2016-09-08 | Jamiyat
Joriy yilga mo‘ljallangan respublika investitsiya dasturi asosida Samarqand shahridagi 6-oilaviy poliklinika uchun yangi bino qurilib, 46 ming aholiga zamon talablari darajasida tibbiy xizmat ko‘rsatish imkoniyati yaratildi. Muassasada yigirmaga yaqin tor mutaxassislar uchun alohida ish kabinetlari, laboratoriya va muolaja xonalari tashkil etildi. “Salomatlik” dasturlari assosida zarur tibbiy uskuna va jihozlar bilan ta’minlandi.
– Poliklinikamiz shaharning 19 mahallasi aholisiga xizmat ko‘rsatadi, – deydi muassasa bosh shifokori Lola Abdullayeva. – Shu paytgacha eski, moslashtirilgan binoda faoliyat olib borganimiz ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmat sifatiga ham ta’sir etardi. Endi esa muassasamizda xodimlarning samarali ishlashi, bemorlarga aniq tashxis qo‘yish va davolash uchun zarur sharoitlar yaratildi.
Keyingi uch yilda 10 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ sarflanib, rekonstruksiya qilingan viloyat bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazida ham qurilish-ta’mirlash ishlari yakunlandi. Ushbu jarayonda markazning barcha bo‘lim va poliklinikalarida rekonstruksiya va jihozlash ishlari amalga oshirildi. Yordamchi binolar qurildi, hudud obodonlashtirildi. 390 o‘rinli markazda ayni paytda bolalarda uchraydigan barcha kasalliklarni aniqlash va davolash uchun imkoniyat mavjud.
Oqdaryo tumani tibbiyot birlashmasiga qarashli 250 o‘rinli ko‘p tarmoqli markaziy poliklinika va 30 o‘rinli yuqumli kasalliklar shifoxonasining yangi binosi tuman aholisiga ko‘plab qulayliklar yaratgani bilan ahamiyatli bo‘ldi.
Muassasalarning ochilishi munosabati bilan o‘tkazilgan tadbirlarda Samarqand viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘i B.Egamberdiyev va boshqalar mamlakatimiz sog‘liqni saqlash tizimida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar yuksak samaralar berayotgani, bu boradagi ishlar kelgusida ham davom ettirilishini ta’kidladi.

Новые учреждения здравоохранения
В Самаркандской области сданы в эксплуатацию несколько медицинских учреждений, построенных в преддверии 25-летия независимости нашей страны.
На основе предусмотренной на нынешний год республиканской инвестиционной программы в Самарканде построено новое здание семейной поликлиники №6, в которой созданы условия для предоставления современных медицинских услуг 46 тысячам посетителей. В учреждении 20 узких специалистов принимают в просторных светлых кабинетах, действуют лаборатория и процедурные кабинеты, оснащенные на основе программы “Здоровье” необходимым медицинским оборудованием.
– Наша поликлиника обслуживает жителей 19 махаллей города, – говорит главный врач учреждения Лола Абдуллаева. – Ранее мы работали в приспособленном, но старом здании, что влияло на качество оказываемых медицинских услуг. Теперь созданы условия для эффективной работы медперсонала, точной диагностики и качественного лечения.
В последние три года и в областном многопрофильном детском медицинском центре осуществлена строительно-ремонтная работа на более чем 10 миллиардов сумов. Во всех отделениях и поликлинике центра проведены реконструкция и отделочные работы, построены дополнительные здания, благоустроена территория. В 390-местном центре теперь есть возможность для диагностики и лечения всех детских заболеваний.
Много удобств местному населению создают и новые здания 250-местной многопрофильной центральной поликлиники и 30-местной больницы инфекционных заболеваний Акдарьинского районного медицинского объединения.
На мероприятиях в связи с открытием учреждений начальник Самаркандского областного управления здравоохранения Б.Эгамбердиев и другие отметили результативность проводимых в системе здравоохранения реформ, а также то, что работа в этом направлении будет продолжена.