Kristofer Allan: “O‘zbekistonda islohotlar yuksak samaralar bermoqda”
Buyuk Britaniya O‘zbekistonning muhim savdo-iqtisodiy hamkorlaridan biri. Mamlakatlarimiz o‘rtasida imzolangan qator hujjatlar, jumladan, daromadlarning ikki tomonlama soliqqa tortilishiga yo‘l qo‘ymaslik, daromad va kapital soliqlarini to‘lashdan bosh tortishning oldini olish, investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish hamda himoya qilish, iqtisodiyot, ta’lim, ilm-fan va madaniyat, havo transporti, sayyohlik sohalariga oid bitimlar o‘zaro hamkorlikni kengaytirishda muhim asos bo‘lib xizmat qilmoqda. O‘zbekiston bilan Buyuk Britaniya o‘rtasidagi muloqot o‘zaro anglashuv va manfaatdorlikka asoslangan bo‘lib, bu turli sohalardagi munosabatlarni izchil rivojlantirish imkonini bermoqda.
O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 25-yilligi arafasida O‘zA muxbiri Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Kristofer Allan bilan suhbatlashdi.
– Suhbatimiz O‘zbekiston mustaqilligining 25-yilligi arafasida o‘tmoqda. Mamlakatimizda mustaqillik yillarida turli sohalar, xususan, iqtisodiyotda amalga oshirilayotgan islohotlar samaralari haqidagi fikrlaringizni bildirsangiz.
– O‘zbekiston ulkan iqtisodiy salohiyatga ega bo‘lib, investitsiyaviy loyihalarni samarali amalga oshirmoqda. Avtomobilsozlik, qishloq xo‘jaligi texnikasini ishlab chiqarish, biotexnologiya va farmatsevtika sanoati va boshqa sohalar istiqlol yillarida jadal rivojlandi. Jahon bankining biznes yuritish uchun qulay sharoitlar yaratish reytingida O‘zbekiston 2005-yildagi 105-o‘rindan 2016-yilda 87-o‘ringa ko‘tarildi. Bunga yangi biznes ochish, mulkni ro‘yxatdan o‘tkazish, kredit olish va boshqa jarayonlar yo‘lidagi to‘siqlar bartaraf etilgani samarasida erishildi. Muhimi, mamlakatingizda biznes muhitini yaxshilash borasidagi islohotlar izchil davom ettirilmoqda. Mustaqillik yillarida «Navoiy» erkin industrial-iqtisodiy zonasi, Angren va Jizzax maxsus industrial zonalari tashkil etilgani, shuningdek, ishlab chiqarishni diversifikatsiya va modernizatsiya qilishga e’tibor qaratilayotgani O‘zbekiston iqtisodiyotini yanada barqaror rivojlantirishda muhim omil bo‘lib xizmat qilayotir. Korporativ boshqaruvning takomillashib borayotgani, tadbirkorlar uchun onlayn rejimida «Bir darcha» tizimining joriy etilgani hamda xususiylashtirish dasturining muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani ham bu borada muhim o‘rin tutmoqda.
– O‘zbekiston mustaqillikning dastlabki yillaridan Buyuk Britaniya bilan hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor bermoqda. Sizning fikringizcha, o‘zaro munosabatlarning qaysi yo‘nalishlari ustuvor hisoblanadi?
– Buyuk Britaniya O‘zbekiston bilan hamkorlikni izchil rivojlantirishdan manfaatdor. Bugun munosabatlarimiz ko‘plab sohalar, jumladan, siyosat, tadbirkorlik, xavfsizlik, ta’lim, madaniyat sohalarini qamrab olgan. Biz xavfsizlik, xususan, Afg‘oniston masalasi, boshqa qator umummintaqaviy muammolar bo‘yicha hamkorlikni kuchaytirmoqdamiz. Uyushgan jinoyatchilik, narkotik moddalarning noqonuniy aylanishi va odam savdosiga qarshi kurashishda birgalikda ish olib bormoqdamiz. O‘zbekiston parlamenti, Markaziy saylov komissiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz bilan muntazam axborot almashinmoqda, boshqaruv tizimi va universal qadriyatlar borasida hayotga tatbiq etilayotgan islohotlar qo‘llab-quvvatlanmoqda. Savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston – Buyuk Britaniya kengashi orqali mamlakatingiz bilan savdo-iqtisodiy va investitsiya munosabatlari sohasidagi hamkorlik mustahkamlanmoqda.
– 2016-yil O‘zbekistonda Sog‘lom ona va bola yili, deb e’lon qilingan. Prezidentimizning ushbu tashabbusi va bu borada amalga oshirilayotgan ishlar xususida ham fikringizni bildirsangiz.
– Mustaqillik yillarida O‘zbekiston bolalar o‘limini kamaytirish va onalar salomatligini yaxshilash bo‘yicha BMTning Mingyillik rivojlanish maqsadlariga erishdi hamda sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirishni davom ettirmoqda. «Sog‘lom ona va bola yili» Davlat dasturida onalik va bolalikni nafaqat tibbiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash hamda muhofaza qilishni kuchaytirish, balki yosh ayollar va qizlar o‘rtasida ommaviy sport tadbirlarini ko‘paytirishga alohida ahamiyat berilayotgani e’tiborga molik. Shu bilan birga, dasturda xotin-qizlarning jamiyat hayotidagi ishtirokini faollashtirish, ularning kasb malakasini oshirish uchun imkoniyatlarni kengaytirish chora-tadbirlari ham ko‘zda tutilgan. Xotin-qizlarga qaratilayotgan bunday e’tibor iqtisodiyot va jamiyatni rivojlantirishga ko‘maklashadi. O‘zbekiston bu borada to‘g‘ri yo‘l tanlagani va istiqbolini aniq belgilab olganiga ishonchimiz komil.
– O‘zbekiston yoshlarining intellektual salohiyati, turli sohalarda erishayotgan yutuqlari haqida nima deya olasiz?
– O‘zbekistondagi faoliyatim davomida mamlakatingiz yoshlari katta salohiyatga ega ekaniga ishonch hosil qildim. O‘zbekiston yigit-qizlari bilimdon, tashabbuskor, dunyoda ro‘y berayotgan voqealardan xabardor. Ularga o‘zi qiziqqan ish, jumladan, tadbirkorlik bilan shug‘ullanish uchun barcha sharoit yaratilgan. Mamlakatingiz aholisining qariyb 70 foizini yoshi 30 gacha bo‘lgan yigit-qizlar tashkil qiladi va bu katta salohiyat demakdir. Masalan, joriy yilda O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlariga o‘qishga kirish uchun har qachongidan ko‘p hujjat topshirildi. Bu ham o‘zbekistonlik yoshlar chuqur bilim olishga chanqoqligidan dalolat beradi. Chet tillarni o‘rganishga katta e’tibor berilayotgani samarasida ingliz tilini yaxshi biladigan talabalar yil sayin ko‘payib bormoqda. Bularning barchasi O‘zbekiston yoshlarining bilim darajasi va salohiyati yuqoriligini ko‘rsatmoqda.
– O‘zbekiston xalqiga bayram tilaklaringiz...
– O‘zbekiston xalqini mustaqillikning 25-yilligi va shu yillar davomida erishilgan muvaffaqiyatlar bilan qutlayman. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning izchil sur’ati bilan faxrlansak arziydi. Bu munosabatlar yanada rivojlanishiga ishonaman.

Кристофер Аллан: “Узбекистан демонстрирует высокую эффективность реформ”
Великобритания является одним из важных торгово-экономических партнеров Узбекистана. Подписанные между нашими странами соглашения, в частности, об избежании двойного налогообложения, недопущении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал, взаимном стимулировании и защите инвестиций, о сотрудничестве в сферах экономики, образования, науки и культуры, воздушного транспорта, туризма, служат важной основой развития двусторонних отношений. Узбекско-британский диалог основывается на взаимопонимании и конструктивном подходе, что позволяет поэтапно интенсифицировать связи в различных областях.
В преддверии 25-летия государственной независимости Республики Узбекистан корреспондент УзА побеседовала с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Узбекистане Кристофером Алланом
– Господин посол, наша беседа проходит накануне празднования 25-й годовщины независимости Узбекистана. Как вы оцениваете результаты реформ, реализованных в нашей стране в годы независимости в различных сферах, в частности, в экономике?
– Экономика Узбекистана имеет огромный инвестиционный потенциал, ярко демонстрирует эффективность реализации инвестиционных проектов. Ряд секторов, таких, как автомобилестроение, производство сельскохозяйственной техники, биотехнологии и фармацевтическая промышленность, в годы независимости получили значительное развитие. В прошлом году Узбекистан в рейтинге Всемирного банка по благоприятным условиям для ведения бизнеса поднялся со 105-го места в 2015 году до 87-го в 2016 году. Это стало возможным благодаря реформам, направленным на снятие барьеров для открытия нового бизнеса, регистрации собственности, получения кредита и так далее. Очень важно, что в стране продолжаются направленные на дальнейшее улучшение бизнес-среды реформы. Реализация таких инициатив в годы независимости, как создание свободной индустриально-экономической зоны «Навои», специальных индустриальных зон в Ангрене и Джизаке, а также внимание, уделяемое диверсификации и модернизации производства, является большим фактором дальнейшего устойчивого развития экономики страны. Важную роль при этом играет улучшение корпоративного управления, внедрение принципа “Одно окно” для новых компаний в режиме онлайн, а также успешно осуществляемая программа приватизации.
– С первых дней независимости Узбекистан уделяет особое внимание развитию сотрудничества с Великобританией. Какие, на ваш взгляд, направления двусторонних отношений являются приоритетными?
– Великобритания заинтересована в развитии партнерства с Узбекистаном с момента обретения им независимости. Наши отношения сегодня охватывают многие сферы, в том числе политики, предпринимательства, безопасности, образования и культуры. Мы усиливаем наш диалог в вопросах безопасности, в частности, по Афганистану и целому ряду общих региональных проблем. Мы также проводим совместную работу по борьбе с организованной преступностью, в том числе с незаконным оборотом наркотических средств и торговлей людьми. Ведется регулярный обмен информацией с парламентом Узбекистана, Центральной избирательной комиссией и Национальным центром по правам человека, поддерживаются реформы в системе управления и универсальных ценностей. И мы продолжаем укреплять сотрудничество с Узбекистаном по вопросам торгово-экономических и инвестиционных отношений, в частности, через Узбекско-британский совет по торговле и промышленности.
– 2016 год был объявлен в Узбекистане Годом здоровой матери и ребенка. Хотелось бы узнать ваше мнение об этой инициативе главы нашего государства и проводимой работе в данном направлении...
– За годы независимости Узбекистан достиг Целей развития тысячелетия Организации Объединенных Наций по снижению детской смертности и улучшению материнского здоровья и продолжает развивать систему здравоохранения. Важно отметить, что Государственная программа “Год здоровой матери и ребенка” выдвигает на первый план не только усиление медицинской поддержки и охраны материнства и детства, но и уделяет важное внимание повышению массовости спортивных мероприятий среди молодых женщин и девочек. Также она включает в себя меры по активизации участия женщин в жизни общества, их профессиональной подготовки и расширению возможностей для возвращения на работу после рождения детей. Подобное внимание к женщинам способствует в целом развитию экономики и общества, и я убежден, что Узбекистан правильно определил свои приоритеты в этой области.
– Что вы можете сказать об интеллектуальном потенциале молодежи Узбекистана, достигнутых ею успехах в различных сферах?
– За время работы в Узбекистане я убедился в большом потенциале вашей молодежи. Юноши и девушки страны хорошо образованы, инициативны, живо интересуются происходящим в мире, для нее созданы все условия для занятий любым видом деятельности, в том числе предпринимательством. 70 процентов населения Узбекистана составляет молодежь в возрасте до 30 лет, что является большим потенциалом страны. В этом году, к примеру, было подано больше, чем когда-либо, заявлений на поступление в вузы Узбекистана. Это свидетельствует о том, что молодежь нацелена на получение хорошего образования. В результате большого внимания к изучению иностранных языков с каждым годом растет число студентов, хорошо владеющих английским языком. Все это является свидетельством высокого уровня образования и потенциала талантливой молодежи Узбекистана.
– Ваши праздничные пожелания народу Узбекистана...
– Я хотел бы выразить свои искренние поздравления народу Узбекистана с 25-й годовщиной независимости и достигнутыми успехами. Динамикой развития двусторонних отношений могут гордиться обе наши страны, и я надеюсь на их дальнейшее укрепление и расширение и в будущем.