Kristofer Allan: “O‘zbekistonda islohotlar yuksak samaralar bermoqda”
Buyuk Britaniya O‘zbekistonning muhim savdo-iqtisodiy hamkorlaridan biri. Mamlakatlarimiz o‘rtasida imzolangan qator hujjatlar, jumladan, daromadlarning ikki tomonlama soliqqa tortilishiga yo‘l qo‘ymaslik, daromad va kapital soliqlarini to‘lashdan bosh tortishning oldini olish, investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish hamda himoya qilish, iqtisodiyot, ta’lim, ilm-fan va madaniyat, havo transporti, sayyohlik sohalariga oid bitimlar o‘zaro hamkorlikni kengaytirishda muhim asos bo‘lib xizmat qilmoqda. O‘zbekiston bilan Buyuk Britaniya o‘rtasidagi muloqot o‘zaro anglashuv va manfaatdorlikka asoslangan bo‘lib, bu turli sohalardagi munosabatlarni izchil rivojlantirish imkonini bermoqda.
O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 25-yilligi arafasida O‘zA muxbiri Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Kristofer Allan bilan suhbatlashdi.
– Suhbatimiz O‘zbekiston mustaqilligining 25-yilligi arafasida o‘tmoqda. Mamlakatimizda mustaqillik yillarida turli sohalar, xususan, iqtisodiyotda amalga oshirilayotgan islohotlar samaralari haqidagi fikrlaringizni bildirsangiz.
– O‘zbekiston ulkan iqtisodiy salohiyatga ega bo‘lib, investitsiyaviy loyihalarni samarali amalga oshirmoqda. Avtomobilsozlik, qishloq xo‘jaligi texnikasini ishlab chiqarish, biotexnologiya va farmatsevtika sanoati va boshqa sohalar istiqlol yillarida jadal rivojlandi. Jahon bankining biznes yuritish uchun qulay sharoitlar yaratish reytingida O‘zbekiston 2005-yildagi 105-o‘rindan 2016-yilda 87-o‘ringa ko‘tarildi. Bunga yangi biznes ochish, mulkni ro‘yxatdan o‘tkazish, kredit olish va boshqa jarayonlar yo‘lidagi to‘siqlar bartaraf etilgani samarasida erishildi. Muhimi, mamlakatingizda biznes muhitini yaxshilash borasidagi islohotlar izchil davom ettirilmoqda. Mustaqillik yillarida «Navoiy» erkin industrial-iqtisodiy zonasi, Angren va Jizzax maxsus industrial zonalari tashkil etilgani, shuningdek, ishlab chiqarishni diversifikatsiya va modernizatsiya qilishga e’tibor qaratilayotgani O‘zbekiston iqtisodiyotini yanada barqaror rivojlantirishda muhim omil bo‘lib xizmat qilayotir. Korporativ boshqaruvning takomillashib borayotgani, tadbirkorlar uchun onlayn rejimida «Bir darcha» tizimining joriy etilgani hamda xususiylashtirish dasturining muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani ham bu borada muhim o‘rin tutmoqda.
– O‘zbekiston mustaqillikning dastlabki yillaridan Buyuk Britaniya bilan hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor bermoqda. Sizning fikringizcha, o‘zaro munosabatlarning qaysi yo‘nalishlari ustuvor hisoblanadi?
– Buyuk Britaniya O‘zbekiston bilan hamkorlikni izchil rivojlantirishdan manfaatdor. Bugun munosabatlarimiz ko‘plab sohalar, jumladan, siyosat, tadbirkorlik, xavfsizlik, ta’lim, madaniyat sohalarini qamrab olgan. Biz xavfsizlik, xususan, Afg‘oniston masalasi, boshqa qator umummintaqaviy muammolar bo‘yicha hamkorlikni kuchaytirmoqdamiz. Uyushgan jinoyatchilik, narkotik moddalarning noqonuniy aylanishi va odam savdosiga qarshi kurashishda birgalikda ish olib bormoqdamiz. O‘zbekiston parlamenti, Markaziy saylov komissiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz bilan muntazam axborot almashinmoqda, boshqaruv tizimi va universal qadriyatlar borasida hayotga tatbiq etilayotgan islohotlar qo‘llab-quvvatlanmoqda. Savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston – Buyuk Britaniya kengashi orqali mamlakatingiz bilan savdo-iqtisodiy va investitsiya munosabatlari sohasidagi hamkorlik mustahkamlanmoqda.
– 2016-yil O‘zbekistonda Sog‘lom ona va bola yili, deb e’lon qilingan. Prezidentimizning ushbu tashabbusi va bu borada amalga oshirilayotgan ishlar xususida ham fikringizni bildirsangiz.
– Mustaqillik yillarida O‘zbekiston bolalar o‘limini kamaytirish va onalar salomatligini yaxshilash bo‘yicha BMTning Mingyillik rivojlanish maqsadlariga erishdi hamda sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirishni davom ettirmoqda. «Sog‘lom ona va bola yili» Davlat dasturida onalik va bolalikni nafaqat tibbiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash hamda muhofaza qilishni kuchaytirish, balki yosh ayollar va qizlar o‘rtasida ommaviy sport tadbirlarini ko‘paytirishga alohida ahamiyat berilayotgani e’tiborga molik. Shu bilan birga, dasturda xotin-qizlarning jamiyat hayotidagi ishtirokini faollashtirish, ularning kasb malakasini oshirish uchun imkoniyatlarni kengaytirish chora-tadbirlari ham ko‘zda tutilgan. Xotin-qizlarga qaratilayotgan bunday e’tibor iqtisodiyot va jamiyatni rivojlantirishga ko‘maklashadi. O‘zbekiston bu borada to‘g‘ri yo‘l tanlagani va istiqbolini aniq belgilab olganiga ishonchimiz komil.
– O‘zbekiston yoshlarining intellektual salohiyati, turli sohalarda erishayotgan yutuqlari haqida nima deya olasiz?
– O‘zbekistondagi faoliyatim davomida mamlakatingiz yoshlari katta salohiyatga ega ekaniga ishonch hosil qildim. O‘zbekiston yigit-qizlari bilimdon, tashabbuskor, dunyoda ro‘y berayotgan voqealardan xabardor. Ularga o‘zi qiziqqan ish, jumladan, tadbirkorlik bilan shug‘ullanish uchun barcha sharoit yaratilgan. Mamlakatingiz aholisining qariyb 70 foizini yoshi 30 gacha bo‘lgan yigit-qizlar tashkil qiladi va bu katta salohiyat demakdir. Masalan, joriy yilda O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlariga o‘qishga kirish uchun har qachongidan ko‘p hujjat topshirildi. Bu ham o‘zbekistonlik yoshlar chuqur bilim olishga chanqoqligidan dalolat beradi. Chet tillarni o‘rganishga katta e’tibor berilayotgani samarasida ingliz tilini yaxshi biladigan talabalar yil sayin ko‘payib bormoqda. Bularning barchasi O‘zbekiston yoshlarining bilim darajasi va salohiyati yuqoriligini ko‘rsatmoqda.
– O‘zbekiston xalqiga bayram tilaklaringiz...
– O‘zbekiston xalqini mustaqillikning 25-yilligi va shu yillar davomida erishilgan muvaffaqiyatlar bilan qutlayman. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning izchil sur’ati bilan faxrlansak arziydi. Bu munosabatlar yanada rivojlanishiga ishonaman.

Christopher Allan: “Uzbekistan is demonstrating high effectiveness of reforms”
The United Kingdom is one of the major trade partners of Uzbekistan in Europe. The agreements signed between our countries on avoidance of double taxation, prevention of fiscal evasion with respect to taxes on income and capital, mutual stimulation and protection of investments, cooperation in the spheres of economy, education, science and culture, air transport, and tourism are an important legal basis for development of the bilateral relations. Mutual understanding and constructive approach constitutes the basis of Uzbek-British dialogue, which provides for gradual intensification of ties in various areas.
On the eve of the 25th Anniversary of State Independence of Uzbekistan, UzA correspondent talked to the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Uzbekistan Christopher Allan.
– Dear Mr. Ambassador, our interview is being held on the eve of the Independence Day. In this regard, how do you assess the results of the reforms implemented in the days of Independence in different spheres, particularly in economic sphere?
– The economy of Uzbekistan has huge investment potential and we can see that the country welcomes investment projects. A number of sectors, such as automobiles, agricultural machinery, biotechnology, and pharmaceuticals have developed significantly over the years since independence. In the past year we have seen Uzbekistan moving up from 105 in 2015 to 87 in 2016 on the World Bank’s Ease of Doing Business ranking. That improvement was made possible through reforms aimed at reducing the number of barriers to starting new businesses, registering property, getting credit and so on. It is really important that the government continues these reforms to improve the business environment further. A range of initiatives implemented during the years of independence such as the establishment of a free industrial economic zone in Navoi, special industrial zones in Angren and Jizzakh, and a focus on diversification and modernization, also help contribute to a sustainable future economy. The development of corporate governance and introduction of an online one-stop shop for new businesses, as well as the privatisation programme launched last year, are all playing an important role.
– Since the first day of Independence, Uzbekistan is paying close attention to the development of cooperation with the UK. What do you think are the priority directions that the two countries should develop?
– The UK is pleased to have been a partner of Uzbekistan since its independence, and we hope we have helped to contribute to some of its achievements. Our relations today cover many areas, including the political, commercial, security, educational and cultural spheres. On security issues, we are strengthening our dialogue - deepening our analytical exchanges on Afghanistan and co-operation on a range of shared regional concerns. We are also working together to tackle organised crime such as drugs and people-trafficking. We have regular exchanges with Uzbekistan’s Parliament, its Central Election Committee and its National Human Rights Centre, supporting governance reform and universal values. And we continue to strengthen cooperation with Uzbekistan on trade, economic and investment relations, in particular through the Uzbek-British Trade and Industry Council.
– The year of 2016 was marked as the “Year of healthy mother and child” by the President Islam Karimov. We would like to know your opinion on the work that is being implemented in Uzbekistan under this initiative and in this direction?
– Since gaining independence, Uzbekistan has achieved the United Nations Millennium Development Goals on reducing child mortality and improving maternal health. And still Uzbekistan continues to develop the healthcare system. It is important to note that the programme for the year highlights not only the need for medical support, but also pays important attention to increasing sporting activities among young women and girls and includes activities to increase women’s participation in society, professional training and their return to work after childbirth, should they wish to do so. Women’s economic empowerment can make a major contribution to societies and economies, and I am sure that Uzbekistan is right to prioritise further progress in this area.
– What could you say about the intellectual capacity of the youth in Uzbekistan and their achievements in different spheres?
– Living in Tashkent, it is impossible not to be struck by Uzbekistan’s great potential for the future. Its young people are well-educated, full of ideas and globally aware and the spirit of entrepreneurship is here in abundance. With 70% of Uzbekistan’s population below the age of 30, Uzbekistan’s youth are an incredible asset to the country. This year there were the highest number ever of applications to Uzbekistan’s universities, demonstrating the importance that the country’s youth attach to education. Every year more students speak English to a good standard and I am stuck by the high quality of applications we have for university courses in the UK through our Chevening Scholarship programme. All of this is testament to the quality and international aspirations of an emerging generation of talented Uzbeks.
– Your holiday greetings to the people of Uzbekistan.
– I would like to offer my sincere congratulations to the people of Uzbekistan on the 25th Anniversary of its independence, and for all that you have achieved. There is so much to be proud of in the relationship between our countries and, I hope, so much more to look forward to over the next 25 years.