Toshkentda AKT Sammiti bo‘lib o‘tdi
Bugun 20 sentyabr kuni Toshkentda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligining muhim tadbirlaridan biri AKT Sammiti bo‘lib o‘tdi.
Unda Xalqaro elektraloqa ittifoqi, Janubiy Koreya, Xitoy, Fransiya, Rossiya, Ozarbayjon, Ukrainadan delegatlar, xalqaro tashkilotlar, yetakchi IT kompaniyalari vakillari ishtirok etmoqda.
O‘zbekistonda AKTni rivojlantirish bo‘yicha Sammit 2003 yildan boshlab muntazam o‘tkazib kelinmoqda. Har yili Sammit axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirishning dolzarb masalalari bo‘yicha yutuqlarni va yuzaga kelayotgan muammolarni muhokama qilishga manfaatdor bo‘lgan mamlakatimiz IT bozori, yaqin va uzoq xorij mamlakatlarining ilg‘or mutaxassislarini to‘playdi.
AKT Sammiti dasturi davlat organlarida va iqtisodiyotning real sektorida axborot tizimlari va resurslarini joriy qilishga bag‘ishlangan masalalarning keng doirasini qamrab olgan.
Sammit doirasida AKTni rivojlantirish holati va istiqbollari, elektron tijoratni rivojlantirish istiqbollari, O‘zbekistonda soliqqa tortish sohasida zamonaviy axborot texnologiyalarini qo‘llash, investitsiya va innovatsiyalar uchun AKT muhitini yaratish, davlat boshqaruviga raqamli texnologiyalarni joriy etishning ta’siri, keng polosali ulanishni rivojlantirishda innovatsion xizmatlarning roli, axborot texnologiyalari bo‘yicha ta’limda investitsiyalarning muhimligi va boshqa shu kabi masalalar ko‘rib chiqildi.
Mazkur Sammit doirasida bo‘lib o‘tgan uchrashuv va muloqotlar respublikamizda AKT sohasini yanada rivojlantirishga, tadbir ishtirokchilari o‘rtasida ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga imkoniyat yaratadi.
Sammitning tashkilotchilari: O‘zbekiston axborot texnologiyalari Assotsiatsiyasi hamda “ICTNEWS conferences”, homiysi: “Huawei Tech Investment Tashkent”, shuningdek, texnik xamkor “O‘zbektelekom” kompaniyasi, axborot hamkori UzreportTV telekanali.

Прошел Саммит по ИКТ
20 сентября 2016 года в рамках Недели ИКТ ICTWEEK Uzbekistan 2016 в Ташкенте прошел Саммит по информационно-коммуникационным технологиям.
В нем приняли участие около 300 делегатов из Международного союза электросвязи, Южной Кореи, Китая, Франции, России, Азербайджана, Украины, представители международных организаций, представители органов государственной власти и управления Узбекистана, ведущих IT-компаний.
В Узбекистане саммит по вопросам развития ИКТ проводится регулярно, начиная с 2003 года. Ежегодно ИКТ Саммит собирает ключевых специалистов отечественного IT-рынка, стран ближнего и дальнего зарубежья, которые заинтересованы в обсуждении последних достижений и обмене мнениями по актуальным вопросам развития сферы информационно-коммуникационных технологий.
Программа ИКТ Саммита охватила большой спектр вопросов, посвященных внедрению информационных систем и ресурсов в государственных органах и в реальном секторе экономики.
В рамках Саммита рассмотрены вопросы состояния и перспективы развития информационно-коммуникационных технологий, перспективы развития электронной коммерции, использования современных IT в сфере налогообложения в Узбекистане, создание ИКТ-среды для инвестиций и инноваций, влияния цифровой трансформации на организацию процессов и компетенцию, цифровой трансформации государственного управления, инновационные услуги как драйвер развития широкополосного доступа, важности инвестиций в IТ-образование и другие.
Было отмечено, что ИКТ Саммит внесёт весомый вклад в решение вопросов дальнейшего развития информационно-коммуникационных технологий и будет содействовать укреплению позиций Узбекистана в глобальном информационном пространстве.
Организатором ИКТ Саммита выступили IT-Ассоциация Узбекистана и “ICTNEWS conferences”, спонсором Huawei Tech Investment Tashkent, информационным партнером телеканал UzreportTV. Государственную поддержку оказал Кабинет Министров Республики Узбекистан и Мининфоком.