Energiya samaradorligini oshirish yo‘lida
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Toshkent davlat texnika universitetida mamlakatimiz energetikasi istiqboliga bag'ishlangan respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo'lib o'tdi.
Unda mamlakatimiz va chet ellik olimlar, O'zbekistonning yirik sanoat korxonalari rahbar va mutaxassislari, manfaatdor vazirlik va idoralar vakillari, poytaxtimizdagi oliy o'quv yurtlarining o'qituvchilari hamda iqtidorli talabalari ishtirok etdi.
Tadbir O'zbekiston Respublikasi Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti, Fanlar akademiyasining Energetika va avtomatika instituti, "O'zbekenergo" davlat aksiyadorlik kompaniyasi va "O'zbekneftgaz" milliy xolding kompaniyasi tomonidan tashkil etildi.
Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish, energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy etish va muqobil energetikani rivojlantirish muhim vazifa bo'lib, ularning hal etilishi O'zbekiston energetika tarmog'ini yanada rivojlantirishga xizmat qilishi ta'kidlandi. Prezidentimiz Islom Karimovning 2013-yil 1-martda qabul qilingan "Muqobil energiya manbalarini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi farmoni sohani yanada isloh etishda muhim dasturilamal bo'lmoqda.
Konferensiyada mamlakatimizning muqobil energetika sohasidagi ilm-fan yutuqlari namoyish etildi, olimlar va turli korxonalar mutaxassislarining bu boradagi ishlanmalari ko'rib chiqildi, chet ellik hamkasblar bilan fikr hamda tajriba almashildi.
– Texnika taraqqiyoti ilgari qimmat turadigan va iqtisodiy samarasiz deb hisoblangan muqobil energiya manbalarini foydalanish mumkin bo'lgan ishonchli manbaga aylantirmoqda, – deydi Energetika va avtomatika instituti bo'lim mudiri R.Zohidov. – Mamlakatimiz tabiiy-iqlim resurslariga boy va ushbu resurslar muqobil energetikani rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Yurtimizda bir yilda 300 kundan ortiq quyosh porlab turadi va bu sanoat maqsadida elektr energiyasi olish uchun quyosh energiyasidan foydalanish imkonini beradi.
Shu munosabat bilan Fanlar akademiyasining "Fizika-Quyosh" ilmiy ishlab-chiqarish birlashmasi faoliyati atroflicha o'rganildi. Bu yerda olib borilayotgan tadqiqotlar natijalari xalqaro e'tirofga sazovor bo'lmoqda. Birlashmada suv va issiqlik ta'minoti qurilmalarini yaratish, maxsus materiallar ishlab chiqarishda quyosh energiyasidan foydalanish, material va konstruksiyalarga termik ishlov berish bo'yicha ilmiy-tadqiqot hamda tajriba-konstruktorlik ishlari faol amalga oshirilmoqda.
Konferensiyada sanoat korxonalarida innovatsion texnologiyalarni joriy etishda iqtisodiy samaradorlikni oshirish, bino va inshootlarda energiya ta'minotini monitoring qilish masalasi ham ko'rib chiqildi.

Будущее энергетики Узбекистана
В Ташкентском государственном техническом университете имени Абу Райхана Беруни прошла республиканская научно-практическая конференция, посвященная будущему энергетики.
В ней приняли участие отечественные и зарубежные ученые, руководители и специалисты крупных промышленных предприятий Узбекистана, представители заинтересованных министерств и ведомств, преподаватели и одаренные студенты высших учебных заведений столицы.
Организаторами мероприятия выступили Министерство высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Ташкентский государственный технический университет имени Абу Райхана Беруни, Институт энергетики и автоматики Академии наук Республики Узбекистан, Государственно-акционерная компания «Узбекэнерго», национальная холдинговая компания «Узбекнефтегаз».
Отмечалось, что повышение энергоэффективности промышленных предприятий, внедрение энергосберегающих технологий и развитие альтернативной энергетики – важные задачи, решение которых будет способствовать дальнейшему развитию энергетической отрасли Узбекистана. Указ Президента Ислама Каримова «О мерах по дальнейшему развитию альтернативных источников энергии» от 1 марта 2013 года служит важным программным документом для дальнейшего реформирования сферы.
На конференции были продемонстрированы достижения отечественной науки в области альтернативной энергетики, рассмотрены разработки ученых и специалистов различных предприятий в этом направлении, состоялся обмен мнениями и опытом с зарубежными коллегами.
– Технический прогресс превращает альтернативные источники энергии, прежде считавшиеся дорогостоящими и экономически невыгодными, в доступные и надежные, – сказал заведующий отделом Института энергетики и автоматики академик Р.Захидов. – Наша страна располагает богатыми природно-климатическими ресурсами, которые способствуют дальнейшему развитию альтернативной энергетики. В год здесь бывает более 300 солнечных дней, что позволяет активно использовать энергию солнца для получения электрической энергии в промышленных масштабах.
В этой связи подробно изучалась деятельность НПО «Физика-Солнце» Академии наук Республики Узбекистан, результаты исследований которого получили международное признание. Здесь активно ведутся научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы по созданию установок для водо- и теплоснабжения, использованию солнечной энергии при производстве специальных материалов, термообработки материалов и конструкций.
На конференции были рассмотрены вопросы повышения экономической эффективности при внедрении инновационных технологий на промышленных предприятиях, мониторинга энергосбережения зданий и объектов и другие.