyishi, ommalashishi, bolalarning o‘qishga ishtiyoqi kuchayishi, o‘zlashtirishda ijobiy natijalarga erishishga xizmat qilmoqda. “Yilning eng yaxshi fan o‘qituvchisi”, “Yilning eng yaxshi maktab direktori”, “Yilning eng yaxshi psixologi”, “Yilning eng yaxshi metodisti”, “Yilning eng faol ma’naviyat targ‘ibotchisi”, “Yilning eng yaxshi faol ma’naviy-marifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari” kabi ko‘rik-tanlovlar orqali ilg‘or, tashabbuskor, ijodkor pedagoglar tajribasini atroflicha tahlil etish va o‘rganish, innovatsion ish tajribasini yanada kengroq ommalashtirish orqali ta’lim mazmuni takomillashmoqda.
Prezidentimizning 2012-yil 10-dekabrdagi “Chet tillarni o‘rganish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori xorijiy tillarni o‘qitishga doir ishlarni zamon ruhi bilan hamnafas yo‘lga qo‘yish, bunda pedagoglarning kasbga oid bilim va ko‘nikmalarini doimiy yangilashda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Chet tillari o‘qituvchilarini qo‘shimcha rag‘batlantirish maqsadida “Yilning eng yaxshi ingliz tili o‘qituvchisi” ko‘rik-tanlovi o‘tkazilishi yaxshi an’anaga aylandi.
«Sog‘lom ona va bola yili» Davlat dasturi doirasida malakali trener-o‘qituvchilar tarkibini yanada kengaytirish, ularni o‘quv-metodik qo‘llanmalar bilan ta’minlash ishlari ortdi. Ta’lim sohasidagi islohotlar natijasida minglab yoshlarimiz sport, fan olimpiadalari, xalqaro ijodiy tanlovlar, ko‘rik-festivallarda muvaffaqiyat qozonmoqda.
Mamlakatimiz Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 29-sentabrdagi farmoniga muvofiq ta’lim-tarbiya tizimida alohida o‘rnak ko‘rsatgan xodimlardan bir guruhi Vatanimizning faxriy unvonlari, orden va medallari bilan taqdirlandi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi tomonidan o‘tkazilgan «Yilning eng yaxshi fan o‘qituvchisi – 2016» tanlovining g‘olib va sovrindorlari taqdirlandi.
O‘zbekiston Qahramoni, Qarshi shahridagi 2-ixtisoslashtirilgan umumiy o‘rta ta’lim maktab-internatining matematika fani o‘qituvchisi M.Sharapova, Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti talabasi, Bolgariya va Kiprda o‘tkazilgan talabalarning matematika bo‘yicha xalqaro olimpiadasi oltin medallari sohibi H.Egamberganov ta’lim-tarbiya olish uchun yaratilgan zamonaviy sharoitlar, o‘qituvchilar mehnatini e’zozlash borasidagi yuksak e’tibor uchun davlatimizga minnatdorlik bildirdi. O‘zbekiston xalq shoiri S.Sayyid ustoz va murabbiylarni bayram bilan qutlab, ularga bag‘ishlangan yangi she’rini o‘qib berdi.
O‘zbek Milliy akademik drama teatri jamoasining «Mirzo Ulug‘bek» spektakli namoyish etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi N.Yo‘ldoshev, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Spikeri N.Ismoilov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosarlari E.Bositxonova, A.Aripov ishtirok etdi.

Low bow to dear teachers
The First President of the Republic of Uzbekistan, Islam Karimov, considered selfless teachers and mentors his best aides in raising the morality of the younger generation and in bringing up young people to be worthy of their great ancestors. In the years of independence, the role and responsibility of teachers rose significantly in bringing up the younger generation with a new way of thinking to be well in every respect.
At various cultural enlightenment events, round-table conversations and scientific conferences held on the occasion of 1 October – Day of Teachers and Mentors, the roles of teachers and mentors in bringing up young people in the spirit of devotion to the Motherland and ideas of independence were especially emphasized.
On 30 September, a group of veterans of the education sphere, active and young teachers laid flowers at the Monument of Independence and Humaneness, which is a symbol of the Uzbek nation’s freedom, bright future and noble aspirations.
On the same day, a ceremonial event devoted to Day of Teachers and Mentors took place in the Uzbek national academic drama theatre. The event was attended by senators, MPs, employees of the Ministry of Public Education, the Ministry of Higher and Secondary Special Education, the Ministry of Culture and Sport, heroes of Uzbekistan, teachers of higher education institutions, academic lyceums and vocational colleges and sport trainers.
A congratulatory message from Acting President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to teachers and mentors of Uzbekistan was read out by presidential state advisor H.Sultanov.
On the initiative of the country’s First President Islam Karimov, from the very first days of independence, issues of bringing up the younger generation capable of independent thought, well educated and with high morality were raised to the level of state policy.
A number of decrees and resolutions as well as norm-setting legal documents adopted in the past years made it possible to raise the salaries of teachers of general education schools many times and to create broad possibilities for introducing advanced teaching and information communication technologies in educational processes.
Projects and various creative and enlightenment contests being implemented by the Ministry of Public Education of the Republic of Uzbekistan help to widely spread innovative ideas and initiatives relating to encouraging progress in studies as well as advanced experience of teaching young people. Thanks to the conducting of such contests as “the best subject teacher of the year”, “the best school principal of the year”, “the best psychologist of the year”, “the best methodologist of the year”, “the best morality promoter of the year” and “the best deputy school principal for spiritual enlightenment work of the year”, a comprehensive analysis and study of the best teachers’ work is conducted and their advanced experience is popularized widely, thus improving the educational content.
As part of the Year of Maternal and Child Health state programme, work on training highly qualified teachers, trainers and mentors and on providing them with educational-methodological books is being improved. As a result, thousands of Uzbek boys and girls have achieved success in science Olympiads, international creative contests and festivals.
In accordance with a decree dated 29 September 2016 of Acting President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, a group of distinguished workers of the education sphere were given titles of honour and awarded medals of merit of the country.
During the event, an award ceremony for the winners and runners-up of the contest “the best subject teacher of the year 2016” conducted by the Ministry of Public Education of the Republic of Uzbekistan took place.
A hero of Uzbekistan, a mathematics teacher of special secondary general education boarding school No 2 in the town of Karshi, M.Sharapova, and a student of the Mirzo Ulughbek National University of Uzbekistan, holder of gold medals of international mathematics student Olympiads in Bulgaria and Cyprus, H.Egamberganov, expressed gratitude to the state for the conditions created for getting education, the high attention to teachers and mentors and the decent evaluation of their work. A people’s poet of Uzbekistan, S.Sayyid, congratulated teachers and mentors on their holiday and read out new poems devoted to them.