Ta’lim fidoyilariga ehtirom
O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov ulg‘ayib kelayotgan yosh avlod ma’naviyatini yuksaltirish, yigit-qizlarni buyuk ajdodlarimizga munosib insonlar etib voyaga yetkazishda ta’lim fidoyilarini o‘zining eng yaqin yordamchisi, deb bilar edi. Istiqlol yillarida yangicha tafakkurga ega, sog‘lom va barkamol o‘g‘il-qizlarni tarbiyalashda pedagoglarning o‘rni va mavqei har qachongidan ko‘ra yuksaldi.
1-oktabr – O‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan o‘tkazilayotgan turli ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar, davra suhbatlari, muloqotlar, ilmiy anjumanlar, uchrashuvlarda ana shu masalalarga alohida e’tibor qaratilmoqda. Yoshlarga chuqur bilim berish, ularni ona Vatanga, milliy istiqlol g‘oyalariga sadoqat ruhida kamol toptirishda muallimlarning mehnatlari alohida e’tirof etilib, istiqboldagi vazifalar belgilab olinmoqda.
30-sentabr kuni bir guruh faxriy va faol o‘qituvchilar, yosh muallimlar hurriyatimiz, porloq istiqbolimiz va ezgu niyatlarimiz ramzi bo‘lgan Mustaqillik va ezgulik monumenti poyiga gullar qo‘ydi.
Shu kuni O‘zbek Milliy akademik drama teatrida ushbu bayram munosabati bilan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda senatorlar, deputatlar, Xalq ta’limi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim, Madaniyat va sport ishlari vazirliklari xodimlari, O‘zbekiston Qahramonlari, oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari, maktablar, akademik litsey va kasb-hunar kollejlarining pedagoglari, sport murabbiylari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston o‘qituvchi va murabbiylariga bayram tabrigini Prezidentning Davlat maslahatchisi X.Sultonov o‘qib eshittirdi.
Mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Karimov tashabbusi bilan istiqlolning dastlabki kunlaridan yangicha bilim va tafakkurli, yuksak ma’naviyatli avlodni tarbiyalash masalasiga ustuvor vazifa sifatida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan ishlab chiqilgan «Ta’lim to‘g‘risida»gi qonun, Kadrlar tayyorlash milliy dasturi, Maktab ta’limini rivojlantirish davlat umummilliy dasturi jamiyatimizdagi ijtimoiy-ma’rifiy hayotni tubdan o‘zgartirdi. Ushbu hujjatlar zamonaviy bilim maskanlarini barpo etish, yoshlarni 12-yillik bepul majburiy ta’lim bilan to‘laqonli qamrab olish, davlat ta’lim standartlari va o‘quv rejalarini zamon ruhiga mos tarzda isloh etish kabi keng qamrovli ishlarni tizimli amalga oshirishda muhim poydevor bo‘lib xizmat qildi.
O‘qituvchilarga ko‘rsatilayotgan yuksak e’tibor ta’lim tizimining barcha bo‘g‘inlarida yaqqol ko‘zga tashlanmoqda. O‘tgan yillar mobaynida qabul qilingan bir qator farmon va qarorlar, huquqiy-me’yoriy hujjatlar umumta’lim maktablari o‘qituvchilarining oylik ish haqini bir necha barobar oshirish, ularning o‘z ustida ishlashi, izlanishi, dars jarayoniga ilg‘or pedagogik texnologiyalarni joriy etishi uchun keng imkoniyatlar yaratmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi tomonidan amaliyotga joriy etilayotgan loyihalar, turli ma’rifiy-ijodiy tanlovlar yoshlarga bilim berishga doir ilg‘or tajribalar, innovatsion g‘oya va tashabbuslarning tobora keng quloch yoyishi, ommalashishi, bolalarning o‘qishga ishtiyoqi kuchayishi, o‘zlashtirishda ijobiy natijalarga erishishga xizmat qilmoqda. “Yilning eng yaxshi fan o‘qituvchisi”, “Yilning eng yaxshi maktab direktori”, “Yilning eng yaxshi psixologi”, “Yilning eng yaxshi metodisti”, “Yilning eng faol ma’naviyat targ‘ibotchisi”, “Yilning eng yaxshi faol ma’naviy-marifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari” kabi ko‘rik-tanlovlar orqali ilg‘or, tashabbuskor, ijodkor pedagoglar tajribasini atroflicha tahlil etish va o‘rganish, innovatsion ish tajribasini yanada kengroq ommalashtirish orqali ta’lim mazmuni takomillashmoqda.
Prezidentimizning 2012-yil 10-dekabrdagi “Chet tillarni o‘rganish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori xorijiy tillarni o‘qitishga doir ishlarni zamon ruhi bilan hamnafas yo‘lga qo‘yish, bunda pedagoglarning kasbga oid bilim va ko‘nikmalarini doimiy yangilashda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Chet tillari o‘qituvchilarini qo‘shimcha rag‘batlantirish maqsadida “Yilning eng yaxshi ingliz tili o‘qituvchisi” ko‘rik-tanlovi o‘tkazilishi yaxshi an’anaga aylandi.
«Sog‘lom ona va bola yili» Davlat dasturi doirasida malakali trener-o‘qituvchilar tarkibini yanada kengaytirish, ularni o‘quv-metodik qo‘llanmalar bilan ta’minlash ishlari ortdi. Ta’lim sohasidagi islohotlar natijasida minglab yoshlarimiz sport, fan olimpiadalari, xalqaro ijodiy tanlovlar, ko‘rik-festivallarda muvaffaqiyat qozonmoqda.
Mamlakatimiz Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 29-sentabrdagi farmoniga muvofiq ta’lim-tarbiya tizimida alohida o‘rnak ko‘rsatgan xodimlardan bir guruhi Vatanimizning faxriy unvonlari, orden va medallari bilan taqdirlandi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi tomonidan o‘tkazilgan «Yilning eng yaxshi fan o‘qituvchisi – 2016» tanlovining g‘olib va sovrindorlari taqdirlandi.
O‘zbekiston Qahramoni, Qarshi shahridagi 2-ixtisoslashtirilgan umumiy o‘rta ta’lim maktab-internatining matematika fani o‘qituvchisi M.Sharapova, Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti talabasi, Bolgariya va Kiprda o‘tkazilgan talabalarning matematika bo‘yicha xalqaro olimpiadasi oltin medallari sohibi H.Egamberganov ta’lim-tarbiya olish uchun yaratilgan zamonaviy sharoitlar, o‘qituvchilar mehnatini e’zozlash borasidagi yuksak e’tibor uchun davlatimizga minnatdorlik bildirdi. O‘zbekiston xalq shoiri S.Sayyid ustoz va murabbiylarni bayram bilan qutlab, ularga bag‘ishlangan yangi she’rini o‘qib berdi.
O‘zbek Milliy akademik drama teatri jamoasining «Mirzo Ulug‘bek» spektakli namoyish etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi N.Yo‘ldoshev, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Spikeri N.Ismoilov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosarlari E.Bositxonova, A.Aripov ishtirok etdi.

Низкий поклон вам, дорогие учителя!
Первый Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов считал самоотверженных педагогов и наставников своими лучшими помощниками в повышении духовности подрастающего поколения, воспитании молодежи достойными преемниками наших великих предков. В годы независимости значительно повысились роль и ответственность педагогов в воспитании обладающего новым мышлением, гармонично развитого молодого поколения.
На проходящих в связи с 1 октября – Днем учителей и наставников различных культурно-просветительских мероприятиях, “круглых столах”, встречах, научных конференциях особо подчеркивается роль учителей и наставников в воспитании молодежи в духе преданности Родине, идеям независимости, намечаются задачи на перспективу.
Группа ветеранов сферы образования, активных и молодых педагогов 30 сентября возложила цветы к подножию монумента Независимости и гуманизма, являющегося символом нашей свободы, светлого будущего и благородных устремлений.
В тот же день в Узбекском Национальном академическом драматическом театре состоялось торжественное мероприятие, посвященное Дню учителей и наставников. В нем приняли участие сенаторы, депутаты, работники министерств народного образования, высшего и среднего специального образования, по делам культуры и спорта, Герои Узбекистана, преподаватели вузов, педагоги академических лицеев и профессиональных колледжей, спортивные тренеры.
Поздравление Исполняющего обязанности Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева учителям и наставникам Узбекистана зачитал Государственный советник Президента Х.Султанов.
По инициативе Первого Президента нашей страны с первых дней независимости вопросы воспитания самостоятельно мыслящего, широко образованного молодого поколения с высокой духовностью были возведены в ранг государственной политики.
Разработанные по инициативе Ислама Каримова Закон «Об образовании», Национальная программа по подготовке кадров, Государственная общенациональная Программа развития школьного образования послужили важной основой кардинального реформирования системы образования, введения 12-летнего бесплатного обязательного образования, строительства современных образовательных учреждений, полного обновления государственных образовательных стандартов и учебных планов в соответствии с духом времени.
Принятие за прошедшие годы ряда указов и постановлений, нормативно-правовых документов позволило в несколько раз повысить заработную плату учителей общеобразовательных школ, создать широкие возможности для внедрения в процесс образования передовых педагогических и информационно-коммуникационных технологий.
Реализуемые Министерством народного образования Республики Узбекистан проекты, различные просветительские и творческие конкурсы способствуют широкому распространению передового опыта по обучению молодого поколения, инновационных идей и инициатив, усилению интереса школьников к учебе, повышению их успеваемости. Благодаря проведению смотров-конкурсов «Лучший учитель-предметник года», «Лучший директор школы года», «Лучший психолог года», «Лучший методист года», «Лучший пропагандист духовности года», «Лучший заместитель директора по духовно-просветительской работе года» обеспечиваются всесторонний анализ и изучение опыта лучших педагогов, широкая популяризация их передового опыта, и тем самым – совершенствование содержания образования.
Постановление Первого Президента нашей страны “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы изучения иностранных языков” от 10 декабря 2012 года играет важную роль в организации преподавания иностранных языков в духе времени, постоянном повышении профессиональных знаний и навыков педагогов. В целях дополнительного стимулирования преподавателей иностранных языков стало доброй традицией проведение смотра-конкурса «Лучший учитель английского языка года».
В рамках Государственной программы «Год здоровой матери и ребенка» совершенствуется работа по подготовке высококвалифицированных педагогов, тренеров-наставников, обеспечению их учебно-методическими пособиями. В результате тысячи наших юношей и девушек добиваются успехов в спорте, на предметных олимпиадах, международных творческих конкурсах и фестивалях.
Указом исполняющего обязанности Президента нашей страны Шавката Мирзиёева от 29 сентября 2016 года группа особо отличившихся работников сферы образования была удостоена почетных званий, награждена орденами и медалями нашей Родины.
На мероприятии состоялось награждение победителей и призеров конкурса «Лучший учитель-предметник года - 2016», проводимого Министерством народного образования Республики Узбекистан.
Герой Узбекистана, учительница математики 2-й специализированной средней общеобразовательной школы-интерната города Карши М.Шарапова, студент Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека, обладатель золотых медалей международных студенческих олимпиад по математике в Болгарии и на Кипре Х.Эгамберганов выразили благодарность нашему государству за созданные условия для получения образования, высокое внимание к педагогам и наставникам, достойную оценку их труда. Народный поэт Узбекистана С.Саййид поздравил с праздником учителей и наставников и прочитал посвященные им новые стихи.
Был представлен спектакль коллектива Узбекского Национального академического драматического театра «Мирзо Улугбек».
В мероприятии приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошев, Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Исмоилов, заместители Премьер-министра Республики Узбекистан Э.Баситханова, А.Арипов.