Istiqboldagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi
O‘zbekiston Prezidenti vazifasini bajaruvchi, Respublika Bosh vaziri Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, sanoat va ijtimoiy sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar bilan yaqindan tanishish maqsadida shu yilning 20-sentabr kuni Angren shahriga tashrif buyurdi.
Mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Karimov tashabbusi bilan chet el investitsiyalarini keng jalb qilish maqsadida 2012-yilda tashkil etilgan «Angren» maxsus industrial zonasida keng ko‘lamli ishlar, jumladan, 11 yirik investitsiya loyihasi amalga oshirildi. Joriy yilning oxiriga qadar yana 7 ishlab chiqarish quvvatini foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti Islom Karimovning 2015-yil 28-avgustdagi qaroriga muvofiq hayotga tatbiq etilayotgan «Angren» maxsus industrial zonasi hududida konveyyer lentalari, qishloq xo‘jaligi texnikasi va avtomobil shinalari ishlab chiqarishni tashkil etish» loyihasining amalga oshirilish jarayoni bilan tanishdi. Bu yerda yiliga 100 ming pogon metr konveyyer lentasi, qishloq xo‘jaligi texnikasi uchun 200 mingta shina, 3 million dona avtomobil shinasi ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan. Mazkur yirik sanoat korxonasi mustaqilligimizning 26-yilligi arafasida ishga tushirilishi qayd etildi.
Ushbu loyihaning amalga oshirilishi 1 ming 200 ish o‘rni tashkil etish imkonini beradi.
Shu kuni Shavkat Mirziyoyev Angren IESda 2016-yilning avgust oyida ishga tushirilgan yangi energiya blokini ko‘zdan kechirdi. Zamonaviy texnologiyaning joriy etilishi natijasida yiliga 1 million tonna ko‘mirdan samarali foydalanishga erishiladi va bu orqali 840 million kVt/soat elektr energiyasi va 423 ming gigakaloriya issiqlik energiyasi ishlab chiqariladi. Yangi energiya blokining ishga tushirilishi yoqilg‘i sarfini kamaytirish, atmosferaga gaz chiqindilari chiqishini sezilarli ravishda qisqartirishni ta’minlaydi.
Shavkat Mirziyoyev «O‘zbekko‘mir» aksiyadorlik jamiyati faoliyati, Angren ko‘mir konida yoqilg‘i qazib olish va yetkazib berish ishlari, bu yerda amalga oshirilayotgan texnik qayta jihozlash jarayoni bilan ham tanishdi.
Joriy yil boshidan buyon konlarni qazish ishlari hajmi 15,4 million kub metrdan oshdi, 2,6 million tonna ko‘mir qazib olindi. 2016-yilning oxirigacha ko‘mir qazish hajmini 3,7 million tonnaga yetkazish rejalashtirilgan.
Tanishuv jarayonida mazkur sanoat korxonalari uchun o‘rta maxsus va oliy ta’lim muassasalarida yuqori malakali kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash, mutaxassislarning yetakchi xorijiy kompaniyalarda malaka oshirishini tashkil etish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyev Angren shahrida amalga oshirilayotgan obodonlashtirish, uy-joy va ijtimoiy soha obyektlarini kuz-qish mavsumiga tayyorlash ishlari bilan tanishdi. Xususan, maktabgacha ta’lim muassasasi, dehqon bozorini borib ko‘rdi.
Uchrashuvlarda aholi uchun qulay yashash sharoitlarini, ijtimoiy infratuzilmani yanada takomillashtirish, kommunal xizmatlarni yaxshilash, hududlarni obodonlashtirish, zamonaviy istirohat va dam olish bog‘larini barpo etish loyihalarini amalga oshirishga doir dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Angren shahri rahbarlari va faollari ishtirokida o‘tkazilgan yig‘ilishda Toshkent viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish sohasida yirik loyihalarni boshlab bergan O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimovning faoliyati, ulkan xizmatlari alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2016-yil 9-sentabrdagi «2016-2018-yillarda Toshkent viloyati shaharlari va tumanlarini kompleks rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi to‘g‘risida»gi qarori poytaxt viloyatini har tomonlama rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etishi alohida qayd etildi.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda Angren shahri ijtimoiy infratuzilmasini modernizatsiyalash masalalari tahlil etildi. Shahar hokimi, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga mavjud kamchiliklarni bartaraf etishga doir ko‘rsatmalar berildi.
Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatiga tashrifi davomida paxta hosilini yig‘ib-terib olish va kuzgi ekin ishlarining borishi bilan ham tanishdi. Fermerlar, soha xodimlari bilan uchrashuv chog‘ida qishloq xo‘jaligi ishlarini qisqa muddatda uyushqoqlik bilan o‘tkazish masalasi atroflicha muhokama etilib, tegishli topshiriq va tavsiyalar berildi.

Обсуждены приоритетные задачи на перспективу
Исполняющий обязанности Президента Республики Узбекистан, Премьер-министр республики Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах, осуществляемой широкомасштабной работой в промышленности и социальной сфере 20 сентября 2016 года посетил город Ангрен.
В созданной в 2012 году по инициативе Первого Президента нашей страны Ислама Каримова в целях привлечения иностранных инвестиций специальной индустриальной зоне “Ангрен” осуществлены масштабные работы, в частности, реализованы 11 крупных инвестиционных проектов, до конца текущего года планируется сдача в эксплуатацию еще 7 производств.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом реализации проекта «Организация производства конвейерных лент, сельскохозяйственных и автомобильных шин на территории СИЗ «Ангрен», реализуемого в соответствии с постановлением Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова от 28 августа 2015 года. Здесь предусматривается создание производства 100 тысяч погонных метров конвейерных лент, 200 тысяч сельхозшин, 3 миллионов автомобильных шин в год. Отмечено, что сдача в эксплуатацию этого крупного промышленного предприятия планируется в канун празднования 26-летия независимости нашей Родины.
Реализация проекта даст возможность создать порядка 1200 рабочих мест.
В этот же день Шавкат Мирзиёев осмотрел новый энергоблок на Ангренской ТЭС, пуск которого состоялся в августе нынешнего года. За счет внедрения современной технологии будет достигнуто эффективное сжигание одного миллиона тонн высокозольного угля в год, в результате чего обеспечивается выработка 840 миллионов кВт/час электроэнергии и 423 тысяч гигакалорий тепловой энергии. Эксплуатация нового энергоблока даст возможность снизить удельный расход топлива, а также значительно сократить вредные выбросы.
Шавкат Мирзиёев также ознакомился с деятельностью АО “Узбекуголь”, работами по добыче и поставкам топлива из угольного разреза Ангренский, осуществляемыми здесь мерами по техническому перевооружению.
С начала года объем вскрышных работ составил более 15,4 миллиона кубических метров, добыча угля – 2,6 миллиона тонн. До конца 2016 года ожидается довести добычу до 3,7 миллиона тонн.
В ходе поездки были рассмотрены вопросы подготовки и переподготовки высококвалифицированных кадров в средних специальных и высших учебных заведениях, организации стажировки специалистов в ведущих зарубежных компаниях для этих промышленных предприятий.
Исполняющий обязанности Президента нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с проводимыми в городе Ангрене работами по благоустройству, подготовке жилья и объектов социальной сферы к осенне-зимнему сезону. В частности, посетил детское дошкольное образовательное учреждение, дехканский рынок.
На встречах были обсуждены актуальные вопросы по дальнейшему совершенствованию благоприятных условий жизни для населения, социальной инфраструктуры, улучшению оказания коммунальных услуг, благоустройству территорий, реализации проектов по строительству современных парков культуры и отдыха.
На состоявшемся собрании с участием руководителей и актива города Ангрена особо подчеркивались деятельность, огромные заслуги Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова, который положил начало крупным проектам в сфере социально-экономического развития Ташкентской области.
Особо отмечено, что постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан “О Программе мер по комплексному развитию городов и районов Ташкентской области на 2016-2018 годы” от 9 сентября 2016 года имеет важное значение во всестороннем развитии столичной области.
Вместе с тем на прошедшем в критическом духе собрании были проанализированы вопросы, касающиеся модернизации социальной инфраструктуры Ангрена. Хокиму города, руководителям соответствующих министерств и ведомств были даны указания по устранению имеющихся недостатков.
В ходе поездки по Ташкентской области Шавкат Мирзиёев также ознакомился с ходом сбора урожая хлопка-сырца и сева озимых. Во время встречи с фермерами, тружениками отрасли состоялось детальное обсуждение вопросов эффективного проведения сельскохозяйственных работ организованно и в сжатые сроки. По рассмотренным вопросам были даны соответствующие поручения и рекомендации.